Bivša direktorica Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS), prof. dr. Sebija Izetbegović, šokirala je javnost objavom na društvenim mrežama u kojoj je otkrila da su njeni certifikati o edukacijama nestali iz njenog personalnog dosjea i na kraju bačeni pored kontejnera za smeće na području Marin Dvora. Prema njenim riječima, dokumenti su “nekim čudom” pronađeni, a kovertu je navodno otkrio policajac, što je izazvalo veliku zabrinutost zbog sigurnosti i transparentnosti u rukovanju osjetljivim podacima.

Izetbegović je objasnila da su originalni certifikati o njenim različitim edukacijama nestali iz njezinog dosjea, i to na način koji izaziva sumnju u organizaciju i kontrolu u njenoj administraciji. Prema njenoj izjavi, certifikati su bili predati na sigurno mjesto, ali su iznenada nestali i potom se pojavili u vrlo neobičnim okolnostima, bačeni pored kontejnera za smeće. Ovo se desilo na području Marin Dvora, što je dodatno podiglo sumnju u mogućnost namjernog uklanjanja dokumenata.

Iako je Izetbegović izjavila da nije bilo namjere da se ovi dokumenti unište ili uklone, nije mogla a da ne izrazi svoje razočaranje zbog nespretnosti u koordinaciji i sigurnosti pohrane dokumenata. Dokumenti koji su pronađeni sadrže važne informacije o njenim profesionalnim kvalifikacijama, uključujući dokumente koji potvrđuju njenu aktivnost u Odboru za maligna oboljenja na Odjeljenju medicinskih nauka Akademije nauka i umjetnosti BiH, gdje je član od 2010. godine. Također, među dokumentima je bila i Potvrda o saradnji sa Arizona State University College of Nursing iz Sjedinjenih Američkih Država.

U objavi je Izetbegović detaljno spomenula i svoje angažmane na akademskoj sceni, posebno u radu s profesoricom Barbarom Durand, izuzetnom stručnjakinjom koja je bila gostujuća profesorka u Sarajevu. Prema njenim riječima, ona je bila mentor pod mentorstvom i radila je sa studentima i medicinskim osobljem prema metodologiji koju je razvila profesorica Durand. Izetbegović je istaknula kako je bila mentorka Tanje Jeremić, medicinske sestre u KCUS-u, koja je osvojila izvrsne ocjene za svoj rad, dok je ona kao mentor također bila ocijenjena visokom ocjenom.

Objava je izazvala značajnu pažnju u javnosti, jer su takvi incidenti rijetki, posebno kada je riječ o gubitku ili nepažljivom rukovanju dokumentima od velikog značaja. Pitanje sigurnosti i povjerljivosti informacija koje se odnose na javne ličnosti u oblasti zdravstva, politike i obrazovanja postalo je još važnije u svjetlu ovog incidenta. Zbog prirode dokumenata koji su se našli na ulici, postavlja se pitanje da li je ovo samo nesreća zbog nespretne koordinacije ili postoji nešto dublje iza ove nepažnje u rukovanju osobnim i profesionalnim podacima.

Za Izetbegović, ovaj incident je postao prilika da ponovo skrene pažnju na transparentnost u rukovanju podacima i dokumentima, koji bi trebali biti pohranjeni i zaštićeni s najvećom pažnjom. Kao osoba koja je dugo bila na čelu KCUS-a, ovo je ozbiljno pitanje koje se odnosi na sve institucije koje rukovode osjetljivim informacijama. Odgovornost i integritet u poslovanju takvih institucija postali su tema o kojoj se mora ozbiljno diskutirati u cilju sprječavanja sličnih nesreća u budućnosti.

U zaključku, incident sa bačenim dokumentima stavlja pred javnost ozbiljno pitanje sigurnosti podataka i izaziva zabrinutost zbog mogućnosti sličnih situacija u drugim institucijama. Zaštita ličnih podataka i profesionalnih kvalifikacija mora biti na visokom nivou, a sve institucije koje se bave obradom osjetljivih informacija trebaju uložiti dodatne napore kako bi se spriječile ovakve greške. Izetbegović se, iako nezadovoljna ishodom, posvetila daljem razjašnjavanju situacije, uz nadu da će odgovorni u budućnosti bolje koordinirati i čuvati osjetljive informacije.

Ovaj incident takođe ukazuje na potrebu za unapređenjem zakonskih propisa koji regulišu sigurnost podataka u javnim institucijama. U vremenu kada je transparentnost ključna za izgradnju povjerenja među građanima i institucijama, ovakvi propusti mogu narušiti ugled ne samo pojedinaca, već i cijelog sistema. Odgovornost za upravljanje podacima mora biti jasna i precizna, a institucije koje se bave osjetljivim informacijama moraju uvesti striktne procedure i sigurnosne mjere kako bi se izbjegli budući incidenti koji mogu imati ozbiljne posljedice po reputaciju i povjerenje javnosti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here