Oglasi - Advertisement

U svjetlu sve učestalijih tenzija i političkih previranja u Bosni i Hercegovini, izjava predsjednika Republike Srpske, Milorada Dodika, privukla je veliku pažnju javnosti, naročito kada je riječ o njegovoj ličnoj bezbjednosti i političkom stavu prema aktuelnim dešavanjima. U intervjuu koji je dao za švajcarski nedjeljnik “Veltvohe”, Dodik je otvoreno govorio o tome ko ga štiti, kako se osjeća u vlastitoj zemlji i kakve poruke šalje političkim protivnicima.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Prema njegovim riječima, osiguranje koje uživa kao predsjednik entiteta dolazi direktno iz sistema Republike Srpske. On tvrdi da ga čuva policija RS-a te posebno ističe ulogu dobro obučenih specijalaca koji su, kako navodi, nedavno osvojili značajne nagrade na međunarodnom takmičenju u Dubaiju. Dodik naglašava da su ti ljudi odani Republici Srpskoj i posvećeni zadatku da ga zaštite, jer smatraju da je svako djelovanje protiv njega istovremeno napad na entitet čiji je predsjednik.

U svom govoru upozorava potencijalne protivnike iz Sarajeva da ne pokušavaju ništa protiv njega, jer kako kaže, „mi ćemo se braniti“. Ova izjava nosi jasnu poruku – spremnost da se odgovori na svaki vid političkog ili pravosudnog progona.

Dodik se potom osvrće i na djelovanje međunarodnih aktera, prije svega sa Zapada. Smatra da su u aktuelnom kontekstu ipak napravili jedan pozitivan korak – uspostavljanje jasne granice između Republike Srpske i bošnjačkog dijela Federacije BiH. Po njegovim riječima:

  • Nema ambicija da se zadire u nadležnosti drugog entiteta

  • Svaki pokušaj iz FBiH da se miješa u RS bi bio osuđen na propast

  • Dejtonski sporazum je jasan – oružane snage jednog entiteta ne smiju ulaziti na teritoriju drugog

Kada je riječ o njegovom ličnom osjećaju sigurnosti, Dodik iznosi tvrdnju da se u svakoj drugoj zemlji osjeća sigurnije nego u BiH. Ipak, ističe da ga upravo ta nesigurnost dodatno motiviše, jer vjeruje da je u pravu i da se suočava s nepravdom punom volje i energije.

Dodik je podsjetio da već dugo trpi prijetnje, kako iz zemlje, tako i iz inostranstva, te tvrdi da te prijetnje dolaze iz krugova koje povezuje s političkim islamom. Ono što ga posebno zabrinjava jeste činjenica da pravosuđe ne reaguje na te prijetnje, dok se, s druge strane, represivno postupa prema ljudima u RS-u koji iskažu lojalnost njemu.

Kao primjer navodi slučaj gdje su dva muškarca uhapšena jer su napisali poruku podrške na društvenim mrežama, kao i slučaj bivšeg ministra Nenada Nešića, koji je već četiri mjeseca u pritvoru, a još uvijek mu nije suđeno. Ističe:

  • Svi građani imaju pravo na pravično suđenje

  • Ne može se unaprijed presuđivati bez dokaza

  • Pitanje pravičnosti postaje političko oružje

Posebno je oštar prema sutkinji Seni Uzunović, za koju tvrdi da je imala ulogu u donošenju presude protiv njega, a koju optužuje da je „aminovala ubistva Srba“ i da je do suda došla preko obavještajnih veza.

Uprkos svemu, Dodik tvrdi da osjeća zadovoljstvo i moralnu snagu jer je, kako kaže, na strani naroda i istine. Navodi da ga pokušaji kriminalizacije iz Sarajeva ne dotiču, te podsjeća da su takvi napadi prisutni još od 2000. godine. Kao primjer neutemeljenih optužbi navodi priču o vili na Kipru, koju Interpol, prema njegovim riječima, nikada nije potvrdio kao osnovanu – što smatra velikim udarcem za one koji pokušavaju da ga diskredituju.

U drugom dijelu svog izlaganja, Dodik se dotakao i ekonomske stabilnosti Republike Srpske. Prema njegovim tvrdnjama, entitet je osigurao finansijsku likvidnost i za tekuću i narednu godinu. Navodi se da je u posljednja dva mjeseca:

  • Javni dug smanjen sa 32% na 30%

  • Opšti dug smanjen sa 34% na 32%

  • Povećane penzije i plate, uključujući:

    • +10% za sve budžetske korisnike

    • +40% povećanje plata za policiju

Također ističe da su svi planirani podsticaji za poljoprivredu isplaćeni, a preostaje da se završi finansiranje kapitalnih projekata i nabavka mehanizacije, posebno traktora, gdje je bilo administrativnih zastoja.

Dodaje i da su sve bolnice u RS-u rekonstruisane ili izgrađene, te da je u toku izgradnja bolnice u Trebinju koja bi trebala biti završena do septembra. Rješenja su pronađena i za bolnicu u Prijedoru, a planiran je i novi val investicija u revitalizaciju banjskih centara i domova zdravlja.

Zaključno, Dodik svoju političku borbu vidi kao lični i institucionalni otpor protiv nepravde, pri čemu jasno stavlja akcenat na očuvanje Republike Srpske kao entiteta s vlastitim političkim i pravnim integritetom. Njegove izjave su, bez sumnje, oštre i pune političke simbolike, no one istovremeno reflektuju širi kontekst – sukob različitih vizija Bosne i Hercegovine, koji se ne vodi samo unutar njenih granica, nego i u međunarodnoj sferi. U takvom ambijentu, Dodik se predstavlja kao branilac naroda i entiteta, odlučan da ostane na čelu političkog otpora koji traje već godinama.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here