Ramazan je stigao i svi smo uzbuđeni. Pojedini su uzbuđeni jer ne mogu dočekati sezonska ramazanska jela. Pojedini cu uzbuđeni jer im je ramazan odskočna daska za mršavljenje. A pojedini su uzbuđeni jednostavno jer je ramazan.
Ramazan je poput maratona, ne jesti tokom utrke je jednostavniji dio. Postoje drugi faktori poput fokusiranja, discipline i strategije vremena i energije koje vam pomažu da dobijete trku. A tokom treninga ono što jedete i kako jedete može otežati ili olakšati trku. Drugim riječima, prehrambene navike nakon iftara vam mogu pomoći da u potpunosti iskoristite ramazan ili vas mogu dovesti da se osjećate lijeno i bolesno sprečavajući vas da izvučete maksimalnu korist iz ramazana. Postoje ljudi koji se razbole tokom ramazana a zbog njihovih prehrambenih izbora doktor im zapravo naređuje da prestanu postiti.
1. Jedenje masne hrane
Samose, pržene ćufte, pržena piletina, pržene šnicle, pomfrit, krilca, itd. Iftar rijetko da je oslobođen ovih jela. Znam da se čini da je njihov okus znatno bolji tokom ramazana, ali jedenjem ovih jela za iftar činite veliku štetu svom probavnom sistemu. Jedenje masne hrane može dovesti do probavnih smetnji koje izazivaju grčeve u stomaku i nadutost koje dovode do toga želite preskočiti teraviju. Također su krajnje kontraproduktivni za vaše zdravlje.
Iskreno, ne treba vas samo kriviti za žudnju za ovim stvarima u vrijeme iftara. Istraživači su koristeći MRI skenere mozga pronašli da kada je želudac prazan, tijelo se fokusira na unošenje visokokalorične hrane kako bi vratilo u normalnu nivo šećera u krvi. To je razlog zašto ste, kada ste gladni, gotovo spremni pojesti bilo šta, naročito masnu hranu.
Šta trebam uraditi?
Slijedite sunnet. Poslanik, s.a.v.s., je prekidao post svježim hurmama prije namaza, a ako nije našao svježe hurme iftario bi sa suhim, a ako nije našao suhe onda bi se napio vode. (Ahmed i Ebu Davud) Hurme su jako učinkovite u brzom podizanju nivoa šećera u krvi jer su lagane i brzo se apsorbiraju. One su puno zdravija alternativa masnoj hrani kako bismo stabilizovali nivo šećera u krvi.
Jedite voće. Kada jedete voće na prazan želudac ono radi puno bolji posao što se tiče detoksikacije vašeg sistema i opskrbe energijom nego kada ga jedete nakon jela. To je pobjedonosna kombinacija jer dobijate zdravstvene prednosti voća i napunjeni ste gorivom/energijom za noć ibadeta koja vam predstoji.
Ne kažem vam da se u potpunosti lišite masne hrane, pa ako već ne možete odoljeti, jedite umjereno i ograničeno. Barem na ovaj način nećete staviti toliki pritisak na svoj probavni sistem.
2. Prebrzo jedenje
Znam, da žurite da klanjate akšam- namaz ali usporite. Žvaćite. Sjedite i uživajte. Vašem mozgu je potrebno 15-20 minuta prije nego što signalizira vašem želucu da ste siti. To znači da jedete puno brže nego što mozak može poslati signal te onda završite jedući mnogo više nego što je potrebno. Jedna japanska studija je otkrila da je prebrzo jedenje pozvezano sa prekomjernom težinom. Isto tako, ne moram vam govoriti o nelagodi koja dolazi s prejedanjem.
Šta trebam uraditi?
Razgovarajte dok jedete. To ne znači da pričate sa zalogajima već da pričate sa članovima porodice i osobama koje se nalaze za vašim stolom. Razgovor će vam pomoći da usporite tempo jela što bi trebalo da vam dadne više vremena da žvaćete dok slušate a također i pauze između zalogaja dok govorite. Poslanik, s.a.v.s., bi razgovarao sa ashabima dok bi jeo. Na primjer, hadis Spomenite Allahovo ime i jedite od onoga što vam je najbliže i Divan li je začin sirće, i još mnogo toga je Poslanik, s.a.v.s., kazao tokom jela.
Također, od njegovog, s.a.v.s., sunneta je jesti s tri prsta. To će vam također pomoći da jedete manje zalogaje ili možda želite da fizički odložite kašiku ili viljušku kako bi vaš želudac imao više vremena da registruje da hrana dolazi.
3. Ne pijete dovoljno tekućine
Pojedini od nas jedva da piju dovoljno tečnosti tokom običnih dana a u vremenskom razdoblju od šest sati kada možemo jesti ne čudi da možemo biti na rubu dehidracije. Voda je jako važna braćo i sestre, naročito tokom ovog mjeseca. Postite i na vani je toplo. Ukoliko ne unosite dovoljno tekućine to vas može dovesti do dehidracije, zatvora i ostalih probavnih bolesti koje mjesec posta mogu pretvoriti u mjesec ljekarske intervencije.
Šta trebam uraditi?
Jednostavno unosite više tekućine. Ukoliko ne volite da pijete puno vodu, pokušajte jesti supe ili voće s velikim sadržajem vode. Izbjegavajte slatke napitke i previše kofeina jer oni mogu spriječiti apsorpciju vode.
4. Preskakanje sehura
Pojedine osobe preskaču sehur jer kažu da ih oni čini samo gladnijima, dok pojedini žele malo dodatnog sna. Istina je da je ustajanje na sehur sunnet i da nam je prepušteno na izbor, ali ukoliko ga preskočite ne samo da ste preskočili da budete nagrađeni već također sebe osuđujete na neuspjeh. Kako? Pa, postoji na hiljade istraživanja koja pokazuju da jedenje zdravog doručka dovodi do ogromnih fizičkih i mentalnih pogodnosti koje dovode do toga da se osjećate dobro veći dio dana.
Također, kada preskočite doručak ili sehur, postoji manja vjerovatnoća da ćete dobiti dozu preporučene količine vlakana, vitamina i minerala koji mogu biti presudni da postignete optimalno zdravlje neophodno da preživite ovaj mjesec džihada.
Šta trebam uraditi?
Jednostavno. Ustajte na sehur. Ali nemojte činiti grešku da jedete bilo šta, poput ostataka pizze i slične hrane sa iftara. Jedite hranu bogatu vlaknima koja će vam pružiti dobar izvor energije.Pripremite sehur prije odlaska u krevet tako da vam ne bude potrebno puno truda u jutarnjim satima.
Nemoj zaboraviti da podijeliš hair!
Napisala: Zehra Osman
Prijevod i obrada: IslamBosna.ba