Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, ponovo je izazvao političku buru svojim posljednjim izjavama na press konferenciji u Banjoj Luci. Naime, Dodik je uputio prijetnje komandantu EUFOR-a, Florinu-Marianu Barbu, koji dolazi iz Rumunije. Komentari predsjednika Srpske izazvali su veliku pažnju, jer je on iznio uvrede na račun Barbu, sugerirajući da se ovaj, kako je rekao, pokušava “ojačati svoju karijeru raznim manifestacijama i prijetnjama”. Dodik je nastavio s uvredama, naglašavajući kako je “džaba” imati tenkove, jer “srpska jaja” su mnogo tvrdija, te upozorava komandanta EUFOR-a da ne testira te prijetnje. Kroz ove izjave, predsjednik Republike Srpske poručuje Barbu da “slobodno mačku o rep okači te svoje prijetnje”, bez obzira na njegov status komandanta međunarodnih snaga.
Međutim, iznenađujuće je što Dodik u sljedećem dijelu izlaganja pokazuje promjene u stavu prema misiji EUFOR-a. Iako je prethodno rekao da će tražiti od Rusije da uloži veto na produženje misije EUFOR-a u BiH, istovremeno je izjavio kako “nema ništa protiv misije EUFOR-a”, pod uvjetom da vojnici “povećaju svoj broj, ali se pridržavaju svog mandata”. Ova kontradiktorna izjava izazvala je zbunjenost među političkim analitičarima i novinarima, koji su komentirali da je Dodik svojim riječima pokušao održati balans između nacionalnih interesa i odnosa s Rusijom, koja bi mogla utjecati na odluke vezane za produženje prisutnosti međunarodnih trupa u Bosni i Hercegovini.
Dodik je također jasno istaknuo da se protivi bilo kakvoj zloupotrebi mandata EUFOR-a. Prema njegovim riječima, EUFOR bi trebao ostati u BiH, ali samo u okviru svojih ovlasti, koje su definirane od strane Vijeća sigurnosti UN-a. Dodik se protivi, kako je rekao, “podrivačkoj strukturi” unutar misije koja zloupotrebljava svoj mandat i prijeti Srbima, što on vidi kao prijetnju Republiku Srpsku. Unatoč tome, ostao je dosljedan u stavu da Srbi neće poduzeti nikakve agresivne akcije prema vojnicima EUFOR-a, ali je istaknuo da “nema spremnosti da trpe okupatora”. Ovaj dio izjave može se interpretirati kao upozorenje da će, u slučaju da međunarodne trupe pređu svoje ovlasti, Republika Srpska poduzeti odgovarajuće političke i pravne mjere.
U cijeloj situaciji, Dodik je, ipak, otvoren za dijalog, ali samo pod uvjetom da se EUFOR ne miješa u unutarnje poslove BiH. On je, također, spomenuo kako nije protiv povećanja broja vojnika EUFOR-a, sve dok se oni “drže svoga mandata”. Dodikove izjave izazvale su veliki odjek u BiH, s obzirom na to da su i domaći političari, poput zamjenika ministra obrane BiH, Aleksandra Goganovića, koji je iz Dodikovih redova, ukazali na važnost prisutnosti EUFOR-a za stabilnost i sigurnost u BiH. Goganović je rekao kako je uloga EUFOR-a ključna i u skladu s mandatom koji je dodijeljen od strane Vijeća sigurnosti UN-a, te je naglasio da je EUFOR ključni partner Oružanim snagama BiH.
S obzirom na sve ove tvrdnje i stavove, Dodik je nastavio sa svojim poznatim stilom političkog dijaloga, prijeteći da bi rumunski general mogao biti proglašen okupacionom silom ako nastavi s prijetnjama. Dodikove izjave o mogućnosti povećanja broja vojnika EUFOR-a, koje je sam po sebi nazvao “neproblematičnim”, usmjerene su na to da se postigne balans između međunarodnih pritisaka i očuvanja suvereniteta Republike Srpske. U njegovim izjavama također je izražen dubok skepticizam prema vanjskim faktorima koji se miješaju u unutrašnje političke procese BiH, smatrajući da su takvi pokušaji neprihvatljivi za narod Republike Srpske.
Na kraju, Dodik je završio svojim poznatim stilom izazivanja i prijetnji, pozivajući EUFOR da “dovedu i 10.000 vojnika” ako smatraju da im je to potrebno, ali je jasno poručio da “Srbi nisu spremni da trpe okupatora”. Ovaj njegov istup sigurno neće ostati bez odgovora, kako od strane međunarodne zajednice, tako i unutar same BiH, a ostaje da se vidi hoće li ova situacija izazvati daljnje političke tenzije u zemlji.
Hvala vam na čitanju!