U nedavnom intervjuu za RTRS, Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, iznio je niz kontroverznih stavova o aktuelnoj političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini, budućnosti državnosti te ulozi različitih aktera na domaćoj i međunarodnoj sceni.

U uvodnom dijelu razgovora, Dodik je jasno poručio da Bosna i Hercegovina može biti međunarodni faktor samo ukoliko postoji jasan konsenzus, što prema njegovom mišljenju trenutno ne postoji. Time je postavio osnovu za dalju kritiku same državne strukture i njenog funkcionisanja.

Kritika unitarizma i državnih institucija

Prema Dodikovim riječima, postoje snage koje pokušavaju da Bosnu i Hercegovinu pretvore u unitarnu državu, čime bi bile ukinute entitetske nadležnosti, naročito one Republike Srpske. On smatra da je za takav projekt potrebno potpuno ovladavanje svim ključnim državnim mehanizmima kao što su:

  1. Vojska

  2. Policija

  3. Finansije

  4. Zdravstvo

  5. Obrazovanje

Dodik posebno kritikuje Oružane snage BiH, nazivajući ih kvazi vojskom, te navodi da je njihovo formiranje rezultat nametnutih rješenja. Slično se odnosi i prema institucijama kao što su Tužilaštvo i Sud BiH, kao i prema SIPA-i, tvrdeći da su one stvorene s ciljem slabljenja entitetske policije, što, kako kaže, ipak nije u potpunosti uspjelo.

“U BiH sve može da bude nakaradno,” – ističe Dodik, dajući ton svojoj kritici državnih institucija.

Negacija državnosti BiH

Dodik ide i korak dalje, tvrdeći da država Bosna i Hercegovina u suštini ne postoji. Po njemu, ona je samo moguće funkcionalna u okvirima gdje postoji apsolutan konsenzus između entiteta i naroda, posebno kada je riječ o djelovanju na međunarodnoj sceni.

Naglasio je da, prema njegovom mišljenju, bošnjački politički predstavnici pokušavaju nametnuti vlastiti pogled na stvarnost i da često govore isključivo u svoje ime:

  • „Ne možete muslimansku istinu prodati kao univerzalnu istinu svih u BiH.“

  • Kritikuje i pokušaj uvođenja zajedničkih udžbenika, što vidi kao dio procesa dugoročnog unitarizovanja zemlje, koji je, kako kaže, započeo još potpisivanjem Dejtonskog mirovnog sporazuma.

O ulozi međunarodne zajednice i pregovorima

Dodik tvrdi da su bošnjački političari rijetko samostalno vodili pregovore, te da su ih u tome često zamjenjivali strani ambasadori. On sebe vidi kao glavnu prepreku realizaciji projekata centralizacije i unitarizacije, ističući da je upravo on „problem“ za tu stranu političkog spektra.

Dotakao se i pokušaja da se kroz dijalog riješe političke krize, podsjećajući da je čak i Savjet bezbjednosti UN-a naglasio važnost pregovora. U tom duhu, pozvao je sve političke aktere na razgovor u Doboju, koji su, kako kaže, odbijeni od strane protivničkog bloka.

Stav prema Evropi i islamu

U zaključnom dijelu, Dodik je iznio tvrdnje koje su naišle na posebno oštre reakcije – upozorio je da, kako kaže, „muslimanski svijet prijeti Evropi“, pozivajući se na tzv. islamizaciju kao fenomen koji, po njegovom mišljenju, predstavlja izazov za evropske zemlje prenosi radosno.com

„Islamizacija je u punom jeku, a mnogi u svijetu to razumiju,“ zaključio je.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here