Iako se s tim lošim ocjenama mnogi bh. građani nikako ne bi složili, očito je da se svijetu ne sviđa sve što se “krčka” u Bosni i Hercegovini

Gastro magazin Taste Atlas je nedavno napravio popis jela iz Bosne i Hercegovine koja su najgore ocijenjena.

Iako se s tim lošim ocjenama mnogi bh. građani nikako ne bi složili, očito je da se svijetu ne sviđa sve što se “krčka” u Bosni i Hercegovini. Na listi su neka jela koja su “nedodirljiva” kada je odabir Bosanaca i Hercegovaca u pitanju. Strancima se recimo ne sviđaju hurmašice, ali i još neka jela bez kojih je nezamisliv gastro-život bh. građana.

Japrak

Iako vjerovatno vodi porijeklo iz turske kuhinje, tradicionalni hercegovački japrak je autentično jelo koje se sastoji od fila od mljevenog mesa umotanog u blanširano lišće raštike, domaće sorte lisnatog kupusa.

Fil se najčešće priprema od mljevenog junećeg ili telećeg mesa koje se pomiješa s rižom, solju i biberom. Ovi mali punjeni listovi se polako kuhaju satima, povremeno uz dimljeno meso. Osim tradicionalne verzije, neke sorte kupus zamjenjuju lišćem vinove loze, dodaju paradajz ili ga začine mentom. Japrak je na stranici dobio ocjenu 3,8.

Hurmašica

Na devetom mjestu najgore ocijenjenih jela iz Bosne i Hercegovine je poslastica koju većina građana BiH smatra jednim od simbola kuhinje.

Hurmašica je bosanska poslastica koja se priprema prelijevanjem tijesta za pecivo koje se sastoji od maslaca, jaja, šećera i brašna u agdi s okusom limuna. Kao i mnoga druga bosanska jela i ovaj desert je došao iz Turske, gdje mu je gotovo identičan kalburabastı, piše Taste Atlas.

Tufahija

Doći na Baščaršiju, a ne pojesti, pored ćevapa i tufahiju je nezamislivo. Strancima se, ako je vjerovati recenzijama, ova poslastica ne sviđa toliko. Ocijenili su je sa skromnih 3,8.

Bosanski lonac

Na sedmom mjestu najgore rangiranih jela je bosanski lonac s ocjenom 3,6. Taste Atlas ga opisuje kao varivo koje se sastoji od slojeva krupnih komada mesa i povrća koji se preliju vodom i lagano pirjaju u velikom loncu. Zbog veličine mesa (obično janjećeg, telećeg i junećeg) i povrća (kupus, krumpir, mrkva, rajčica), potrebno je oko četiri sata ili više da se jelo pravilno skuha.

Begova čorba

Jedno od najvećih iznenađenja na ovoj listi je begova čorba. Jedno od omiljenih variva u BiH dobilo je samo 3,6 i plasirano je na šestom mjestu najneukusnijih jela u BiH. Slažete li se?

Sutlija

Poslastica na kojoj su odrastale hiljade građana BiH. Slatkiš od riže i mlijeka nije osobito impresionirao turiste. Ocjena za jelo na Taste Atlasu je samo 3,5.

Sogan dolma

Iako ime potječe od turskog soğan dolması, što u prijevodu znači punjeni luk, ovo jelo je dio tradicionalne bosanske kuhinje.

Sastoji se od lukovica koje su blanširane i punjene ukusnom kombinacijom mljevenog mesa, raznih začina te (po želji) luka i ribane mrkve. Sogan dolma jedno je od iznenađenja na listi, a dobila je ocjenu samo 3,5.

Popara

Na trećem mjestu najgore ocijenjenih jela koja možete probati u BiH je popara. Pomalo zaboravljeni specijalitet turisti su ocijenili s 3,4

Kadaif

Pomalo nevjerovatno, pri samom vrhu liste najneukusnijih jela u BiH po izboru turista je – kadaif. U BiH se često jede za praznike. Kao i popara, kadaif ima ocjenu 3,4.

Mahune

Mahune su prilično očekivano na prvom mjestu ovog popisa. S ocjenom od 3,3 za jelo zbog kojeg su nas majke tražile po kući. U Bosni za mahune kažu: Ili voliš ili ne.

(DEPO PORTAL/dg)