U jeku priprema za veliki politički skup pod nazivom “Ne damo Srbiju”, koji je organizovan uz podršku predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, javnosti se u više navrata obraćala Ana Brnabić, predsjednica Skupštine Srbije. Njen istup, koji je trebao biti snažna poruka političke stabilnosti i odlučnosti, umjesto toga je postao predmet sprdnje i kritika širom regiona, nakon što je jedan njen gaf postao viralni hit na društvenim mrežama.
U pokušaju da svojim riječima pošalje snažnu poruku i pokaže odlučnost vlasti pred najavljeni skup, Brnabić se odlučila za korištenje poznate narodne poslovice. Međutim, upravo taj trenutak, koji je trebao da bude simboličan i snažan, pretvorio se u potpunu blamažu. Naime, u izjavi za medije, Brnabić je pokušala izreći poznatu narodnu izreku: „Ko se mača lati, od mača i strada“. Ali umjesto toga, izgovorila je iskrivljenu verziju koja nije imala smisla, što je odmah izazvalo buru reakcija.
Nakon što je shvatila grešku, pokušala je da se ispravi, no i to je bilo nespretno i dodatno je pogoršalo situaciju. Umjesto da sanira štetu, njeno nespretno popravljanje izjave izazvalo je dodatnu zbunjenost, pa su mnogi korisnici društvenih mreža komentarisali da je izgledalo kao da ni sama ne zna šta pokušava reći.
Ova situacija je ubrzo postala centralna tema na mrežama poput Twittera, Facebooka i Instagrama, gdje su korisnici počeli da dijele snimak izjave uz duhovite komentare, memeove i satirične rekonstrukcije njenog govora. Njene riječi su postale simbol političke neozbiljnosti u trenutku kada je vlast pokušavala prikazati snagu i jedinstvo.
Reakcije građana i javnosti bile su raznolike, ali se može primijetiti nekoliko dominantnih pravaca u komentarima:
-
Ismijavanje i ruganje zbog nepoznavanja narodne poslovice i očitog pokušaja da se “zvuči pametno”
-
Kritika političke nekompetencije, pri čemu su mnogi zaključili da ovakvi gafovi nisu samo bezazleni lapsusi, već pokazuju nedostatak ozbiljnosti
-
Zabrinutost zbog kvaliteta političkog diskursa, jer je incident još jednom ukazao na to da politički govor u Srbiji sve više podsjeća na zabavu nego na ozbiljan dijalog
Dio korisnika je otišao i korak dalje, tvrdeći da je ova izjava samo refleksija šireg problema u političkom vrhu Srbije, gdje se forma često stavlja ispred suštine. Pokušaji da se koriste snažne metafore i narodne mudrosti često završavaju kao nespretne improvizacije, koje više štete nego koriste imidžu političara.
Zanimljivo je primijetiti da se ovaj gaf desio baš u momentu kada se intenzivno promoviše skup „Ne damo Srbiju“, čiji je cilj da okupi narod u znak podrške aktuelnoj vlasti. I dok je Aleksandar Vučić pozivao građane na jedinstvo, Ana Brnabić je neplanirano postala simbol zabune i neuspješne komunikacije. Umjesto da ojača poruku skupa, njen gaf je pružio materijal za satiru i dodatno podijelio javno mnijenje.
Pored same izjave, pažnju javnosti je privukla i činjenica da ovakvi gafovi nisu rijetkost u političkom životu Srbije. Mnogi su podsjetili na slične situacije iz prošlosti u kojima su istaknuti funkcioneri, pokušavajući impresionirati javnost ili iskazati patriotizam, završavali u medijskoj klopci vlastitih riječi.
U konačnici, ova situacija služi kao podsjetnik da je politička komunikacija javna odgovornost, te da se svaki javni nastup pažljivo analizira i tumači. Greške koje naizgled djeluju bezopasno, mogu imati šire implikacije na povjerenje građana i na kredibilitet institucija koje ti političari predstavljaju. U vremenu kada društvene mreže igraju ključnu ulogu u oblikovanju javnog mnijenja, jedan gaf je dovoljan da zasjeni čitav politički narativ.
Zaključno, ono što je trebalo biti snažna patriotska izjava pretvorilo se u medijski fijasko koji je Brnabićevu ponovo doveo u centar pažnje, ali ne na način na koji je to željela. Reakcije javnosti ukazuju da građani sve manje tolerišu ovakve propuste, a sve više očekuju ozbiljnost, preciznost i autentičnost od svojih predstavnika.