Nakon što je održan sastanak predstavnika opozicije iz Republike Srpske sa šefom britanske diplomatije Davidom Lammyjem, Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, izrazio je svoje nezadovoljstvo i ogorčenje na događaj koji je, prema njegovim riječima, bio neprihvatljiv. Sastanak, koji se odigrao u Sarajevu, uključivao je opozicione političare poput Draška Stanivukovića, Nebojšu Vukanovića i Milana Miličevića, koji su razgovarali o različitim temama, uključujući i evropski put Bosne i Hercegovine. Dodik je, međutim, sastanak nazvao simboličnim i oštro ga kritikovao, govoreći da su upravo ti političari, koji su se sastali sa Lammyjem, “lomili” Republiku Srpsku za svoje političke ciljeve.

Dodik je, u svom obraćanju, spomenuo da nije bilo nikakvih značajnih političkih ili kulturnih trenutaka tokom sastanka, poput slavskog kolača ili bilo kakvog formalnog obilježja proslave, a ipak je bio prisutan David Lammy, britanski ministar vanjskih poslova, koji je, prema Dodiku, došao sa ciljem da pomogne Bosni i Hercegovini u smanjenju broja migranata koji dolaze iz Evrope. U tom kontekstu, Dodik je poručio da ovaj sastanak ima negativne političke konotacije za RS, jer je povezan sa migrantskom krizom, koja je postala ozbiljan problem u regiji.

Miličević je, s druge strane, imao sasvim drugačiji pogled na cijeli događaj. On je nakon sastanka izjavio da je glavni cilj opozicije bio da RS ima glas u međunarodnoj zajednici i da se spriječi dalja izolacija entiteta koju, prema njegovim riječima, provodi trenutna vlast na čelu sa Dodikom. On je naglasio da RS ne može biti “zatvoreno, pusto ostrvo” te da bi trenutna vlast trebala da se okrene rješenju problema, umjesto da se povlači u političku izolaciju.

Evropski put BiH bio je centralna tema sastanka. Miličević je istakao da su na sastanku ponovljene poznate teze o važnosti Dejtonskog mirovnog sporazuma i ravnopravnosti tri konstitutivna naroda, ali je također istaknuo da BiH, unatoč opstrukcijama prošlih vlasti, može imati otvoren put ka EU, ukoliko se nastavi dijalog i razum među političarima. Miličević je u svom govoru naglasio da opozicija smatra da je važno pozvati međunarodnu zajednicu da pomogne RS-u da izađe iz trenutne političke izolacije koja je izazvana politikom vlasti.

Iako je Dodik u svom obraćanju izjavio da je sve to samo politička predstava i da očigledno nije bilo nikakvih značajnih dogovora, Miličević je dodao da nije riječ o političkom marketingu, već o stvaranju prilika za RS. On je podsjetio na činjenicu da su prošle vlasti, prema njegovim riječima, uvijek govorile o evropskom putu, ali nikada nisu preduzele konkretne korake u tom smjeru. Po njegovom mišljenju, Dodikova politika izolacije nije opcija za budućnost Republike Srpske, koja mora biti aktivna u međunarodnim okvirima i imati jasan put ka EU.

Kritike koje je Dodik iznio u svom govoru ne odnose se samo na sam sastanak, već i na općenitu politiku opozicije prema migrantskoj krizi i evropskim integracijama. On je spomenuo da su Stanivuković, Vukanović i Miličević obasjani obećanjima o pomoći, te sugerirao da su njihovi politički postupci motivirani ličnim interesima koji nisu u skladu s interesima Republike Srpske. Dodikova retorika bila je oštra, govoreći da opozicija predstavlja opasnu politiku koja bi mogla dovesti do daljnje destabilizacije i gubitka identiteta RS.

Na kraju, Miličević je zaključio da BiH ima potencijal za članstvo u EU, ali samo uz zajednički rad političara i saradnju sa međunarodnim partnerima. On je poručio da opozicija neće stati na ovom sastanku i da će nastaviti tražiti rješenja koja će omogućiti dalji napredak RS u kontekstu evropskih integracija. Miličević je pozvao sve političke aktere da ne zanemare interese građana RS, te da politika izolacije i nesuradnje s međunarodnom zajednicom nije opcija za dugoročni prosperitet entiteta.

U zaključku, situacija u Republike Srpskoj postaje sve kompleksnija, a politički konflikti se intenziviraju. Iako Dodik odbacuje sastanke opozicije sa stranim diplomatama, poput David Lammyja, poruke koje opozicija šalje upućuju na težnju ka unapređenju međunarodnog statusa RS i evropskim integracijama, dok Dodikova politika izolacije izaziva sve veće nesuglasice u političkom životu ovog entiteta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here