Avdo Avdić u svojoj kolumni analizira političku situaciju u Bosni i Hercegovini, fokusirajući se na Milorada Dodika i njegov odnos prema zakonima države. Avdić navodi da Dodik, kao predsjednik Republike Srpske, nije dužan provoditi zakone koje je Ustavni sud BiH stavio van snage. Prema njegovom mišljenju, zakoni Republike Srpske koji su bili proglašeni neustavnim ne postoje i stoga Dodik nije obavezan da ih primjenjuje. Avdić također ukazuje na činjenicu da su državne institucije, poput SIPA-e i Granične policije BiH, propustile djelovati i uhapsiti Dodika ili druge političke figure koje se protive zakonima na nivou države.

Od početka političkog sukoba, koji je eskalirao napadima na ustavni poredak BiH, prošlo je skoro dva mjeseca, a nijedan od napadača nije uhapšen. Avdić ističe da se javnost već pomirila sa situacijom i da su mediji prestali ozbiljno izvještavati o tome, dok se na svakodnevnim brifinzima vlasti iznose izvještaji koji nemaju stvarnu težinu. Granična policija BiH također nije reagirala kada su Dodik i drugi ključni političari prešli granicu ilegalno, a ni na pozicijama odgovornih nije došlo do promjena. Avdić smatra da je ovo jasna slika trenutnog stanja političke nemoći BiH.

Kritika koju Avdić iznosi odnosi se i na medijsku pokrivenost ovih pitanja. Dok se na brifinzima izvještava o aktivnostima SIPA-e u Republike Srpskoj, on naglašava da ta akcija ne znači ništa jer Dodikovi zakoni nisu na snazi, budući da ih je Ustavni sud BiH stavio van snage. Dakle, SIPA i druge agencije ne mogu djelovati po zakonima koji ne postoje. Avdić također upozorava na apsurdnost tvrdnji da je Dodik gubitnik iako nije uhapšen, naglašavajući da su zakoni BiH na snazi i da bi vlasti morale djelovati unutar tih zakona kako bi hapsile one koji ugrožavaju ustavni poredak.

U tekstu, Avdić također postavlja pitanje što bi se desilo u slučaju da Dodik bude pravosnažno osuđen, na primjer u slučaju OHR. Avdić izražava skepsu prema reakcijama nadležnih institucija i sugerira da, bez obzira na presude, Dodik će i dalje ostati predsjednik Republike Srpske, jer neće biti nikakvih stvarnih posljedica. Osim toga, postavlja pitanje što dalje – hoće li se pregovarati s Dodikom ili će se za njega pronaći neki drugi način izbjegavanja pravde. Avdić je siguran da država BiH nema odgovora na ove izazove.

Na kraju, Avdić zaključuje da bi bilo kakav pokušaj ignoranacije zakona i neprocesuiranja Dodika značio potpuno urušavanje pravnog sistema u BiH. Prema njegovom mišljenju, Bosna i Hercegovina bi postala Moldavija sa Republikom Srpskom koja bi nalikovala na Transnistriju, gdje bi bila stvorena “paralelna” politička stvarnost koja nije podložna zakonima države. Dodik se, prema Avdiću, mora suočiti sa zakonom, bilo putem hapšenja ili pregovora, jer svako odugovlačenje ili ignorisanje tih pitanja vodi ka još većoj političkoj nestabilnosti.

Za kraj, Avdić postavlja vrlo jasno pitanje: što će se desiti ako se ništa ne preduzme? Ako se Dodik nastavi izbjegavati odgovornost, to će samo potvrditi da BiH nije u stanju provoditi vlastite zakone i činiti ih obavezujućima za sve građane.

Avdić u svom zaključku još jednom podvlači koliko je situacija u BiH postala kritična. On ukazuje da politička i pravna nesigurnost mogu imati ozbiljne posljedice po stabilnost države. Ako se nastavi ignorisanje zakona i odgovornosti, BiH će sve više ličiti na državu bez pravnog okvira, gdje korupcija i politička samovolja mogu potpuno preuzeti kontrolu. Također, podržava mišljenje da bi BiH mogla postati zemlja u kojoj institucije samo postoje za izvor političke legitimacije, ali ne i za učinkovitu zaštitu vladavine prava. Avdić smatra da bi takav razvoj događaja imao tragične posljedice na ugled i budućnost države, jer bi Bosna i Hercegovina postala zemlja u kojoj je politika iznad zakona, a institucije nemoćne.

Iako je trenutna situacija u BiH prepoznata kao ozbiljna prijetnja za ustavni poredak, Avdić smatra da je još uvijek moguće izbjeći potpuni slom države, ali samo ako se od političkih lidera traži odgovornost i ozbiljno pozivanje na zakon. Pravosuđe mora djelovati bez izuzetaka i pod izuzetnim pritiscima, a građani moraju biti svjesni ozbiljnosti situacije. Za BiH, kaže Avdić, jedini put naprijed je vraćanje povjerenja u institucije i pravnu sigurnost. Ako to ne bude ostvareno, zemlja će i dalje biti suočena s opasnošću od potpune političke fragmentacije i pravne anarhije.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here