Nedavne vijesti donose zabrinjavajuću odluku koju je donio američki predsjednik Donald Trump, koja će imati značajan utjecaj na međunarodnu pomoć, posebno na organizacije i projekte koji ovise o financijskim sredstvima kroz američku Agenciju za međunarodni razvoj (USAID). Prema informacijama koje su procurile, Elon Musk je otkrio da je Trump odobrio plan za ukidanje ove agencije, što bi moglo značiti ozbiljne posljedice za mnoge projekte, ali i radna mjesta u raznim zemljama, uključujući Bosnu i Hercegovinu.
U rano jutro, Elon Musk, izvršni direktor Tesle i aktivni igrač u raznim političkim pitanjima, podijelio je sa javnošću vijest da je USAID na rubu gašenja. Musk je naglasio da su on i Trump razgovarali o ovoj agenciji, a Trump se složio s njegovim stavom da bi USAID trebalo ukinuti. Musk je komentirao da je jasno kako je agencija postala “nepopravljiva” i da je potrebno riješiti se “cijele stvari”, implicirajući da je problem u samoj strukturi agencije i njezinoj funkciji unutar američke vlade.
USAID je od početka bila na meti kritika Trumpove administracije, koja je vodila kampanju protiv raznih federalnih institucija i njihovih programa. Trump je izjavio da su mnogi zaposlenici ove agencije “radikalni luđaci”, što je dodatno pojačalo kritike na račun same organizacije. Agencija je pružala humanitarnu pomoć, financirala razvojne projekte, a podržavala je i sigurnosne inicijative širom svijeta. Međutim, pod Trumpovim vodstvom došlo je do radikalnih promjena u načinu na koji se međunarodna pomoć dodjeljuje.
Zamrzavanje američke inostrane pomoći, koje je nametnuto pod Trumpovom administracijom, izazvalo je velike posljedice, posebno u humanitarnim organizacijama, koje su već izvijestile o hiljadama otkaza. Ove organizacije, koje ovise o financiranju USAID-a, suočavaju se s ozbiljnim poteškoćama u nastavku svog rada. Djelomično, ovo je dovelo do toga da su mnogi zaposlenici i rukovodioci USAID-a poslani na prisilni dopust, što je dodatno otežalo funkcioniranje agencije.
Za Bosnu i Hercegovinu, situacija je posebno zabrinjavajuća, budući da mnoge nevladine organizacije, udruženja i projekti koji se provode u zemlji ovise o financijskoj podršci USAID-a. Ukoliko ova agencija zaista prestane s financiranjem, moglo bi doći do velikih problema za brojna udruženja i njihove zaposlenike. Potencijalni gubitak financijskih sredstava može rezultirati prekidom rada tih organizacija, čime bi stotine ljudi, koji ovise o tim poslovima, mogli ostati bez posla.
Ova situacija stvara osjećaj nesigurnosti, ne samo među onima koji direktno ovise o financijskim sredstvima, već i među širim društvom, jer mnoge od tih nevladinih organizacija igraju ključnu ulogu u različitim razvojnim i humanitarnim projektima. Ove organizacije često pružaju vitalne usluge, kao što su obrazovanje, zdravstvo, socijalna skrb, te različiti oblici podrške onima kojima je najpotrebnija.
Zatvaranje USAID-a ne bi imalo samo ekonomske posljedice, već bi moglo usporiti i razvojne procese u BiH i drugim zemljama koje se oslanjaju na pomoć iz inozemstva. Bilo bi potrebno pronaći alternativne izvore financiranja kako bi se nadomjestili gubici koje bi uzrokovalo ukidanje ovih pomoći. Iako je teško predvidjeti koliko će brzo doći do implementacije ove odluke, jasno je da bi ovakav potez imao dugoročne efekte na mnoge ljude i projekte koji se sada financiraju putem USAID-a.
Zaključno, Trumpova odluka o gašenju USAID-a izaziva zabrinutost među mnogim zemljama, a Bosna i Hercegovina nije iznimka. Ova odluka mogla bi imati široke ekonomske i socijalne posljedice, jer mnoge nevladine organizacije u BiH ovise o ovoj pomoći za nastavak svojih aktivnosti. Uz to, tisuće ljudi u zemlji mogli bi ostati bez posla, što bi moglo dodatno pogoršati situaciju. Iako su reakcije na ovu odluku podijeljene, jasno je da će biti potrebna prilagodba i razmatranje novih mogućnosti financiranja kako bi se ublažile negativne posljedice.
Na kraju, važno je napomenuti da bi eventualno gašenje USAID-a moglo otvoriti prostor za promjene u načinu na koji međunarodna pomoć dolazi do zemalja u razvoju. Iako će to sigurno predstavljati izazov za mnoge organizacije i projekte, može također biti prilika za razvoj novih mehanizama pomoći i suradnje koji bi mogli bolje odgovarati na potrebe zajednica. No, do tada, posljedice ove odluke bit će osjetne, a mnogi će morati pronaći načine kako da prežive u novim okolnostima.