Milorad Dodik, predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republike Srpske, izazvao je veliku pažnju svojim provokativnim govorom na mitingu SNS-a u Sremskoj Mitrovici. Ovaj skup, održan povodom Dana državnosti Srbije, bio je prilika za Dodika da iznese svoja mišljenja o statusu Republike Srpske, odnosima s Srbijom, te trenutnoj političkoj situaciji.
Dodik je, u svom stilu, izložio mišljenje o tome što on vidi kao ključne teme za srpski narod. Prvo je naglasio kako Republika Srpska ima duboko poštovanje prema Srbiji, te je istakao da je ona jedina prava zemlja za Srbe. On je rekao: “Ne želim da gledam bilo koga ko urušava Srbiju. Ne volim nikog od njih. Ne podnosim čak ni njihovo pravo da drukčije misle.” Ove riječi oslikavaju njegov čvrst stav da se ne može tolerirati bilo kakva kritika prema Srbiji od strane onih koji žive unutar nje, ali i izvan nje, iako priznaje da ljudi imaju pravo na svoje mišljenje. Dodik se posebno osvrnuo na to da je Republika Srpska dio srpskog nacionalnog identiteta, ističući da Srbi iz ovog entiteta nisu “ni prečani, ni bosanski, ni kosovski, ni crnogorski Srbi”. Njegova poruka bila je jasna – oni su Srbi.
U svom govoru, Dodik je također komplimentirao predsjednika Srbije, Aleksandra Vučića, kojeg je nazvao „Acom, mojim bratom“. Njegov govor je bio pun pohvala za Vučića, ističući da je on zaslužan za preporod Srbije, te da je Srbiju uzdigao do novih visina. Ovaj pozitivni prikaz Vučića mogao se tumačiti kao podrška Dodiku da se zajedno suprotstave političkim i ekonomskim pritisima koji dolaze iz inostranstva, dok istovremeno podstiču jedinstvo među srpskim narodima.
Dodik se dotakao i teške političke situacije, rekavši da su se ulozi za Srbiju povećali, a tri milijarde dolara su navodno uložene u pokušaj sloma države. Prema njegovim riječima, cilj tih ulaganja je slabljenje Srbije, a to se, prema njegovom mišljenju, mora zaustaviti okupljanjem Srba i davanjem pune podrške Vučiću. Iako se nije izričito doticao međunarodnih odnosa, jasno je bilo da je govorio o potencijalnoj opasnosti koju bi politička destabilizacija Srbije mogla izazvati za cijeli balkanski region.
Zanimljivo je da je Dodik govorio i o svom stavu prema političkoj i nacionalnoj unifikaciji, iznoseći mišljenje kako je važno da svi Srbi – bez obzira na to iz kojeg dijela bivše Jugoslavije dolaze – budu jedinstveni u svojoj borbi za bolje sutra. Poruka koju je upućivao bila je da se mora slaviti nacionalni identitet svih Srba, unatoč različitim političkim i istorijskim okolnostima koje su ih oblikovale.
Dodikov govor izazvao je pomešane reakcije među građanima i političkim analitičarima, jer dok su ga neki smatrali odvažnim i patriotskim, drugi su ga kritikovali zbog radikalnih stavova i polarizacije među narodima. Iako je Dodik istakao svoju podršku Vučiću, teško je ne primetiti kako je ovaj govor, sa svim svojim kritikama i izjavama o jedinstvu, mogao biti motivisan i željom za održavanjem političkog uticaja u Republike Srpskoj.
Na kraju, Dodik je zaključio svoj govor izrazom potpune podrške Srbiji: “Srbi vole Srbiju i neće je dati”. Ova rečenica još jednom je podcrtala njegovu poziciju – on se vidi kao neposredan zaštitnik srpskih interesa i jedinstva na Balkanu, što je često centralna tema njegovih političkih istupa.
Zaključak ove izjave mogao bi biti da Dodik, kao politički lider Republike Srpske, nastoji da zadrži i proširi svoj uticaj u regionu, dok istovremeno gradi i čvrste političke saveze s Beogradom. Bez obzira na kritike koje dolaze s raznih strana, on očigledno ostaje dosljedan u svojim stavovima, a njegov govor još jednom je pokazao duboko ukorenjenu povezanost Republike Srpske i Srbije.
Završni dio Dodikovog govora, u kojem je pozvao na solidarnost i jedinstvo svih Srba, ukazuje na njegovu želju da izgrade snažniji politički blok unutar regije. Bez obzira na različite političke okolnosti i izazove s kojima se suočavaju, Dodik nastoji prikazati Republiku Srpsku kao ključnog partnera Srbije. Njegove riječi o tome da “Srbi vole Srbiju i neće je dati” odražavaju duboku emocionalnu povezanost koju mnogi osjećaju prema matičnoj državi, dok istovremeno naglašava važnost nepodjeljenog političkog i kulturnog identiteta. Ovaj govor, iako izazvao podijeljene reakcije, jasno pokazuje da će Dodik nastaviti biti politički lider koji teži očuvanju nacionalnih interesa i borbi protiv svih onih koji, po njegovom mišljenju, prijete stabilnosti i jedinstvu srpskog naroda.