Mahir Mešalić, šef kluba DF-a u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH, dao je obiman intervju u kojem je komentirao trenutnu političku situaciju, postupke vladajuće koalicije, te se osvrnuo na brojne optužbe koje su iznijeli političari iz drugih stranaka, uključujući ministra vanjskih poslova BiH, Elmedina Konakovića. Mešalić je najprije prokomentirao najnoviju odluku o imenovanju Borisa Baruna za suca Ustavnog suda Federacije BiH, koja je donesena uz glasove SDP-a i HDZ-a BiH, smatrajući da je ovo samo još jedan dokaz kako stranke iz “Trojke” zapravo služe interesima HDZ-a. On ističe da nisu iznenađeni ovim ishodom, jer su već tokom izborne kampanje 2022. godine upozoravali na opasnost od takvih političkih scenarija.

Prema riječima Mešalića, cijela politička scena u Federaciji BiH, pa čak i šira politička strategija, jasno je pod utjecajem HDZ-a i drugih stranaka koje su, prema njegovom mišljenju, ušli u savez s njim. Naime, Trojka, koja se sastoji od SDP-a, NiP-a i NS-a, prema Mešaliću, ponaša se gotovo kao pridruženi članovi HNS-a, iako se formalno protive tim politikama. Iako su pojedinci iz NiP-a pokušali biti suzdržani prilikom glasovanja za Baruna, Mešalić smatra da je to više rezultat unutrašnje borbe unutar NiP-a, a ne iskrene želje za promjenama. On također tvrdi da je Konakovićev politički projekt, stranka Narod i pravda, u opasnosti od nestanka jer su ljudi unutar stranke postali svjesni činjenice da ih vodi političar bez jasnog kursa.

Osim toga, Mešalić je spomenuo i nekoliko drugih značajnih imenovanja koja su se dogodila u posljednjem razdoblju, uključujući izbor Marina Vukoje za suca Ustavnog suda BiH, te Zorana Krešića, novinara bliskog HDZ-u, za člana Upravnog odbora FTV-a. Prema njegovim riječima, Trojka je svojim odlukama o imenovanjima zapravo nastavila davati ključne pozicije ljudima koji su bliski HDZ-u, što, prema njegovom mišljenju, predstavlja opasnu politiku, jer bi mogla destabilizirati društvenu i političku situaciju u zemlji. On također tvrdi da se politički procesi u BiH sve više svode na “dokazivanje lojalnosti” prema HDZ-u, što može imati ozbiljne dugoročne posljedice za demokratske procese.

Politička situacija u Bosni i Hercegovini, prema Mešaliću, nije se popravila, a politički sukobi i nesuglasice među vladama samo su dodatno zaoštrili stanje. Na sjednici Vijeća ministara BiH, Mešalić je bio vrlo kritičan prema ponašanju Konakovića i Hurtića, koji su, prema njegovom mišljenju, “igrali za Dodika”. Posebno je spomenuo situaciju u kojoj su ministri iz SNSD-a i HDZ-a BiH preglasali ministre iz reda bošnjačkog naroda, čime su omogućili usvajanje odluka koje, kako smatra Mešalić, idu na ruku samo interesima tih stranaka. Prema njegovim riječima, Konaković i Hurtić su mogli zaustaviti usvajanje dnevnog reda, ali to nisu učinili, što smatra neodgovornim političkim ponašanjem. Ovakav razvoj događaja, prema njemu, samo potvrđuje tezu da Trojka zapravo služi interesima HDZ-a i SNSD-a, što je u suprotnosti s njihovim javnim obećanjima o promjenama u vlasti.

Dalje, Mešalić smatra da su takve političke odluke u suprotnosti sa stvarnim interesima građana BiH, koji bi morali imati prioritet u svim politikama i odlukama. Prema njegovim riječima, Trojka i stranke u vlasti zapravo pogoršavaju situaciju u zemlji, kako kroz političke, tako i kroz ekonomske odluke. On je spomenuo i afera “Viaduct”, gdje se postavlja pitanje odgovornosti za veliki dug koji je nastao prema slovenskoj firmi, kao i šanse da će BiH ikada naplatiti ta potraživanja, osobito od entiteta RS. Mešalić je upozorio da ovo nije pojedinačan slučaj, već organizirani pokušaj pljačkanja javnih sredstava, te da će ovaj problem vjerojatno ostati neriješen ako se ne uključe nadležna tužiteljstva.

Na kraju, Mešalić se osvrnuo na recentne odluke Vlade Federacije BiH, koja je, prema njegovim riječima, ponovo povećala svoje privilegije za članove Vlade. Mešalić smatra da je sramotno što su naknade za smještaj ministara povećane za čak 50%, dok su mirovine za umirovljenike povećane za svega nekoliko maraka. Ovo, prema njegovim riječima, jasno pokazuje nesrazmjer između vladajućih privilegija i stvarnih problema građana, koji se svakodnevno bore s posljedicama loše ekonomske situacije. Prema njegovom mišljenju, ovakvo ponašanje vlasti samo dodatno pokazuje bahatost i neodgovornost političara, koji su zaduženi za vođenje zemlje.

U zaključku, Mešalić smatra da trenutna politička situacija u BiH ne vodi ka napretku, već ka stagnaciji i daljnjoj destabilizaciji. On upozorava na opasnost od političkog podaništva i političkih manipulacija, te ističe da BiH treba odgovorne i hrabre političare koji će uistinu raditi u interesu svih građana.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here