U posljednjim danima, politička situacija u Bosni i Hercegovini postaje sve napetija, naročito zbog politike koju vodi predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, koji se našao u fokusu pravosudnih institucija. Ramo Isak, federalni ministar unutrašnjih poslova, izrazio je snažno nezadovoljstvo zbog načina na koji su se dešavali incidenti u Istočnom Sarajevu, a koji uključuju i blokadu pokušaja hapšenja Milorada Dodika. Isak smatra da je ovo situacija u kojoj je trebalo da se postupalo odlučnije, i to odmah.
Prema informacijama, SIPA (Državna agencija za istrage i zaštitu) pokušala je izvršiti hapšenje Milorada Dodika u Istočnom Sarajevu, međutim, došlo je do blokade od strane pripadnika MUP-a Republike Srpske. Ta blokada, kako se izvještava, postavila je prepreke u sprovođenju naloga koje je izdao Tužilaštvo BiH, što je izazvalo reakciju i kritike iz drugih dijelova zemlje. Isak je, u svojoj izjavi, naglasio da je SIPA trebalo da reaguje odlučnije i pošalje specijalnu jedinicu koja bi zaustavila bilo kakve pokušaje opstrukcije. Njegova poruka bila je jasna: „Ako SIPA nije imala dovoljno snage da postupi prema zakonu, treba da pozove pomoć drugih policijskih agencija, jer Federacija BiH ima dovoljno policijskih resursa da podrži zakon.“
Ovaj incident dolazi u vrijeme kada političke i sigurnosne napetosti u BiH rastu. Tužilaštvo BiH pokrenulo je nekoliko predmeta protiv Dodika zbog nepoštovanja odluka Ustavnog suda BiH, ali i odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta. Iako je Dodik više puta kritikovao odluke međunarodnih tijela, situacija je postala još napetija kada je došlo do političke blokade u vezi s njegovim hapšenjem. Ovaj čin blokade od strane pripadnika MUP-a RS prema tvrdnjama svjedoka, predstavlja ozbiljan problem za funkcionisanje pravne države i postavljanje presedana za buduće pravne postupke.
Isak je jasno osudio takvo ponašanje, nazivajući ga opasnim presedanom i upozorio državne institucije da se ne smiju povući pred političkim pritiscima. Povlačenje pred političkim prijetnjama moglo bi stvoriti opasnu situaciju u kojoj bi se zakon mogao prekršiti samo zbog političkih razloga, što bi nanijelo ozbiljnu štetu pravnoj sigurnosti u zemlji. Ovaj incident postavlja ozbiljno pitanje o poštovanju zakona i nadležnosti državnih institucija, te ukazuje na mogućnost daljnjih kršenja zakona u budućnosti, ako se ne postupe odlučno i efikasno.
Na pozadinu ovog incidenta dolazi kontinuirani pritisak sa strane međunarodne zajednice, koja je već dala svoje mišljenje o nepoštovanju odluka i autoriteta institucija u BiH. Zakon mora biti na prvom mjestu, smatraju mnogi političari, jer njegova primjena nije opcija, već nužnost za funkcionisanje svakog demokratskog društva. Isak je pozvao sve državne institucije da se drže svojih zakonskih nadležnosti, iako je svjestan da politička klima može biti uzdrmana svakom novom odlukom.
Zaključno, situacija u kojoj je SIPA došla u sukob s MUP-om RS pokazuje koliko je politička dinamika u BiH delikatna i opasna. Bilo kakvi pokušaji da se prekrši zakon ili da se političkim sredstvima opstruira pravda mogli bi imati dalekosežne posljedice na političku stabilnost u zemlji. Tužilaštvo i druge pravosudne institucije moraju imati punu podršku kako bi mogli sprovesti svoje naloge i osigurati da zakon bude poštovan, bez obzira na političke pritiske. Samo na taj način BiH može krenuti putem pravosuđa i državne stabilnosti, što je ključno za njen dalji razvoj i progres.
Dalje, potrebno je naglasiti da ovakvi incidenti ne mogu biti samo pitanje političkih razmirica, već moraju biti shvaćeni kao ozbiljna prijetnja pravnoj sigurnosti i funkcioniranju pravnog sistema u cijeloj zemlji. Povlačenje države pred političkim pritiscima šalje opasan signal svim građanima, ali i međunarodnoj zajednici, da BiH nije u mogućnosti da sprovede osnovne principe vladavine prava. Ukoliko se ovakvi slučajevi ne riješe pravovremeno i odlučno, mogu dovesti do dodatne polarizacije društva i sloma povjerenja u državne institucije. Ova situacija jasno ukazuje na potrebu za većim integritetom i dosljednošću u primjeni zakona, kako bi se očuvala stabilnost i napredak zemlje na putu ka jačanju pravne države i demokratskih institucija.