Nakon presude koju je Fikret Abdić, bivši načelnik Velike Kladuše i ratni zločinac, primio od Kantonalnog suda u Bihaću, reagovao je s opuštenošću, uvjeren da mu presuda ne predstavlja veliki problem. Naime, Abdić je osuđen na tri i po godine zatvora zbog zloupotrebe službenog položaja, a dodatno je naređeno da mora vratiti 487.907 KM Općini zbog štete koju je prouzrokovao tokom svog mandata. Ovaj slučaj i presuda izazvali su veliku pažnju, no Abdić je komentirao situaciju s izrazitom smirenosti i povjerenjem u mogućnost žalbe.

U razgovoru s novinarima i svojim bližnjima, Abdić je izjavio: „Ništa neće biti, nema problema.” Ove riječi odražavaju njegovu odlučnost da se ne povuče pred presudom. U društvu sa kćerkom Jelenom i prijateljima, Fikret je ostavio dojam da su za njega posljedice presude tek privremeni problem. „Sve je isto kao prije”, dodala je njegova kćerka, čime je dodatno naglasila stav porodice o ovom pitanju.

Abdić je zatim pojasnio da će uložiti žalbu na presudu, jer smatra da presuda nije konačna dok ne bude pismeno izrečena, a potom, kako je rekao, imaju rok od 15 dana za podnošenje žalbe. „Ja imam vremena, pošto ću ja živjeti 120 godina,” izjavio je Abdić s očiglednim smijehom, naglašavajući njegovu sigurnost u uspjeh žalbe. Takav optimizam, međutim, nije naišao na veliki odjek među promatračima koji su komentirali cijeli slučaj. Njegova reakcija na presudu u suprotnosti je s očekivanjima javnosti, jer je mnogima izgledalo da će ona ozbiljno uzdrmati njegovu poziciju, posebno s obzirom na to da je optužen za korupciju i zloupotrebu položaja.

U videozapisu koji je njegov unuk Arijan Jelenović objavio na TikToku, Abdić je iznio stav o cijelom procesu, smatrajući da je presuda samo „sramota” i da su troškovi suđenja bili neopravdano visoki. Prema njegovim riječima, „najmanje su potrošili 10 miliona na proces i onda ovu sramotu donijeli”, što je dodatno izazvalo kontroverze među onima koji prate njegov slučaj. Abdić je također izjavio da će biti „zanimljivo” kada dođe vrijeme da se siromašni suoče s moćnicima, implicirajući da bi se u budućnosti moglo doći do pravde na drugačiji način.

Ovakav stav Fikreta Abdića i njegove porodice samo dodatno komplicira situaciju u BiH, gdje je cijeli slučaj izazvao podijeljena mišljenja. Dok jedni smatraju da je presuda nužna i da je pravda napokon došla, drugi i dalje tvrde da je riječ o političkom procesu. U svakom slučaju, Abdićeva žalba mogla bi imati dugoročne političke i pravne posljedice, a razvoj događaja ostat će pod budnim okom javnosti.

U zaključku, reakcije Fikreta Abdića nakon presude pokazuju njegovu povjerenje u mogućnost promjene presude na višim instancama, što ujedno odražava njegovu političku poziciju u društvu. Bez obzira na visoke troškove i sumnje u pravednost suđenja, Abdić ostaje uvjeren da će uspjeti dokazati svoju nevinost. Taj njegov stav i dalje ostaje uporan, unatoč ozbiljnoj presudi, što pokazuje njegovu duboku uvjerenost da je on u pravu i da će uspjeti promijeniti tok pravde u svoju korist.

Iako je Fikret Abdić u javnosti stekao reputaciju kontroverznog političara, njegov odgovor na presudu pokazuje duboku uvjerenost u vlastitu nevinost, ali i osjećaj neprepoznavanja presude kao ozbiljne prijetnje. „Tresla se gora rodio se miš,” izjavio je u jednom trenutku, što ukazuje na njegovu percepciju da su posljedice suđenja premale u odnosu na uložene resurse i napor. Ovaj izraz, koji implicira da je presuda bila mnogo manja i slabija nego što su mnogi očekivali, odražava njegovu sposobnost da minimizira ozbiljnost situacije. Iako se čini da je za njega presuda tek jedna u nizu političkih borbi, ne treba zanemariti mogućnost da će daljnji procesi i međunarodni pritisci imati značajan utjecaj na njegovu političku karijeru i buduće odluke.

Na kraju, cijeli slučaj Fikreta Abdića otvara važna pitanja o pravdi, političkim procesima, kao i o sposobnosti institucija da provedu zakon u zemlji. BiH se i dalje suočava s problemima u implementaciji pravde, gdje politička moć često stvara prostor za manipulaciju i povlastice koje mogu umanjiti povjerenje građana u pravosudni sustav. Iako je Abdićev odgovor na presudu izazvao podijeljene reakcije, jasno je da politička polarizacija i nesuglasice unutar zemlje ne prestaju oblikovati sudbinu pojedinaca, posebno onih koji su, poput Abdića, duboko povezani s političkom i povijesnom prošlošću zemlje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here