Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, nedavno je iznio svoje stavove o političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini, kao i o međunarodnom utjecaju na unutrašnje stvari zemlje. Tokom intervjua za RTS, Dodik je naglasio svoju borbu protiv neustavnih odluka koje dolaze od strane institucija koje nisu zakonski priznate prema ustavu BiH. Prema njegovim riječima, jedno od ključnih pitanja je kada neustavne institucije osuđuju ustavne institucije. Dodik se pozvao na Christian Schmidta, trenutnog visokog predstavnika u BiH, koji je stao na stranu bošnjačkih političara u zemlji i donio odluke koje su, prema Dodiku, politički motivirane i protivustavne. Dodik tvrdi da je ovakvim postupanjem stvorena situacija u kojoj se pokušava smanjiti utjecaj Republike Srpske, dok se lideri koji podržavaju Dejtonski sporazum nastoje eliminirati političkim i pravnim sredstvima.
Dodik je također komentirao izjavu Marcusa Rubija, američkog državnog sekretara, koji je ukazao na opasnost od nove političke krize u BiH. Iako Dodik dijeli zabrinutost zbog krize, on ističe da se kriza ne može riješiti bez rješavanja temeljnih uzroka koji su doveli do nje. On se protivi bilo kakvim vanjskim intervencijama koje ne uzimaju u obzir stvarne političke i etničke tenzije unutar zemlje, naglašavajući da bi bilo kakve odluke trebale biti donesene od strane legalnih institucija u BiH, a ne od stranih faktora. On smatra da je politika visokih predstavnika, posebno pod bivšim predsjednikom Bidenom, stvorila haos u BiH, a Dodik optužuje administraciju za formiranje ad hoc sudova koji nemaju legitimitet.
Dodik dalje objašnjava da se njegova borba temelji na činjenici da je on legalno izabran lider, a da su sve njegove odluke donesene u skladu s Dejtonskim mirovnim sporazumom. On smatra da je cilj onih koji se protive njegovom političkom djelovanju u BiH da ga odstrane jer je on jedan od najjačih lidera u zemlji. Na pitanje o budućim političkim razvojnim smjerovima, Dodik je jasno poručio da bi Republika Srpska nastavila svoju borbu za političku autonomiju, bez obzira na moguće pritiske i prijetnje. Njegov plan za budućnost uključuje oštro protivljenje daljim internacionalnim intervencijama koje bi mogle ugroziti unutrašnju stabilnost BiH.
Dodik je također iskazao svoje mišljenje o Donald Trumpu kao bivšem predsjedniku Sjedinjenih Država, kojeg je otvoreno podržavao. On smatra da bi Trumpova politika bila korisna za BiH, jer bi se, kako kaže, obračunala s lošim naslijeđem Bidenove administracije, koja je prema Dodiku dovela do političkih nemira u BiH. Osim toga, Dodik je rekao da su sankcije koje je on osobno dobio bile rezultat njegove podrške Trumpu, a ne zbog njegovih osobnih političkih stavova. Na pitanje o Marcusu Rubiju, Dodik je rekao da ga je obradovala izjava u kojoj Rubio, prema njegovom mišljenju, podupire Srbe u Sjedinjenim Državama, ali ističe da ovaj senator nije u potpunosti razumio uzroke problema u BiH.
Dodik je također komentirao ulogu američkih političara u BiH, tvrdeći da je Rubio svojim izjavama zapravo samo pokrio greške bivše administracije, dok bi BiH trebala rješavati svoje unutrašnje probleme uz pomoć legalnih institucija. On je jasno naglasio da nikada nije pozivao na rat i da je njegova politika usmjerena na očuvanje mira i stabilnosti, a ne na eskalaciju sukoba. Dodik smatra da se BiH nalazi u političkom vakuumu, u kojem su presudnu ulogu odigrali međunarodni faktori koji, prema njegovim riječima, nisu dovoljno uzeli u obzir stvarne političke okolnosti unutar zemlje. BiH, prema njegovom mišljenju, već dugo živi u stanje međunarodnog intervencionizma, što on vidi kao glavni uzrok političkih nesuglasica i nestabilnosti.
Na kraju, Dodik je ponovio svoju borbu za očuvanje Republike Srpske u njenim ustavnim pravima, naglašavajući da će ovaj entitet nastaviti tražiti političku autonomiju i zaštitu svojih interesa, bez obzira na međunarodne pritiske. On je poručio da BiH ne smije biti podložna novim krizama koje su stvorene vanjskim faktorima, te da su svi problemi zemlje rezultat neregularnih vanjskih intervencija koje moraju biti uklonjene kako bi BiH mogla funkcionirati kao stabilna i suverena država.