Predrag Kojović, zastupnik Naše stranke u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, iznio je svoje mišljenje o trenutnoj političkoj situaciji u zemlji, ističući kako se situacija postepeno razrješava u korist BiH i svih njenih građana. Kojović je u svom saopćenju za javnost naglasio kako je trenutno najveći fokus međunarodne zajednice, uključujući EUFOR, NATO, i predstavnike Kvinte, na čekanju konačne odluke Ustavnog suda BiH. Očekuje se da će ta odluka, koja se odnosi na zakone koje je usvojila Narodna skupština RS-a, biti presudna za daljnje političke poteze.
Kojović smatra da će nakon ove odluke međunarodna zajednica reagirati s jasnim i nedvosmislenim stavom prema Miloradu Dodiku i njegovim potezima. Prema njegovim riječima, Dodik je de facto bjegunac od zakona, jer je već osuđen, a usprkos tome nastavlja s kršenjem zakona i donošenjem odluka koje se protive Ustavu i zakonima BiH. Kojović uvjerava građane da će pravda biti spora, ali neizbježna, te da će institucije BiH imati punu podršku međunarodne zajednice kako bi osigurale stabilnost i spriječile bilo kakve pokušaje nasilnog otcjepljenja ili prepakiranja granica.
Ovaj period političke napetosti, u kojem su Dodikovi potezi doveli do ozbiljnih pravnih i političkih posljedica, ne bi trebao uzrokovati etničke napetosti među građanima, ističe Kojović. On naglašava da među građanima BiH, bez obzira na etničku pripadnost, odnosi ostaju stabilni i normalni. Politika koju vodi Milorad Dodik ne odražava stvarno raspoloženje građana, koji nisu podložni njegovoj retorici.
Kojović, također, poziva građane da ostanu smireni i imaju povjerenje u institucije BiH, koje pokazuju da su sposobne suočiti se s trenutnim izazovima i riješiti ih. On ukazuje na to da su institucije BiH dovoljno snažne i da neće doći do prepuštanja prostora bilo kakvim ekstremnim politikama koje bi mogle ugroziti sigurnost i stabilnost zemlje. U njegovom zaključku, postoji velika nada u budućnost jer se situacija polako raspetljava, a pravda će prevladati.
U skladu s tim, međunarodna zajednica će, prema Kojoviću, nastaviti pratiti situaciju i djelovati u skladu s pravima i zakonima koji se odnose na suverenitet BiH. On je uvjeren da se prava i stabilnost BiH neće kompromitirati, te da će svi političari koji su odgovorni za destabilizirajuće postupke snositi odgovornost prema krivičnom zakonu.
Kojović je također istaknuo kako su trenutne okolnosti pokazale da institucije Bosne i Hercegovine, unatoč izazovima, imaju kapacitet da se održe i očuvaju stabilnost zemlje. Smatra da je uloga međunarodne zajednice ključna u održavanju reda, ali i u daljnjoj potpori BiH u njenoj borbi za očuvanje suvereniteta. Prema njegovim riječima, sada više nego ikada postoji potreba za sinergijom između domaćih institucija i međunarodnih aktera kako bi se osigurala budućnost BiH kao stabilne i funkcionalne države.
On je takođe naglasio da je važno da se spriječe svi pokušaji stvaranja podjela unutar društva. Iako Dodikove politike nastoje potaknuti etničke napetosti, Kojović je uvjeren da su građani Bosne i Hercegovine prepoznali stvarnu prijetnju i odbijaju biti povučeni u političke igre koje nisu u njihovom interesu. U njegovim riječima, odgovornost za stabilnost zemlje leži u rukama građana i institucija, koje bi trebale biti usmjerene na snaženje zajedništva i očuvanje državne kohezije.
Na kraju, Kojović je izrazio uvjerenje da će svi oni koji pokušavaju potkopati temelje dejtonskog ustava i pravnog sistema u BiH snositi ozbiljne posljedice. Ističe da pravda u ovoj zemlji ne bi smjela biti podložna političkim kalkulacijama, već da treba biti dosljedno provedena. Pozvao je sve političke aktere da prepoznaju važnost zajedničkog djelovanja i usmjere se na izgradnju pozitivne političke kulture koja će dugoročno doprinositi stabilnosti i prosperitetu zemlje.
U zaključku, Kojović je poručio da je sada ključni trenutak za BiH da pokaže svoju unutrašnju snagu i stabilnost. Istaknuo je kako su sve međunarodne reakcije dosad bile u skladu s očuvanjem suvereniteta zemlje, što daje nadu da će Bosna i Hercegovina uspjeti prevazići trenutne izazove. Prema njegovim riječima, politički lideri i institucije moraju raditi na očuvanju unutrašnje kohezije te ne smiju podleći provokacijama koje dolaze od onih koji pokušavaju destabilizirati zemlju. Kojović je također naglasio da je od esencijalne važnosti da građani BiH ostanu ujedinjeni i da zajedno nastoje osigurati bolje i mirnije sutra za sve.