Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan dao je snažnu poruku u svom govoru prilikom posjete Maleziji, naglašavajući svoju opredijeljenost u vezi s pitanjem Palestine. Tokom ove posjete, Erdogan je oštro osudio najave američkih i izraelskih vlasti vezane za raseljavanje Palestinaca i preuzimanje Gaze, te istaknuo da takvi planovi ne samo da su neprihvatljivi, već predstavljaju prijetnju stabilnosti i suverenitetu Palestine. On je odlučno poručio da Palestinci neće biti protjerani sa svoje zemlje i da će Turska ustrajati u podršci Palestincima.
Erdogan je također istakao ekonomske i političke troškove razaranja u Gazi, koji se procjenjuju na čak 100 milijardi dolara. On je osudio izraelske vlasti, posebno premijera Benjamina Netanyahua, koji je, prema njegovim riječima, odgovoran za teške posljedice koje su nastale uslijed razaranja palestinske enklave. Turski predsjednik naglasio je da Izrael mora snositi troškove štete koju je prouzrokovao, ističući da je obnova Gaze prvi korak koji treba poduzeti.
S obzirom na trenutnu situaciju, Erdogan je predložio da, umjesto da se razmišlja o raseljavanju Palestinaca, Netanyahu treba fokusirati svoje napore na nadoknadu štete koja je učinjena Palestincima. Prema Erdoganovim riječima, kuće, zemlja i radna mjesta koja su oduzeta zakonitim palestinskim vlasnicima trebaju biti vraćena, čime bi se osigurala pravda za palestinski narod. Turski predsjednik istaknuo je da je sistem zasnovan na povjerenju između različitih naroda ključno sredstvo za izgradnju stabilnijeg i pravičnijeg globalnog društva. Izgradnja sistema koji obuhvata sve i cijeni različitosti kao izvor bogatstva nije opcija, već obaveza, poručio je Erdogan.
Također, Erdogan je u svom govoru ukazao na potrebu za novim pristupom u globalnoj politici. Od ekonomije do diplomatije, od trgovine do sigurnosti, Turska smatra da je potrebna potpuna transformacija postojećeg globalnog poretka kako bi se riješili brojni svjetski problemi. Erdogan je naglasio kako bi takav pristup mogao pomoći ne samo Palestini, već i drugim regijama koje su pogođene političkim i ekonomskim krizama.
Ova posjeta Maleziji bila je prilika da Erdogan istakne i odlične bilateralne odnose Turske s ovom jugoistočnom azijskom zemljom. Erdogan je zahvalio Maleziji na solidarnosti i prijateljstvu, koje su ostali snažni uprkos velikoj geografskoj udaljenosti između dviju zemalja. On je podsjetio da su odnosi Turske i Malezije 2022. godine podignuti na strateški nivo, čime je stvoren temelj za daljnje političke i ekonomske suradnje. Erdogan je također istaknuo kako je važno ulagati u obrazovanje i akademsku suradnju, te da brojni diplomci iz obje zemlje sada doprinose prosperitetu svojih nacija.
Prilikom ceremonije u Međunarodnom kongresnom centru Putrajaya, turski predsjednik je primio počasni doktorat, što je bio još jedan znak uzajamnog poštovanja između dvije zemlje. Malezijski premijer Anwar Ibrahim pohvalio je napredak Turske pod Erdoganovim vodstvom, ističući da je Turska postala geopolitička sila koja sada ima snažan utjecaj na svjetskoj političkoj sceni. Anwar je posebno naglasio Tursku kao lidera koji je sposobna usmjeriti regionalne i globalne promjene, zahvaljujući diplomatskoj i političkoj mudrosti svog predsjednika. Također, istaknuo je značaj napretka Turske u polju umjetničke inteligencije i svemirske tehnologije, koje su postale važne tačke u modernizaciji turske ekonomije i tehnološkog sektora.
Anwar Ibrahim je također komentirao Erdoganovo političko putovanje, govoreći o njegovoj nevjerojatnoj osobnoj borbi koja ga je dovela do pozicije predsjednika, od vremena kada je bio zatvorenik do današnjeg dana. Ova priča o odlučnosti, ponosu i upornosti postala je simbol Erdoganovog političkog naslijeđa, koje nadmašuje mnoge političke izazove kroz koje je prošao.
U sklopu svoje regionalne turneje, Erdogan će također posjetiti Indoneziju i Pakistan, čime će dodatno ojačati Tursku kao ključnog partnera u jugoistočnoj Aziji. Ova turneja također simbolizira Tursku kao državu koja neprestano jača svoju globalnu poziciju i međunarodnu suradnju u različitim područjima, od ekonomije do sigurnosti.
Na kraju, Erdoganova posjeta Maleziji bila je prilika da se istaknu ključne teme koje dominiraju globalnom politikom, poput Palestine, Međunarodnih odnosa, ali i jačanja bilateralnih veza s Malezijom. Erdoganova tvrdnja da Palestinci neće biti protjerani sa svoje zemlje te poziv na izgradnju globalnog sistema temeljenog na povjerenju i suradnji pokazuje njegovu posvećenost stvaranju stabilnijeg i pravednijeg svijeta.