Član, a tadašnji predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Željko Komšić, prekinuo je intervju za srbijansku novinsku agenciju Tanjug nakon što je njihov novinar doveo u pitanje jednu od najvažnijih sudskih presuda moderne evropske historije – onu kojom je masakr u Srebrenici 1995. godine pravosnažno kvalifikovan kao genocid.
Do incidenta je došlo kada je novinar usred razgovora izjavio da se ne slaže s presudom Međunarodnog suda pravde (ICJ) iz 2007. godine. Ova presuda jasno i nedvosmisleno kvalifikuje pokolj više od 8.000 bošnjačkih muškaraca i dječaka u julu 1995. u Srebrenici kao čin genocida, u skladu s međunarodnim pravom.
Komšić je odmah reagovao, vidno uznemiren zbog pokušaja relativizacije pravosnažno utvrđene činjenice:
“Zašto se ne slažete? Znate li vi šta u presudi piše? To nije moj stav, to je stav međunarodnog prava. Piše – genocid, a ne strašan zločin.”
Novinar je pokušao ublažiti ton, rekavši:
„Da, bio je strašan zločin, ali ne bih ga nazvao genocidom.”
Na to mu je Komšić odlučno odgovorio:
“Strašni zločini su nešto drugo. Ovo je genocid. I to nije moj politički stav, nego pravosnažno utvrđena činjenica. Presuda Međunarodnog suda pravde ima snagu međunarodnog prava.”
Kada je novinar nastavio u istom tonu, poručivši:
„Ja s tom presudom nisam saglasan”,
Komšić je odlučno prekinuo intervju, zaključivši:
“Onda ovaj intervju radite s nekim drugim.”
Zašto je ovo važno?
Incident, iako se dogodio još 2021. godine, i danas je izrazito relevantan. On ogoljava kontinuirane pokušaje revizionizma i negiranja genocida, naročito prisutne u dijelovima javnosti Srbije i među određenim političkim krugovima u Bosni i Hercegovini.
Presuda ICJ-a iz 2007. godine, kao i ranije presude Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju (ICTY), nedvosmisleno utvrđuju da se u Srebrenici dogodio genocid – najteži oblik zločina protiv čovječnosti.
Ta presuda obavezuje sve članice Ujedinjenih nacija da je poštuju, jer nije riječ o političkom stavu ili mišljenju – nego o pravno obavezujućoj činjenici prenosi senzorbih.ba