Uznemirujući incident u Tuzli: Građani reagovali na provokaciju sa majicama “Četnici sever”

Tuzla – grad poznat po antifašističkom naslijeđu, međunacionalnom suživotu i građanskom otporu netoleranciji – jučer je doživio uznemirujući incident koji je izazvao burne reakcije javnosti. Dvojica mladića u centru grada nosila su majice s natpisom “Četnici sever”, što su brojni prolaznici doživjeli kao otvorenu provokaciju i širenje govora mržnje.

Prema pisanju portala Crna-Hronika, mladići su zaustavljeni od strane građana koji su ih, vidno uznemireni, natjerali da skinu sporne majice. Nakon toga, mladići su se udaljili s mjesta događaja. Njihov identitet, za sada, nije poznat javnosti.

Iako još nije stigla službena potvrda iz Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona o pokretanju istrage ili poduzimanju konkretnih mjera, pravni osnov za reakciju svakako postoji. Član 163. Krivičnog zakona Federacije BiH jasno propisuje kazne za izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti. Za ovakva djela predviđena je kazna zatvora do tri godine, a u težim oblicima – kada su prisutni elementi prijetnje, prisile ili vrijeđanja svetinja – zatvorska kazna može iznositi i do osam godina.

Građani su se oglasili putem društvenih mreža, ali i izjavama za medije, upozoravajući na opasnost tolerisanja sličnih incidenata:

“Ne možemo šutjeti pred ovakvim porukama. Ako ostanu nekažnjene, postajemo društvo koje normalizuje mržnju i zaboravlja svoju antifašističku prošlost”, poručuje jedan od građana.

Natpis “Četnici sever” inače je povezan s ekstremnim navijačkim i nacionalističkim grupama iz Srbije koje otvoreno veličaju četničku ideologiju – historijski odgovornu za zločine nad civilima tokom Drugog svjetskog rata i ratova devedesetih godina. Ovakvi simboli nose jasne poruke mržnje, negacije zločina i vrijeđanja žrtava.

Tuzla je grad koji je i u najtežim vremenima pokazivao snagu zajedništva, otpora fašizmu i poštovanja različitosti. Upravo zato, ovakve provokacije u središtu grada ne smiju biti tretirane kao “dječija igra” ili nevažan eksces – upozoravaju aktivisti i pravnici.

Građani Tuzle jasno poručuju:

“U našem gradu nema mjesta za poruke koje vrijeđaju dostojanstvo, unose nemir i pozivaju na mržnju.”

Ostaje da se vidi hoće li nadležne institucije reagovati na ovaj incident u skladu sa zakonskim ovlastima, te poslati jasnu poruku da je Bosna i Hercegovina zemlja u kojoj ekstremizam – bilo koje vrste – neće biti tolerisan.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here