Nedavni susret predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika u Banjoj Luci došao je uslijed novih političkih turbulencija koje su obilježile odnose unutar BiH i regije. Posjet je bila reakcija na pravnu presudu koju je izdao Sud Bosne i Hercegovine prema kojoj je Dodik osuđen na godinu dana zatvora, uz šestogodišnju zabranu obavljanja javnih funkcija, zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta. Osim Dodika, oslobođen je Miloš Lukić, v.d. direktora Službenog glasnika Republike Srpske, koji je bio optužen za isto kršenje. Vučić je izrazio negodovanje prema ovom pravnom postupku, nazvavši ga besmislenim, jer smatra da presuda nije imala opravdanje u modernom zakonodavstvu.

Vučić je ovom prilikom naglasio da je došao u Banju Luku kako bi podržao srpski narod i državu. Pozvao je međunarodnu zajednicu i sve aktere političkog života da se uključe u dijalog i razgovor kako bi se izbjegle daljnje tenzije. Srbija, kako je istaknuo, nikada nije imala namjeru miješati se u unutrašnje stvari BiH, ali i dalje smatra da je potrebno uspostaviti stabilnost kroz mirnu političku dinamiku. Dodao je da mu nije cilj utjecati na odluke RS-a, već da je prisutan kako bi izrazio podršku. Također je poručio da se Dejtonski sporazum mora poštovati i da se Srbija protivi svakoj vrsti destabilizacije tog okvira.

Vučić je zatim istaknuo da su dvije ključne stvari na dnevnom redu njegove posjete. Prva se odnosila na poziv Dodiku da ponovo otvori dijalog sa svim relevantnim akterima unutar BiH i sa međunarodnim zajednicama poput EU, SAD-a, Rusije i Kine, kako bi se postigao mir i stabilnost. Upozorio je da samo dijalog može donijeti rješenja za izazove s kojima se BiH suočava. Druga stvar koju je istakao odnosi se na povezivanje i zajedništvo među političkim akterima u Republici Srpskoj, posebno u vezi s pitanjima opstanka RS-a. Smatra da bi zajedništvo u ključnim temama moglo osigurati stabilnost u regiji i doprinositi jačanju srpske pozicije.

Tijekom svoje izjave, Vučić je jasno poručio da Srbija podržava Republiku Srpsku i njen narod, te da će biti uz njih u svim izazovima, a sve s ciljem očuvanja mirne političke atmosfere. Također je naglasio da će Srbija nastaviti pozivati na dijalog, iako smatra da je međunarodna zajednica nepravedno stvorila tenzije koje negativno utječu na unutarnje odnose u BiH. Vučić je spomenuo da će se u budućnosti nastaviti boriti za opstanak RS-a i srpske narodnosti, bez potrebe za dodatnim sukobima. Pojasnio je i da bi želio da buduće političke akcije u BiH usmjere na miran razvoj, a ne na provociranje sukoba i eskalaciju konflikata.

U završnom dijelu svog obraćanja, Vučić je naglasio da je Dodik kriv za nepoštovanje odluka visokog predstavnika, no dodao je da smatra da se presuda ne smije koristiti kao sredstvo za razaranje političkih struktura unutar BiH. Takva presuda, prema Vučiću, samo je dodatno pogoršala situaciju i produbila političku krizu. On je smatrao da bi svi akteri trebali uložiti napore kako bi se situacija smirila, a ne stvarali dodatni problemi kroz legalne odluke koje se čine neosnovanim.

Nedugo nakon Vučićeve posjete, Narodna Skupština Republike Srpske (NSRS) održala je posebnu sjednicu na kojoj su doneseni zaključci koji se odnose na državne institucije BiH, poput SIPA-e, Suda BiH, i VSTV-a, a koji prema NSRS-u ugrožavaju ustavne nadležnosti entiteta. Ovi zaključci su usmjereni na zaštitu ustavne strukture i očuvanje Dejtonskog sporazuma kao temelja za političko i teritorijalno funkcionisanje BiH.

Ovi događaji pokazuju veliku političku napetost koja traje već neko vrijeme u BiH i regiji, dok se međunarodna zajednica suočava s izazovom stabilizacije političkih odnosa, te pokušava podržati dijalog između različitih političkih aktera.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here