U Federaciji Bosne i Hercegovine, uskoro počinje rad Posebnog odjela za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala, koji je zakazan za 30. april. Ovaj korak dolazi nakon dugih deset godina čekanja, a informacije koje su dospjele u javnost pokazuju da će agencija odmah započeti rad s velikim brojem predmeta. Ukupno 300 slučajeva koji se odnose na korupciju čekaju svoj razrješenje. Prema najavama, tužioci i suci su već imenovani, a očekivanja su visoka u vezi s efikasnošću ovog novog ureda. Međutim, pitanje koje se postavlja je koliko će stvarna efikasnost biti u suzbijanju kriminala, s obzirom na postojeće strukture i izazove.
Sastav ovog posebnog odjela predstavlja veliki korak naprijed u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala u Bosni i Hercegovini. Prema informacijama iz Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH (VSTV), imenovani su sedam tužilaca i devet sudija koji će raditi u ovom odjelu. Prostorije agencije bit će smještene u bivšoj zgradi Privredne banke u Sarajevu, a opremanje je već u toku. Ovaj korak značajan je za cijelu Federaciju, ali i cijeli region, jer ukazuje na ozbiljan pristup borbi protiv kriminala. Sanin Bogunić, predsjednik VSTV-a BiH, ističe da daljnje odgađanje bilo čega u vezi s radom ovog odjela ne bi imalo smisla, te se očekuje da rad započne prema planu.
Međutim, usprkos velikim nadama i planovima, postoje i kritike. Nermin Pećanac, bivši ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo, upozorava na činjenicu da Bosna i Hercegovina već ima 16 policijskih agencija i oko 17.000 policajaca, a uz to i 20 tužilaštava. On naglašava da, ako će efikasnost novog odjela biti uporediva s postojećim sistemom, “to neće izaći na dobro”. Ovaj stav izaziva zabrinutost, jer se postavlja pitanje hoće li novi odjel zaista donijeti potrebne promjene u sistemu, s obzirom na već postojeće resurse i strukture.
Strategija ovog odjela ima nekoliko ključnih ciljeva. Prvenstveno, tu je smanjenje broja starih predmeta koji su još uvijek nerazriješeni. Takođe, naglasak je na povećanju efikasnosti rada tužilaštava i rješavanju predmeta koji se odnose na korupciju, organizirani kriminal, terorizam, kao i djela protiv ustavnog poretka. Davor Trlin, profesor na Univerzitetu Burch u Zenici, izrazio je sumnju u transparentnost rada ovog odjela, posebno u pogledu složenosti finansijskih istraga koje će biti potrebne. Iako priznaje da je kadar dobro popunjen, Trlin ističe da bi mogao postojati problem s kvalitetom istraga, što bi moglo utjecati na efikasnost i rezultate.
Na drugoj strani, Hrvoje Čabrajić, šef odjela, naglašava da će svi policijski organi i uprave biti dužni pružiti punu pomoć i podršku. Prema njegovim riječima, fokus će biti na predmetima koji nisu imali odgovarajuće optužnice ili su bili preuzeti od kantonalnih tužilaštava. Čabrajić je siguran da će rad biti produktivan jer su svi članovi tima motivirani i imaju zajednički cilj. Prema njegovim riječima, promjene su potrebne kako bi se stvorila pozitivna radna atmosfera i osjećaj ispunjenosti među zaposlenima.
Formiranje ovog odjela po uzoru na hrvatski USKOK smatra se vrlo pozitivnim, kako za Federaciju, tako i za cijelu Bosnu i Hercegovinu. Profesor Nedžad Korajlić, voditelj Studija sigurnosti CEPS Kiseljak, ističe da su korupcija i organizirani kriminal ozbiljan problem svakog društva, pa tako i BiH. On vjeruje da će ovaj odjel značiti prevenciju kriminalnih djela i da će doprinijeti boljoj stabilnosti i sigurnosti. Prema njegovim riječima, jači pravosudni sistem doprinijet će većoj ekonomskoj stabilnosti, što je nužno za daljnji razvoj zemlje.
Sa 300 predmeta korupcije na stolu, izazov koji je pred ovim odjelom nije nimalo lak. Uz to, novi slučajevi stalno pristižu, što znači da će odjel imati puno posla u nadolazećim mjesecima. Efikasan rad ovog odjela, ako bude postigao željene rezultate, može značiti značajan korak ka izgradnji pravednijeg društva i jačanju vladavine prava u Bosni i Hercegovini. Očekivanja su visoka, a uspjeh ovog projekta bit će ključan za evropske integracije zemlje i njen daljnji napredak.