Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, ponovo je izazvao buru reakcija svojim oštrim izjavama prema vlastima BiH i međunarodnim institucijama. U najnovijem obraćanju javnosti, Dodik je naglasio da neće napustiti Republiku Srpsku i da će, usprkos trenutnim političkim nesuglasicama, nastaviti raditi na razvoju i jačanju Republike. U njegovom obraćanju, koje je uslijedilo nakon što je javnost obaviještena o potezima koje bi mogao poduzeti, posebno je naglašeno da će biti pokrenuta inicijativa za proglas OHR-a (Odnosi viskog predstavnika) kao “kriminalne i zločinačke organizacije”. Dodik je uvjeren da je OHR na strani jednog etničkog naroda, što smatra neprihvatljivim. Također, izjavio je da ne planira napustiti zemlju i da “nikad neće pobjeći iz Srpske”.
Ove tvrdnje nisu prošle bez odgovora. Dodik je, govoreći o trenutnoj političkoj situaciji, naglasio da su posljednji potezi muslimanske politike u BiH usmjereni na rušenje Republike Srpske i njezinog ustavnog poretka. Prema njegovim riječima, muslimanska čaršija koristi sve moguće sredstva kako bi destabilizirala Srpsku, a cilj im je njegov politički gubitak i smanjenje snage entiteta. Dodik smatra da su posljednji događaji u BiH dokaz da se pokušava stvoriti faktičko stanje koje bi omogućilo promjene koje nisu u skladu s Ustavom BiH.
Dodik je, kao odgovor na ove navode, najavio konkretne promjene koje će biti poduzete na području Republike Srpske. Posebno je istaknuo Zakon o kontroli nevladinog sektora, koji je nedavno stupio na snagu, a prema kojem će specijalno tužilaštvo biti ukinuto, a odgovornost za tužilaštvo prebaciti na domaće institucije. Ova mjera je, prema njegovim riječima, samo početak borbe za očuvanje ustavne neovisnosti Republike Srpske, a dodatno će biti poduzeti i koraci u vezi s uspostavom novog ustava Republike Srpske, koji bi trebao biti u skladu s postojećim ustavnim okvirima BiH.
Pored toga, Dodik je odbacio mogućnost bilo kakvih vojnih, paravojnih ili policijskih akcija koje bi ugrozile stabilnost Republike Srpske. Iako se situacija u BiH stalno mijenja, on smatra da regularne snage MUP-a obavljaju svoje svakodnevne poslove, dok opozicija optužuje režim za namjerno podsticanje tenzija. Njegov istup ukazuje na pripremu za dalju eskalaciju političkih sukoba, uz vjeru da će podizanje svijesti među građanima Republike Srpske rezultirati širim političkim konsenzusom i, kako on tvrdi, još većom podrškom naroda.
U kontekstu međunarodnih pritisaka, Dodik je oštro komentirao i prijetnje iz međunarodnih vojnih i političkih krugova. On je upozorio da bi bilo kakav pokušaj privođenja bilo kojeg političkog predstavnika Republike Srpske bio protivustavan, te da neće biti dopušteno da strane sile nelegitimno intervenišu u unutrašnje poslove zemlje. Također, ponovio je da se neće složiti s bilo kojim pokušajem da se potkopa pozicija Republike Srpske, navodeći da je SIPA (State Investigation and Protection Agency) neprihvatljiva za bilo kakve akcije koje nisu u skladu s pravnim okvirima države.
Kao što je istaknuo, ključna prijetnja nije dolazila samo od domaćih političkih protivnika, nego i od stranih faktora, uključujući i EUFOR (Europsku misiju za stabilizaciju) koja, prema njegovom mišljenju, prijeti njegovim ministrom unutrašnjih poslova. On je odgovorio da ne mrzi nijedan narod, ali ne podnosi one koji su spremni lagati kako bi ostvarili političke ciljeve. Po njegovom mišljenju, istinska prijetnja stabilnosti BiH dolazi od pokušaja strane intervencije koja bi mogla nanijeti dugoročne štete zemlji i njenoj političkoj ravnoteži.
Za kraj, Dodik je zaključio da će i dalje nastaviti s donošenjem zakona u skladu s željama i potrebama Narodne skupštine Republike Srpske. On je istaknuo da nije došao trenutak za povlačenje, te da svi domaći lideri trebaju biti uključeni u dijalog, no samo pod uvjetom da se očuva integritet i ustavna struktura Republike Srpske. Prema njegovim riječima, biće nastavljeno sa zahtjevima za veću autonomiju, sve dok ne dođe do konkretnih promjena koje će jamčiti stabilnost i prosperitet ovog entiteta.