Američki advokat Martin De Luca, bivši federalni tužilac i član tima bivšeg predsjednika Donalda Trumpa, nedavno je zajedno sa grupom američkih i britanskih advokata boravio u Banjoj Luci. Iako je početno tvrdnjama nekih medija predstavljeno da su u Bosnu i Hercegovinu došli kako bi istraživali rad USAID-a i navodnu netransparentnost u korištenju stotina miliona dolara pomoći, stvarni razlog posjete, kako otkriva portal Istraga, bio je značajno drugačiji.
Oni nisu došli da istražuju američku pomoć, već da učestvuju u lobističkim aktivnostima za račun predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika. Konkretno, predstavnici renomirane američke advokatske kancelarije Boies Schiller Flexner (BSF) angažovani su da utiču na stavove američke administracije u vezi sa sankcijama koje su uvedene protiv političkog rukovodstva RS.
Prva posjeta odvila se krajem februara, a zatim je nova delegacija iz SAD i Velike Britanije ponovo stigla u aprilu. Grupu su činili:
-
Luke Langham
-
Brenna McConnell
-
Andrew Hersey
-
Andrew Smith
-
John Kucera
-
Anita Franklin
-
Martin De Luca
Njihov smještaj bio je organizovan u hotelu Courtyard by Marriott, smještenom u samom centru Banje Luke, a sve troškove boravka, uključujući i rezervaciju posebne sale za sastanke, pokrio je Kabinet predsjednika Republike Srpske. Formalno, organizaciju je sprovelo Udruženje za mobilnost i edukaciju “Aranea” iz Zvornika, čiji je predsjednik Siniša Milić, osoba bliska vlastima RS i članovima SNSD-a.
Tokom boravka, delegacija je imala gust raspored:
-
Radili su svakodnevno više sati u konferencijskoj sali hotela.
-
Odlazili su na sastanke u Palatu predsjednika RS, gdje su se susretali sa savjetnicima Markom Romićem i Branislavom Okukom.
-
Koristili su službena vozila Vlade RS za prevoz, uključujući vozila sa oznakama “Predsjednik RS”, “Republički protokol” i “Sekretarijat Vlade RS”.
-
Dvoje članova tima, Andrew Smith i Martin De Luca, sastali su se sa direktorom policije RS Sinišom Kostreševićem u prostorijama Ministarstva unutrašnjih poslova RS.
Glavna svrha ovih sastanaka bila je izgradnja strategije za pravno i političko lobiranje kod američkih vlasti. Prema saznanjima portala Istraga, glavni ciljevi uključivali su:
-
Uklanjanje postojećih sankcija protiv Dodika i njegovih saradnika.
-
Preusmjeravanje pažnje američkih zvaničnika na političke aktere iz Federacije BiH koji bi se predstavili kao korisnici navodno netransparentnih USAID fondova.
-
Kreiranje narativa o ugroženosti Republike Srpske zbog stranih uticaja, uz istovremeno predstavljanje Dodika kao legitimnog demokratskog lidera.
Pored ovih aktivnosti, zanimljiva je i profesionalna pozadina Martina De Luke. On je imao istaknutu karijeru kao tužilac u Ministarstvu pravde SAD-a, gdje je radio na slučajevima visoke složenosti koji su uključivali:
-
Korupciju
-
Pranje novca
-
Organizovani kriminal
-
Finansiranje terorizma
-
Međunarodnu trgovinu narkoticima
Ima iskustvo u koordinaciji s FBI-jem, Ministarstvom nacionalne sigurnosti SAD, obavještajnim agencijama i stranim bezbjednosnim službama, što ga čini osobom sa značajnim uvidom u međunarodno pravno djelovanje i krizni menadžment.
Takođe, De Luca je poznat po angažmanima u visokoprofilnim slučajevima:
-
Bio je pravni zastupnik Marca Fogela, koji je bio uhapšen i osuđen u Rusiji zbog krijumčarenja droge, a pušten na slobodu početkom februara ove godine.
-
Zastupao je Trump Media Group i video platformu Rumble u tužbi protiv odluke brazilskog suda koji je naredio zabranu ove platforme.
S obzirom na ove informacije, jasno je da dolazak američkih advokata u Banju Luku nije imao nikakve veze s navodnom istragom o USAID-u, kako je ranije prikazano u medijima. Umjesto toga, posjeta je bila pažljivo organizovana i finansirana kako bi se kreirao međunarodni pravni pritisak koji bi trebao pomoći političkom vrhu RS da popravi svoj položaj u očima stranih donosioca odluka.
U konačnici, ovaj slučaj ukazuje na dublje aspekte političkog lobiranja koji se odvijaju iza zatvorenih vrata, pod izgovorom borbe protiv korupcije ili stranog uplitanja. Upotreba lažnih narativa o navodnim istragama ukazuje na želju da se u javnosti stvori slika legitimnog djelovanja, dok se u pozadini gradi strateška komunikacija sa ciljem promjene međunarodnog odnosa snaga u BiH.