“Ne mogu više, stalno osjećam miris tijela”: Izraelski vojnik izvršio samoubistvo pod teretom ratnih zločina

Progonjen slikama rata, krikovima nedužnih i strahotama kojima je svjedočio – ali i sudjelovao – izraelski vojnik Daniel Edri odlučio je prekinuti vlastiti život. Njegovo tijelo pronađeno je spaljeno u automobilu, duboko u šumi Biriya blizu Safada, u okupiranoj Gornjoj Galileji. Samoubistvo je, prema navodima izraelskih medija, posljedica teške i dugotrajne psihičke traume uzrokovane njegovim sudjelovanjem u ratovima u Libanu i posebno u Pojasu Gaze.

Njegova majka, skrhana bolom, otkrila je posljednje riječi koje joj je sin rekao:
“Mama, osjećam miris tijela. Stalno ih vidim. Ne mogu više.”

Ova tragična smrt izazvala je snažne reakcije u izraelskoj javnosti, ali i otvorila bolna pitanja o psihološkim posljedicama koje rat ostavlja na one koji ga vode – iako su možda bili i izvršioci zločina.

Majka Daniela Edrija zatražila je vojnu sahranu za svog sina, međutim, taj zahtjev još uvijek nije odobren. Iako je bio izraelski vojnik, Edri je postao simbol unutrašnje borbe, grižnje savjesti i tragedije koja nadilazi nacionalne granice.

Prema podacima izraelske vojske, od početka rata u Gazi u oktobru 2023. godine, zabilježen je dramatičan porast mentalnih slomova među vojnicima. Broj onih koji razmišljaju o samoubistvu ili prijete da će ga počiniti porastao je za čak 145%.

Nedavna studija Univerziteta u Tel Avivu pokazala je da 12% izraelskih rezervista koji su učestvovali u napadu na Gazu pate od ozbiljnih psihičkih poremećaja. Mnogi od njih sada su službeno proglašeni nesposobnim za dalju službu.

Daniel Edri je preminuo sam, okružen šumom i vlastitim demonima, daleko od bojišta, ali ne i od ratne stvarnosti. Njegova smrt je podsjetnik da rat ne završava povlačenjem trupa – on traje u umovima onih koji su bili njegov dio prenosi hayat

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here