Incident u Zvorniku: Mladićima s obilježjima genocida u Srebrenici uskraćeno gorivo na pumpi “Nešković”

Nažalost, ni 11. juli, dan kolektivnog sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici, ne može proći bez incidenata, provokacija i pokušaja poniženja onih koji se mirno prisjećaju najvećeg zločina u Evropi nakon Drugog svjetskog rata. Dok su stotine hiljada ljudi širom svijeta u tišini i dostojanstvu obilježavale 30. godišnjicu genocida, u nekim krajevima Bosne i Hercegovine istovremeno su se dešavale krajnje uznemirujuće i šokantne situacije.

Jedan od takvih slučajeva zabilježen je u Zvorniku, gradu koji se također nalazi u dolini smrti iz 1995. godine. Prema svjedočenju više očevidaca koji su se javili portalu Crna Hronika, dvojica mladića porijeklom iz Krajine, koji su se vraćali sa komemoracije u Srebrenici, naišli su na otvorenu diskriminaciju na benzinskoj pumpi “Nešković”.

Naime, kako navode svjedoci, mladići su na sebi imali simbol sjećanja – Cvijet Srebrenice, kojeg nose svi oni koji odaju počast žrtvama genocida. Kada su se zaustavili na pomenutoj pumpi kako bi natočili gorivo, dočekala ih je hladna i sramna poruka zaposlenika.

– Čim su izašli iz auta, radnik na pumpi ih je pogledao i rekao: “Nema ovdje goriva za vas, možete ići.” Sve to samo zato što su imali na sebi Cvijet Srebrenice – ispričao je sagovornik, ističući da su mladići ostali zatečeni, ali nisu pravili dalju konfrontaciju.

Još uznemirujuća je činjenica da ovo, kako tvrdi lokalno stanovništvo, nije prvi incident na pomenutoj benzinskoj pumpi. Prema riječima nekoliko građana Zvornika, na istoj lokaciji se često mogu čuti nacionalističke i ratnohuškačke pjesme, a pojedini zaposlenici su ti koji ih puštaju. Ovakvo ponašanje izaziva nelagodu među stanovnicima, posebno onima koji su se vratili u svoje domove nakon rata i trude se da žive u miru.

Ovaj slučaj izazvao je burne reakcije na društvenim mrežama. Građani iz cijele zemlje izražavaju ogorčenje, dok istovremeno pozivaju nadležne institucije da reaguju. Udruženja koja se bave zaštitom ljudskih prava pozivaju na hitnu istragu i sankcionisanje odgovornih, jer diskriminacija na osnovu obilježja sjećanja na genocid ne smije biti tolerisana ni u jednom dijelu Bosne i Hercegovine.

U zemlji koja još uvijek pokušava zacjeliti rane prošlosti, ovakvi događaji su bolni podsjetnici da put ka pomirenju nije završen. Poštivanje žrtava, prava na sjećanje i slobodu izražavanja su temelj svakog zdravog društva – i to mora važiti jednako za sve.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here