U jednom od mirnih švicarskih mjesta, gdje se multikulturalnost i međuvjerski suživot uzimaju zdravo za gotovo, desio se incident koji je duboko potresao bošnjačku dijasporu i ostavio mrlju na osjećaj sigurnosti lokalne zajednice. Na zidu bošnjačke džamije u Oberentfeldenu, u kantonu Aargau u Švicarskoj, osvanuo je uvredljiv i šokantan grafit s natpisom:
„Ratko Mladić – Heroj“.
Ovaj čin, koji je izazvao burne reakcije u javnosti, ne predstavlja samo vandalizam – već otvoreno veličanje ratnog zločinca i nedvosmislen govor mržnje. Osim što vrijeđa vjerska osjećanja muslimana, grafit šalje jasnu poruku mržnje prema bošnjačkoj zajednici, kojoj je Mladić svojim zločinima nanio nemjerljivu patnju tokom ratova 1990-ih godina u Bosni i Hercegovini.
Fotografije ovog grafita brzo su se proširile društvenim mrežama, izazivajući šok, ogorčenje i zabrinutost ne samo među članovima Islamske zajednice u Švicarskoj, već i među brojnim Bošnjacima širom Evrope. Reakcije su stizale sa svih strana – osude, pozivi na hitnu intervenciju i zahtjevi za pravdom.
Članovi Islamske zajednice Bošnjaka u Aargauu (IZBA) istakli su da se ovakav čin ne može smatrati izoliranim incidentom, već smišljenom provokacijom usmjerenom protiv bošnjačke i muslimanske zajednice. Jedan od predstavnika IZBA-e izjavio je:
„Ovo nije samo uvreda muslimanima, već i poruka mržnje protiv cijele bošnjačke zajednice. Takvo nešto ne smije imati mjesta u jednoj demokratskoj i civiliziranoj državi kao što je Švicarska.“
Islamska zajednica je odmah prijavila slučaj švicarskoj policiji, zahtijevajući detaljnu istragu i identifikaciju počinioca. Takođe su pozvali vlasti da reagiraju u skladu s zakonima o govoru mržnje, koji u Švicarskoj jasno zabranjuju bilo kakvo javno izražavanje koje podstiče diskriminaciju ili nasilje na osnovu etničke, vjerske ili nacionalne pripadnosti.
Važno je naglasiti nekoliko ključnih činjenica:
-
Ratko Mladić je pred Međunarodnim rezidualnim mehanizmom za krivične sudove u Hagu pravosnažno osuđen na doživotnu kaznu zatvora;
-
Osuđen je za:
-
Genocid u Srebrenici,
-
Ratne zločine i
-
Zločine protiv čovječnosti tokom rata u BiH;
-
-
Njegovo veličanje u javnom prostoru, posebno na vjerskom objektu, predstavlja grubo negiranje pravosnažnih presuda i vrijeđanje žrtava.
Ovaj čin je posebno osjetljiv jer je usmjeren na vjerski objekat, mjesto molitve i duhovnog mira. Njegovo skrnavljenje šalje snažnu i zastrašujuću poruku, osobito onima koji su preživjeli ratna stradanja ili izgubili bližnje prenosi crna-hronika