U nedavnom gostovanju na Face TV u emisiji Bosanski vjesnik, bivši predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić otvoreno je i bez zadrške govorio o političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini, ulozi susjednih država, ali i o onome što smatra ozbiljnim prijetnjama teritorijalnom i političkom integritetu BiH. Razgovor s novinarom Senadom Salihovićem bio je obilježen oštrim kritikama na račun političkih lidera iz Bosne i Hercegovine, prije svega Milorada Dodika i Dragana Čovića, za koje je Mesić ustvrdio da rade na istom cilju – razbijanju države BiH.
Uvodno pitanje novinara – „Dirigira li Zagreb Čoviću da traži treći entitet?“ – nije ostalo bez odgovora. Mesić je bez oklijevanja rekao: „Dirigira!“ Ova izjava dodatno je naglasila njegov stav da treći entitet predstavlja opasnu ideju federalizacije, koja, kako je istaknuo, ne vodi stabilnosti već raspadu države. Prema njegovim riječima, upravo to i jeste cilj određenih političkih struja van BiH koje nastoje instrumentalizirati unutrašnje razlike kako bi postigli svoj geopolitički interes.
Naglašeno je:
-
Bosna i Hercegovina je država koja ima svoj kontinuitet, kako historijski tako i politički.
-
Dodik i Čović su prolazni, a njihova politika “nakaradna i retrogradna”.
-
Pokušaji federalizacije BiH ne vode ka demokratskom napretku, već ka podjeli i potencijalnoj destabilizaciji.
Mesić je bio jasan – “BiH je činjenica. Bila je i ostat će činjenica!” Dodao je i kako se politička igra Čovića razlikuje od Dodikove samo u retorici: dok Dodik otvoreno nastupa protiv državnog poretka, Čović pokušava isti cilj ostvariti sofisticiranije, “umotan u civilizovaniji govor”.
Posebno slikovita bila je njegova metafora za odnos dvojice lidera:
“Oni plešu tango argentino, tijelo uz tijelo. I tako trebaju – tijelo uz tijelo – i otići iz politike.”
Građanski model za budućnost BiH
Mesić je tokom intervjua snažno zastupao ideju da Bosna i Hercegovina mora postati građanska država, kao sve druge zemlje Evrope. Istakao je da je strah od ponavljanja prošlih zločina stvaran, ali i neutemeljen ukoliko se gradi društvo utemeljeno na jednakosti i zakonima.
Podsjetio je i na bogatu historijsku tradiciju BiH, navodeći da je u periodima dok su se druge zemlje “tukle po plemenima”, Bosna i Hercegovina bila kraljevstvo. Njegova poruka bila je jasna – BiH ima duboko ukorijenjen identitet koji ne smije biti ugrožen ni spoljašnjim ni unutrašnjim pritiscima.
Uloga Zagreba i Beograda
Mesić ne skriva zabrinutost zbog uloge koju Zagreb i Beograd imaju u BiH. Tvrdi da umjesto da doprinesu stabilnosti i pomirenju, iz tih centara često dolaze pokušaji destabilizacije. Jasno je poručio:
“To nije učvršćivanje BiH, to je razlaganje. Ali – neće uspjeti. Džaba su krečili!”
Željko Komšić i evropske vrijednosti
Na pitanje o Željku Komšiću kao članu Predsjedništva iz reda hrvatskog naroda, Mesić je bio decidan. Smatra da je BiH premalo iskoristila Komšićev potencijal i da su napadi na njega dokaz da je građanski koncept moguć i funkcionalan. Ako za njega glasaju i Bošnjaci, to nije greška već – snaga demokratije.
Kritika evropskog licemjerja
U razgovoru je dotaknut i odnos Evropske unije prema BiH. Mesić je kritikovao ideju da BiH mora prvo ući u NATO, pa tek onda u EU, kao i sve pokušaje da se evropski identitet veže isključivo uz hrišćanstvo:
-
“To su priče za malu djecu! Bošnjaci su dio Evrope! Pustite BiH da dostigne standarde EU, a ne da zapinjete za vjerske etikete!”
Karađorđevo i upozorenje iz prošlosti
U emotivnom dijelu intervjua, Mesić se osvrnuo na poznati dogovor Tuđman–Milošević iz Karađorđeva, gdje je navodno postignut dogovor o podjeli BiH. Tom prilikom, kako kaže, jasno je upozorio:
“Čim uzimaš teritoriju jedne zemlje, to je rat!”
Time je podsjetio da svako miješanje u teritorijalni suverenitet Bosne i Hercegovine nosi ozbiljne sigurnosne rizike i vraća regiju korak unazad prenosi novi.ba
Stjepan Mesić, poznat po svom direktnom govoru i političkom iskustvu koje obuhvata ključne momente tranzicije u regiji, u ovom intervjuu još jednom je ponovio ono što je često govorio: Bosna i Hercegovina mora ostati cijela, suverena i građanska država. Dodik i Čović, prema njegovom mišljenju, nisu političari budućnosti, već ostatak prošlosti koji mora biti prevaziđen ako ova zemlja želi naprijed.