Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, nedavno je održao sastanak s Milošem Vučevićem, premijerom Srbije u ostavci, u Banjoj Luci. Ovaj susret bio je nastavak njihovih prethodnih razgovora, a Dodik je istakao kako prisustvo Vučevića ima važnu moralnu vrijednost za Srpsku. Dodik je naglasio zahvalnost Republike Srpske Srbiji na kontinuiranoj podršci, naročito u vezi s Dejtonskim mirovnim sporazumom i različitim infrastrukturnim projektima. Prema njegovim riječima, jedan od značajnih projekata koji se realizuje uz pomoć Srbije je izgradnja dionice između Bijeljine i Rače. Dodik je naglasio kako je stabilnost Srbije ključna za ostvarenje svih projekata Republike Srpske jer BiH može računati na podršku od strane Srbije u tom procesu.

Dodik se potom osvrnuo na situaciju u Srbiji, posebno na ekonomske probleme i proteste koji potresaju tu zemlju. On je naglasio važnost stabilizacije u Srbiji, ističući kako blokade koje se dešavaju ugrožavaju ekonomiju i međunarodni položaj zemlje. Dodik je izjavio kako blokade u Srbiji nanose veliku štetu i kako su one ozbiljan problem, ali su protesti, u njegovim očima, manje bitni. Ove izjave bile su u kontrastu s njegovim stavovima prema unutrašnjim pitanjima u BiH, gdje je on također pozvao na jačanje stabilnosti i suzbijanje bilo kakvih poteza koji mogu destabilizirati situaciju.

U istom duhu, Dodik je govorio i o ustavnim izmjenama u Republici Srpskoj, navodeći da je u toku proces koji će zabraniti blokade u entitetu, slične onima u Srbiji. Ustav Republike Srpske se trenutno mijenja s ciljem jačanja unutrašnje stabilnosti, a Dodik je u tom kontekstu spomenuo kako će “zabraniti blokade” zakonom. Ova reforma je, prema njegovim riječima, ključna za osiguranje buduće političke sigurnosti. Dodik se osvrnuo na svoje stavove prema međunarodnim organizacijama, kao što su SIPA, Tužilaštvo BiH i Sud BiH, koje je nazvao “vještačkim institucijama”. Istaknuo je da u njima radi veliki broj pripadnika srpskog naroda, ali smatra da te institucije djeluju protiv interesa Republike Srpske.

Jedan od ključnih trenutaka u njegovim izjavama bio je poziv Srbima koji rade u institucijama BiH, kao što su SIPA i Tužilaštvo, da se pojave pred nadležnim organima Republike Srpske. Dodik je obećao da će ti ljudi imati bolje uvjete rada i veće plaće ukoliko se odluče za ovu opciju. Ponovno je spomenuo važnost patriotizma i lojalnosti prema Republici Srpskoj, izjavivši kako oni koji djeluju protiv interesa Srpske neće biti tolerirani. Također je napomenuo kako će se procesuirati svakog Srbina koji pokuša bilo kako ugroziti drugog čovjeka zbog njegove etničke pripadnosti. Dodik je naglasio da ovo nije stvar nasilja, već političke borbe koja pripada političarima, čime je ponovno podcrtao političku dinamiku koju vidi u BiH.

Dodik je potom izjavio kako će se borba za Dejtonski sporazum nastaviti i kako će Republika Srpska učiniti sve da zaštiti svoje interese, ne samo kroz pravno-političke akcije, već i kroz stalnu međunarodnu podršku koju dobija. Smatra da je njegov politički rad važan za opstanak Srpske u trenutnim okolnostima i da se neće dozvoliti nikakve promjene koje bi mogle ugroziti teritorijalni integritet BiH. Zaključio je kako građani Republike Srpske trebaju imati povjerenje u institucije koje rade na očuvanju stabilnosti, te je pozvao sve političke aktere da se ujedine u cilju ostvarivanja tih ciljeva.

Kao završnu poruku, Dodik je pozvao na jedinstvo naroda i podršku institucijama koje rade na jačanju suvereniteta Republike Srpske, s naglaskom na očuvanje i zaštitu Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Dodik je na kraju pozvao građane Republike Srpske da ostanu smireni i da imaju povjerenja u institucije koje se bore za očuvanje stabilnosti i suvereniteta. Istakao je da je pred njima ključna politička borba, koja se mora voditi unutar zakonskih okvira i u skladu sa međunarodnim normama, ali uz odlučnu zaštitu interesa Republike Srpske. Prema njegovim riječima, samo kroz zajednički rad i političku dosljednost moguće je osigurati sigurnost i prosperitet za sve građane Republike Srpske.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here