U posljednjim danima u Bosni i Hercegovini, pažnja javnosti bila je usmjerena na incident u Istočnom Sarajevu, gdje su pripadnici Specijalne antiterorističke jedinice MUP-a Republike Srpske (RS) navodno spriječili SIPA (Agenciju za istrage i zaštitu) u pokušaju hapšenja predsjednika RS Milorada Dodika. Ova situacija, koja je izazvala brojne političke reakcije, postavila je nekoliko važnih pitanja o ulozi MUP-a Srbije u ovom događaju, kao i o simbolici koja je vezana za uniforme pripadnika MUP-a RS. S obzirom na prisutnost grba Srbije na uniformama, postavlja se pitanje o povezanosti između RS i Srbije, te mogućem kršenju Dejtonskog mirovnog sporazuma.

U centru ovog skandala našao se ministar unutrašnjih poslova Srbije, Ivica Dačić, koji je žestoko negirao bilo kakvu povezanost srpskih snaga sigurnosti sa MUP-om RS u ovom incidentu. Dačić je kategorički tvrdio da nije bilo prisutnih snaga MUP-a Srbije u Istočnom Sarajevu, a na pitanje o simbolu 4S na uniformama, rekao je da to nije grb Srbije, već “opšti srpski simbol”. Uspio je dodatno pojasniti da je ovaj simbol prisutan, ali da to nije zvaničan grb, jer bi za takvu upotrebu bilo potrebno odobrenje srpske vlade.

Uprkos njegovim tvrdnjama, mnogi analitičari i političari smatraju da je ovo pitanje puno dublje. Slobodna Bosna izvještava da je riječ o političkoj i identitetskoj mimikriji, koja se koristi u RS kako bi se stvorio utisak o bliskosti sa Srbijom i o “državnosti” RS. Specijalne jedinice MUP-a RS stilizovane su po uzoru na elitne srpske snage, poput SAJ i PTJ, a upotreba simbola poput grba Srbije i zastava, iako pravno sporna, postaje redovni alat za političku propagandu u ovom entitetu.

Analitičari ističu da takva praksa, iako nije zakonski utemeljena, ima za cilj stvaranje dojma da MUP RS nije samo entitetska, već i nacionalna jedinica koja je deo šireg srpskog nacionalnog korpusa. Ova praksa može biti smatrana kao zlonamjerna zloupotreba državnih simbola Srbije, koja se koristi u kontekstu etničkog i političkog preklapanja identiteta. Takvi potezi mogu imati dugoročne posljedice za ustavni okvir BiH i za stabilnost odnosa među entitetima.

Ramiz Salkić, zastupnik u Narodnoj skupštini RS, reagovao je na ove događaje ističući ozbiljnost situacije. On je naglasio da bi se u slučaju da je MUP Srbije bio na bilo koji način uključen u aktivnosti MUP-a RS, mogao govoriti o direktnom kršenju Dejtonskog mirovnog sporazuma. Salkić je iznio stav da bi takvo djelovanje predstavljalo ozbiljan presedan u međunarodnim odnosima, jer bi to značilo da Srbija nije poštovala teritorijalni integritet BiH. On također smatra da bi ovo moglo biti samo jedan u nizu slučajeva u kojima Srbija miješa svoja politička pitanja u unutrašnja pitanja BiH, što je posebno zabrinjavajuće za sigurnost i stabilnost zemlje.

Salkić je također dodao da je pitanje oznaka na uniformama MUP-a RS postalo političko pitanje koje zahtijeva temeljitu istragu. Pozvao je nadležne obavještajne agencije da provjere sve okolnosti koje su dovele do postavljanja tih oznaka, kako bi javnost imala potpuni uvid u stvarne činjenice. Ako se pokaže da su pripadnici MUP-a Srbije imali bilo kakvu ulogu u ovom incidentu, to bi moglo dovesti do ozbiljnih političkih posljedica, kako za BiH, tako i za odnose sa susjednim državama.

Zaključno, cijela situacija ukazuje na duboke političke razlike i tenzije koje postoje u Bosni i Hercegovini. Prisutnost simbola Srbije na uniformama MUP-a RS predstavlja samo jedan od mnogih znakova da se u entitetu nastavlja sa praksom stvaranja paralelnih identiteta i političkih preklapanja koja mogu dodatno zakomplikovati odnose u zemlji. Ukoliko se ne razjasne sve okolnosti i veze između RS i Srbije, Bosna i Hercegovina bi mogla suočiti s još većim izazovima na putu ka političkoj stabilnosti i integraciji unutar međunarodne zajednice.

Na kraju, važno je napomenuti da će dalja istraživanja i jasna politička reakcija biti ključni za razjašnjavanje svih nesuglasica koje su nastale zbog ovog incidenta. Oznake Srbije na uniformama MUP-a RS predstavljaju ne samo pravno, već i simboličko pitanje koje može imati dugoročne posljedice po unutrašnju političku stabilnost BiH, kao i po odnose sa susjedima. Međunarodna zajednica, uključujući EU i Sjedinjene Američke Države, mora biti uključena u proces razjašnjavanja ove situacije kako bi se spriječila dalja eskalacija i očuvala politička ravnoteža u regiji. Politička odgovornost mora biti jasno postavljena, a sve informacije moraju biti transparentno prezentirane javnosti, kako bi se spriječile manipulacije i dodatno podjelili politički diskurs u BiH.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here