U jednom od najozbiljnijih diplomatskih propusta na društvenim mrežama u posljednje vrijeme, verificirani profil izraelske države na platformi X (nekadašnji Twitter) izazvao je šok objavom u kojoj izražava saučešće zbog smrti pape Franje – koji, prema zvaničnim informacijama, nije preminuo. Objavu je pratio tekst: „Počivaj u miru, papa Franjo. Neka uspomena na njega bude blagoslov“, zajedno s fotografijom njegovog posjeta Zidu plača u Jeruzalemu. Ubrzo nakon što je objavljena, poruka je uklonjena, ali je već izazvala burne reakcije i spekulacije o njenom porijeklu i mogućim političkim motivima.

Prema pisanju lokalnih medija, poput Jerusalem Posta, objava nije bila plod zvanične odluke, već greška osobe koja upravlja profilom. Ipak, vremenski kontekst u kojem se pojavila – svega nekoliko dana nakon što je papa otvoreno kritikovao izraelske vojne akcije u Gazi – doveo je do nagađanja da se možda radi o ciljanom aktu pasivne agresije ili o pokušaju da se potcijeni moralni autoritet Vatikana. Dužnosnici ministarstva vanjskih poslova Izraela izjavili su da je objava bila slučajna, ali je izostanak službenog odgovora dodatno podgrijao sumnje.

Jedan od razloga zašto je ova situacija izazvala toliku pažnju jeste što papa Franjo u posljednjih godinu dana zauzima izuzetno kritičan stav prema izraelskoj kampanji u Pojasu Gaze. U svojim izjavama nije štedio riječi, idući čak toliko daleko da je pozvao međunarodnu zajednicu da istraži da li se nad Palestincima vrši genocid. Takve izjave naišle su na oštre osude izraelske političke i vjerske elite. U januaru ove godine, Franjo je opisao humanitarnu situaciju u Gazi kao „sramotnu“, što je izazvalo žestoku reakciju rimskog rabina, koji ga je optužio za „selektivnu ogorčenost“.

S obzirom na tenzije između Vatikana i izraelske države, ova greška na društvenim mrežama nije mogla proći nezapaženo. Način na koji su različiti izraelski zvaničnici reagovali na situaciju također govori o podijeljenosti u pristupu ovom pitanju:

  • Premijer Benjamin Netanyahu, poznat po tvrdoj retorici i vođenju konzervativne koalicije, nije komentarisao situaciju.

  • Predsjednik Isaac Herzog, s druge strane, izrazio je iskreno saučešće katoličkom svijetu, nazvavši Franju “čovjekom velike vjere i beskrajnog suosjećanja.”

Time je demonstrirana razlika između političke pragmatike i diplomatske pristojnosti unutar samog vrha izraelske vlasti.

Ipak, nije zanemarivo to da je papa Franjo u svom dvanaestogodišnjem pontifikatu pokazivao izuzetnu opreznost kada je riječ o sukobima i političkim napetostima. Iako je često istupao protiv nasilja i antisemitizma, njegovi komentari o Gazi su bili među najdirektnijima. Istovremeno, papa je održavao lične kontakte s kršćanskom zajednicom u Gazi, što pokazuje da njegova zabrinutost nije bila samo retorička, već i lična i pastoralna.

Franjo je ranije pokazivao izuzetnu spremnost za dijalog, ne samo posjetom Zidu plača, već i molitvom uz sigurnosni zid koji razdvaja Jeruzalem i Betlehem, što je snažan simbolički čin u regionu gdje su granice i barijere mnogo više od geografskih linija. Uprkos ovim gestama, posljednje izjave Vatikana postavile su ga na suprotnu stranu od izraelske politike, što je možda i uzrokovalo ovu čudnu digitalnu epizodu.

Uzimajući sve u obzir, incident s objavom na X-u nije samo obična digitalna greška. On otkriva dublje tenzije između vjerske etike i političke realnosti. U vremenu kada se informacije šire brže nego ikad, čak i trenutne greške mogu imati dalekosežne posljedice. Uprkos brisanju objave, tragovi ostaju – i u arhivama interneta i u kolektivnoj svijesti međunarodne javnosti.

Ono što ovaj slučaj čini posebnim jeste njegova simbolička težina. Nije samo riječ o lažnoj vijesti ili administrativnom propustu – riječ je o vrlo osjetljivoj i kompleksnoj međudržavnoj komunikaciji između jedne od najutjecajnijih religijskih institucija i države koja je u epicentru globalne pažnje. U tom svjetlu, ovakve objave postaju mnogo više od statusa na društvenim mrežama – one su ogledalo trenutnih odnosa i refleksija složenih globalnih narativa.

Ovaj incident služi kao podsjetnik koliko su diplomacija i komunikacija danas isprepletene sa brzinom i nepovratnošću digitalnog doba. Jedna poruka, čak i ako je objavljena „greškom“, može proizvesti duboke implikacije i otkriti tenzije koje tinjaju ispod površine formalnih odnosa. U svijetu gdje su riječi moćnije nego ikad, pažnja i odgovornost u javnom izražavanju više nisu opcija – već nužnost.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here