Sjećanje, dostojanstvo i istina utkane su u jedan jednostavan, ali duboko značajan simbol – Cvijet Sjećanja. Ovaj prepoznatljivi znak postao je neizostavan dio kolektivnog pamćenja naroda Bosne i Hercegovine, posebno kada se obilježava godišnjica genocida u Srebrenici. Iako na prvi pogled djeluje poput običnog vezenog cvijeta, svaki njegov element nosi snažnu poruku i emocionalnu dubinu.

Njegovo porijeklo seže u početak 2010-ih, kada je ideja o kreiranju simboličnog predmeta koji bi trajno podsjećao na žrtve, a istovremeno širio poruku otpora prema zaboravu i negiranju genocida, dobila svoju materijalnu formu. Inicijativu je pokrenuo tadašnji reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH, dr. Mustafa Cerić, koji je jasno izrazio želju da se stvori trajni simbol sjećanja, izrađen rukama žena – onih koje su izgubile najviše, ali i koje i dalje stoje kao stub dostojanstva i snage.

Kreativni odgovor na ovaj poziv stigao je iz Gračanice, tačnije iz udruženja “Gračaničko keranje”, koje okuplja žene koje njeguju tradicionalne tehnike ručnog rada. Bila je to simbolična i duboko emotivna odluka – da cvijet bude izrađen upravo ženskom rukom, kako bi se kroz iglu, konac i platno utkala istina koju su mnoge od tih žena i same preživjele.

Proces nastanka

Jasmina Čamdžić, članica udruženja i autorica konačnog dizajna, predložila je nekoliko različitih modela cvijeta. Među pet ponuđenih uzoraka, odabran je onaj koji je, kako se pokazalo, najbolje izrazio emociju naroda. Cvijet je prvi put javno predstavljen 1. juna 2011. godine, simbolično nekoliko sedmica prije godišnjice genocida u Srebrenici.

Svaki element ovog cvijeta ima jasno definiranu simboliku:

  1. Bijele latice – simbolizuju nevinost i stradanje. Bijela boja evocira smrt i čistoću duša nevinih žrtava.

  2. Zelena boja u središtu – predstavlja nadu, onu nadu koju porodice žrtava svakodnevno gaje da će istina biti priznata i da se zločin nikada više neće ponoviti.

  3. Jedanaest latica – jasno se odnose na 11. juli 1995. godine, dan kada je počinjen genocid u zaštićenoj zoni Ujedinjenih nacija – Srebrenici.

Značenje cvijeta nadilazi njegov vizuelni identitet. On je istovremeno i simbol otpora, molitve, sjećanja, nade i upozorenja.

Više od rukotvorine

Za žene iz udruženja „Gračaničko keranje“, izrada svakog cvijeta nije samo tehnički posao. To je, kako često kažu, čin dostojanstva, iscjeljenja i svjedočenja. Svaki ušiveni detalj, svaki oblikovan listić nosi u sebi težinu suza, priča koje nisu ispričane, glasova koji su zauvijek utišani.

Azemina Ahmedbegović, jedna od članica udruženja, naglasila je da ovaj simbol ima snagu običnog čovjeka. Cvijet nije nastao u kabinetima vlasti, niti ga je osmislila institucija, već žene – majke, supruge, sestre. One koje su se uhvatile u koštac s tišinom koja je ostala nakon što je ubijen svijet koji su voljele.


Važnost simbola danas

U vremenu kada se genocid negira, minimizira i iskrivljuje, Cvijet Sjećanja je jedan od rijetkih nepolitičkih, ali snažno emocionalnih simbola koji čuva istinu. Njegova prisutnost na reverima, školskim panoima, murima, kaputima javnih ličnosti i običnih građana, govori više od hiljadu riječi. On postaje podsjetnik da je pamćenje kolektivna odgovornost, i da je svaka generacija dužna prenositi istinu dalje.

Upravo zato, cvijet je danas prisutan ne samo u BiH, već i u dijaspori – gdje god žive ljudi koji ne žele da žrtve padnu u zaborav prenosi novi.ba

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here