Nakon što je predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, održao sastanak s predsjednikom Srbije, Aleksandrom Vučićem, iznio je nekoliko važnih stavova u vezi sa trenutnom političkom situacijom u Bosni i Hercegovini. Tokom konferencije za novinare, Dodik je istaknuo primarnu želju za mirom i stabilnošću u regiji, kao i neoprostivost bilo kakvih vojnih priprema. Njegovo angažiranje za očuvanje mira bilo je jasno izraženo kada je naglasio da ni u kojem slučaju Srpski narod ne priprema rat. Iako su se čuli komentari u javnosti koji su sugerirali suprotnu interpretaciju, Dodik je bio vrlo jasan: “Nemamo ratni plan, niti pripremamo nešto.”
Ovaj sastanak sa Vučićem bio je značajan jer je bio prilika da Dodik i Vučić još jednom potvrde svoje stavove o BiH, a Dodik je posebno naglasio kako je spreman za razgovore s predstavnicima drugih naroda. On je, međutim, bio vrlo jasan u tome da ne prihvata ignorisanje Republike Srpske i njene političke pozicije u BiH. Spremnost na razgovor bila je ključna u Dodikovoj izjavi, ali on je također stavio do znanja da neće popustiti u pogledu temeljnog ustavnog prava koje je Republika Srpska imala u okvirima Bosanske federacije.
Dodik je također ponovio da je cilj očuvanje stabilnosti BiH, ali isključivo u okvirima Ustava. On nije želio da bude prepoznat kao onaj koji je izgubio sve pobjede, naglašavajući da insistira na onome što je njihovo. Istaknuo je da ne traže ništa više nego ono što im pripada po Ustavu, što bi moglo osigurati opstanak države. To je bila jasna poruka kako za međunarodne aktere, tako i za domaće političke snage koje možda imaju drugačije viđenje Bosne i Hercegovine.
Dodik je istaknuo da mir i dalje mora biti najvažniji cilj, te da nikako ne podržava aktivnosti koje bi mogle biti usmjerene protiv Bošnjaka i Hrvata. U tom smislu, on je izjavio da će već sutra pozvati ključne političke aktere na razgovore i to u kontekstu geopolitičkih promjena. Iako nije imao želju da mijenja granice, Dodik je bio odlučan u tome da neće odstupiti od prava koja su im garantirana Ustavom, što je iznova potvrdio kroz svoje riječi o Federaciji BiH.
Poziv na dijalog bio je još jedan ključni element u Dodikovoj izjavi. On je pozvao sve političke predstavnike u Sarajevu na otvoreni dijalog i istaknuo da je spreman na razgovore, bez obzira na vremenske okolnosti ili druge prepreke. Naime, “Pozivam ih na razgovor, stojim na raspolaganju” bila je izjava kojom je dodao da je spreman da posjeti Sarajevo ako to bude potrebno. Naglasio je da je otvoren za komunikaciju i voljan da stvarno sagleda sve aspekte trenutne političke situacije.
Dodik je također istaknuo važnost međunarodne zajednice u kontekstu rješenja političkih nesuglasica unutar Bosne i Hercegovine, ali je bio kritičan prema njihovom utjecaju na politiku u regiji. Prema njegovim riječima, međunarodna zajednica je generirala mnoge loše stvari, što znači da i oni, kao ključni akteri, moraju shvatiti i prihvatiti stavove Republike Srpske. Na kraju je Dodik naglasio da ništa drugo ne traže osim poštovanja svojih prava i sloboda.
Ovaj govor i poziv na dijalog jasno ukazuju na Dodikovu politiku stabilnosti, ali i otpornost Republike Srpske u vezi sa suverenitetom i poštovanjem svojih temeljnih prava. U političkom okruženju koje se čini sve napetijim, spremnost na razgovor bila je ključna, ali Dodik nije ostao na samo pozivima. Njegove izjave su bile odgovor i na nove izazove u BiH, ali i na međunarodne pritiske koji se možda pojavljuju prema političkom smjeru koji je izabrao.