Oglasi - Advertisement

U trenutku kada politička klima u Bosni i Hercegovini biva sve zategnutija, najnovije odluke visokog predstavnika Christiana Schmidta izazvale su oštre reakcije u Republici Srpskoj, a posebno od strane njenog predsjednika i lidera SNSD-a, Milorada Dodika. U središtu pažnje nalazi se Schmidtova zabrana finansiranja Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i Ujedinjene Srpske (US) iz budžeta na svim nivoima vlasti. Ova odluka, prema Dodikovim riječima, ne samo da je neprihvatljiva, već može imati ozbiljne posljedice po političku scenu Republike Srpske.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Dodik je tokom svog obraćanja iz Banje Luke izjavio da su namjere međunarodne zajednice jasne i da se radi o pokušaju da se SNSD oslabi na isti način kako je to ranije urađeno sa Srpskom demokratskom strankom (SDS). On tvrdi da su i SDS, koji je opisao kao “narodni pokret”, politički uništili koristeći institucionalne pritiske, a sada se slična sudbina pokušava nametnuti i njegovoj stranci.

Posebno je naglasio da neće dozvoliti da dođe do “uništavanja stranke”, te da se odluke visokog predstavnika ne mogu primjenjivati u Republici Srpskoj jer je, kako kaže, Narodna skupština RS donijela zaključke koji te odluke odbacuju. Dodik se tako poziva na entitetski suverenitet i tumačenje pravnog okvira u kojem, po njegovom mišljenju, međunarodne intervencije nemaju legitimnu težinu unutar RS.

Dodatnu zabrinutost izaziva mogućnost da bi Centralna izborna komisija BiH (CIK BiH) mogla uvesti zabranu kandidovanja za SNSD i US na narednim izborima. Dodik je ovo komentarisao kao realan scenario i upozorio da bi takav potez imao ozbiljne posljedice po demokratiju u zemlji. Također je izrazio zabrinutost zbog činjenice da se, kako tvrdi, odluke donose bez mogućnosti preispitivanja pred sudovima, što po njemu predstavlja opasan presedan.

Dodik je uputio i niz pitanja vezanih za pravnu osnovu Schmidtove odluke, ali i širi kontekst finansiranja stranaka. Ukazao je na praksu u evropskim zemljama, gdje je, kako tvrdi, sasvim normalno da parlamentarne stranke dobijaju novac iz budžeta, proporcionalno izbornim rezultatima. Time je pokušao skrenuti pažnju na to da je u slučaju BiH problem političke prirode, a ne stvar pravne logike.

U tom kontekstu, Dodik je podsjetio da SNSD, kao najveća parlamentarna stranka u Republici Srpskoj, dobija najviše sredstava iz budžeta, u skladu sa postojećim zakonima i izbornim rezultatima. Ukidanje tog finansiranja vidi kao direktan napad na poziciju njegove stranke i pokušaj da se utiče na njenu sposobnost da učestvuje u političkom životu zemlje.

S druge strane, Christian Schmidt je obrazložio svoju odluku tvrdnjom da ona podržava napore državnih institucija BiH u borbi protiv otvorenog napada koji dolazi iz vladajuće koalicije u RS. Prema njegovim riječima, radi se o zaštiti ustavnog i pravnog poretka Bosne i Hercegovine, koji je ozbiljno ugrožen ponašanjem entitetskih vlasti.

U cijelom ovom političkom okršaju isplivavaju različite interpretacije prava, demokratskih normi i odnosa između državnih i entitetskih struktura. Dodik nastoji prikazati ovu situaciju kao dio šire borbe za autonomiju Republike Srpske, dok međunarodna zajednica poruke šalje kroz instrumente sankcija i pravnih odluka.

Ova situacija otvorila je brojna pitanja:

  • Može li CIK zaista zabraniti kandidovanje strankama koje su pod međunarodnim sankcijama?

  • Ko odlučuje o zakonitosti Schmidtovih odluka – domaće institucije ili međunarodni autoriteti?

  • Koliki je stvarni politički i pravni uticaj Narodne skupštine RS u odnosu na institucije BiH?

  • Hoće li entitetsko finansiranje stranaka ostati pravilo, ili će doći do promjena koje će ograničiti autonomiju u tom segmentu?

Dodikov istup u Banjoj Luci došao je u momentu kada je politička polarizacija u BiH dostigla novi vrhunac. Njegove izjave jasno ukazuju na očaj i zabrinutost zbog mogućnosti da njegova stranka bude izbačena iz izborne trke, što bi znatno izmijenilo političku mapu Republike Srpske.

Na kraju, ostaje nejasno kako će se ova situacija dalje razvijati. Ulog je velik – riječ je o političkom opstanku jednog od najmoćnijih političkih aktera u BiH. Ukoliko zabrana finansiranja ostane na snazi i ako CIK doista zabrani kandidaturu SNSD-u i US-u, to bi moglo značiti kraj jedne ere, ali i početak nove faze političke nestabilnosti. Dodik, sa druge strane, najavljuje otpor i borbu svim raspoloživim sredstvima, tvrdeći da je sve ovo pokušaj da se slomi volja naroda u RS-u, ali i da neće dozvoliti da stranački interesi budu ugušeni nametnutim odlukama iz inostranstva.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here