U posljednjih nekoliko mjeseci, građani Srbije suočavaju se s ozbiljnim problemima koji potiču iz najviših državnih krugova. Glavni fokus njihovih protesta usmjeren je prema projektima koji uključuju “Jadar”, saradnju sa multinacionalnom kompanijom Rio Tinto, te planiranu međunarodnu izložbu EXPO 2027. Građani zahtijevaju da ovi projekti budu zaustavljeni ili barem transparentno sprovedeni, s jasno postavljenim uslovima koji bi omogućili javnosti da odluči o njihovoj realizaciji.
S obzirom na to da su studentski zahtjevi postali sve glasniji i uključuju borbu protiv korupcije i za nezavisnost institucija, jasno je da građani u cijeloj zemlji traže promjene. Ovi zahtjevi nisu ograničeni samo na studente, jer oni predstavljaju borbu svih građana Srbije koji su nezadovoljni trenutnim stanjem u zemlji.
Kao primjer, u Novom Sadu je došlo do tragične nesreće kada je u novembru prošle godine nadstrešnica na Željezničkoj stanici pala i usmrtila 15 ljudi, dok su dvoje ostali trajno invalidi. Rekonstrukcija stanične zgrade, koja je koštala 16 miliona eura, iako je početna cijena bila 3 miliona eura, postavlja ozbiljna pitanja o transparentnosti i sistemskom propustu. Iako su vlasti tvrdile da dokumentacija o ovom projektu nije postojala, nekoliko nedjelja kasnije su je ipak objavili, ali stručnjaci navode da su ti dokumenti nepotpuni i puni rupa, što samo pojačava sumnje o korupciji u cijelom procesu.
Jedan od najspornijih projekata koji izaziva ogromnu zabrinutost u društvu jeste EXPO 2027, koji bi trebao koštati 18 milijardi eura. Međutim, postoji ozbiljna zabrinutost zbog nedostatka informacija o tome kako će biti raspodijeljeni ti ogromni iznosi. Fiskalna strategija ne sadrži nikakve detalje o ovom trošku, a jedini izvori koji su javno dostupni dolaze od MMF-a, koji su dali samo okvirne informacije. Prema dostupnim podacima, projekt uključuje pet ključnih stavki: EXPO 2027, infrastruktura, industrijalizacija, modernizacija i integralni razvoj turizma. Međutim, zbog nedostatka transparentnosti i jasnih podataka, građani se pitaju koliko će ovakav grandiozni projekt otvoriti prostor za korupciju i rizike po sigurnost.
U isto vrijeme, već nekoliko godina traje kontroverza oko projekta “Jadar”, koji podrazumijeva suradnju sa Rio Tintom, multinacionalnom korporacijom koja se bavi vađenjem litijuma. Ovaj projekt je bio podložan velikim kritikama zbog nedostatka transparentnosti i skrivene dokumentacije koja se odnosi na prodaju zemljišta i privatnih posjeda. Nakon masovnih protesta, projekt je usporen, ali je još uvijek prijetnja za budućnost zemlje. Građani su jasno izrazili svoje neslaganje, pozivajući vlasti da obustave sve planove koji bi ugrozili okoliš i zdravlje ljudi. Na protestima su se mogli vidjeti transparenti s natpisima poput “Nećete kopati” i “EXPOdiraćemo!”, što simbolizuje snažnu odlučnost da se zaustavi štetni razvojni trend.
Osim konkretnih projekata, postoji i duboko ukorijenjeni problem zarobljenih institucija u Srbiji, koje nisu u mogućnosti da donesu odluke koje bi bile u interesu građana. Profesor Dragan Popadić, socijalni psiholog, navodi da su institucije koje bi trebale štititi javni interes zapravo pod kontrolom političkih elita i vanjskih partnera. Takođe, naglašava da će spoljni faktori koji podržavaju trenutnu vlast učiniti borbu za pravnu državu još težom, jer bi njihov interes mogao biti ugrožen ako bi došlo do promjena koje bi omogućile transparentnost i odgovornost.
Kao odgovor na ovu situaciju, mnogi građani, uključujući i studente, smatraju da cijela zemlja treba stati kako bi prisilili vlasti da poštuju ustav i zakone, te da otvore dokumentaciju o svim projektima. Božo Prelević, advokat, ističe da čitava Srbija mora stati i da je nužno poduzeti značajnije korake da bi se ostvarila stvarna promjena. Također, podsjeća da protesti i akcije studenata neće biti dovoljni da se promijeni stanje u zemlji, ako ne postoji šira podrška i odlučnost cijelog društva.
U zaključku, problemi koje pokreću ovi projekti, kao i borba za pravno uređenje i transparentnost, jasno pokazuju koliko su građani Srbije zabrinuti za svoju budućnost. Pitanje korupcije, slobode institucija i odgovornosti vlasti ostaje ključno za dalji razvoj zemlje. Ove borbe koje vode studenti i drugi građani moraju biti podržane od strane šire društvene zajednice, jer samo zajedničkim naporima može doći do promjena koje će Srbiji omogućiti slobodno i pravedno društvo.