Američki ministar obrane Pete Hegseth našao se u središtu velikog skandala nakon što je naredio otkazivanje letova s vojnom pomoći Ukrajini, bez obavještavanja Bijele kuće i drugih ključnih dužnosnika. Naime, zapovjednici i visoki predstavnici američke administracije, uključujući Pentagon, State Department i Vijeće za nacionalnu sigurnost, bili su šokirani kada su iz Kijeva počeli stizati pozivi u kojima su upitani zašto pošiljke, uključujući topničke granate i drugu municiju, nisu stigle u Ukrajinu. Incident je razjasnio ozbiljnu nesuglasicu u administraciji, gdje Donald Trump, predsjednik u to vrijeme, nije bio obaviješten o Hegsethovoj odluci.
Otkrivena istina o ovom incidentu počela je izlaziti u javnost krajem januara, kada je utvrđeno da je Hegseth izdao naredbu o prizemljenju letova koji su trebali dostaviti oružje Ukrajini. Iako se na sastanku održanom 30. januara razgovaralo o mogućem ograničavanju pomoći Ukrajini, Trump nije naredio zaustavljanje letova, a visokim dužnosnicima nisu bile poznate Hegsethove akcije. Letovi su obustavljeni, a odgovor iz Kijeva nije dugo čekao, pa su ukrajinski i europski dužnosnici počeli upućivati hitne upite vezane uz to tko je naredio zaustavljanje pomoći i je li riječ o trajnoj obustavi.
Kasnije je postalo jasno da je zapovijed za prizemljenje letova došla iz Hegsethova ureda, iako nije bilo jasno kada je točno ta odluka donesena. Iako je američka vojska na početku izdala naređenje za obustavu 11 letova, letovi su ubrzo nastavili prema Ukrajini, a Washington se uspio nositi s porastom nejasnoća. Prema informacijama do kojih je došao Reuters, bijela kuća je kasnije izjavila da je Hegseth slijedio direktivnu politiku administracije, ali nije objasnila zašto drugi visoki dužnosnici nisu bili upoznati s tim postupkom.
Ovaj incident izazvao je zabrinutost oko kompetentnosti Petea Hegsetha na poziciji ministra obrane. Kao bivši voditelj Fox News-a i časnik Nacionalne garde, mnogi su se pitali je li dovoljno kvalificiran za vođenje jednog od najvažnijih američkih ministarstava. Osim toga, uočen je i skandal poznat kao ‘Signalgate’, gdje je Hegseth koristio aplikaciju Signal za nesigurne komunikacije o vojnim operacijama, uključujući planove napada na jemenske pobunjenike. Takve neoprezne aktivnosti dovele su do daljnjih kritika na njegov račun i pitanje njegove sposobnosti da pravilno upravlja osjetljivim vojnim informacijama.
Slučaj oko otkazivanja letova samo je dio većeg problema unutar administracije. Prema riječima nekih visokih dužnosnika, nesuglasice oko vođenja vanjske politike i neusklađeni stavovi među vodećim dužnosnicima sve su češći, a mnogi smatraju da administracija nije uspjela razviti jasnu strategiju. Često se činilo da su političke odluke bile donošene bez dovoljnih konzultacija i analiza, što je dodatno pojačalo osjećaj haosa u procesu donošenja odluka.
Tijekom ovog razdoblja, pentagon i drugi odjeli suočavali su se s unutarnjim neslaganjima koja su bila povezana s nacionalnom sigurnosti, a procijenjeno je da je upravljanje situacijama poput ovih bilo često neorganizirano. Razgovori unutar administracije sugeriraju da je to bio dio šire filozofije brzih akcija i odluka koje su kasnije obustavljene ili mijenjane bez objašnjenja, što nije potaknulo povjerenje u dugoročnu stabilnost političkih odluka.
Zaključno, ovaj slučaj otkazivanja letova i nesuglasica u administraciji samo je jedan u nizu problema koji prate administrativnu politiku i upravljanje u Trumpovoj administraciji. Djelomično neuredna komunikacija, neusklađeni politički ciljevi i nedostatak koordinacije među ključnim akterima u politici sigurnosti postavljaju ozbiljna pitanja o sposobnosti trenutnog ministra obrane i drugih vođa da učinkovito upravljaju velikim vojnim resursima i međunarodnim odnosima. U konačnici, ovaj incident može imati dalekosežne posljedice, kako na internu politiku SAD-a, tako i na međunarodni imidž zemlje, pogotovo u kontekstu vojnih odnosa s Ukrajinom i drugim saveznicima.