U posljednje vrijeme, politička scena u Bosni i Hercegovini postala je još napetija zbog najnovijih poteza Milorada Dodika i njegovih najbližih saradnika. Naime, vlasti u Republici Srpskoj (RS) otvoreno najavljuju da neće poštovati današnju odluku Ustavnog suda BiH, koji je privremeno stavio van snage zakone koji su doneseni u ovom bh. entitetu, a koji se smatraju neustavnim. Ovaj potez vlasti RS izazvao je veliku pažnju, budući da se radi o kršenju ustavnog poretka BiH. U osnovi, Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda predviđa da određeni zakoni koji se odnose na zabranu djelovanja državnih institucija, poput Tužilaštva BiH, SIPA-e, i Suda BiH, ne mogu biti primijenjeni na teritoriji Republike Srpske.
Odluka Ustavnog suda BiH, koja je privremeno obustavila ove zakone, naišla je na žestok odgovor političkog vrha RS, uključujući predsjednika Milorada Dodika. On je odmah iznio svoje stajalište, izjavivši da Republika Srpska neće poštovati odluku Ustavnog suda, kojeg je nazvao “krnjim” i istakao da taj sud, prema njegovom mišljenju, nije uopšte legitimna institucija. Dodik je jasno poručio da će RS i dalje primjenjivati svoje zakone, bez obzira na sve odluke koje dolaze iz BiH, govoreći: “Ja tačno znam što radim, a što oni rade je druga stvar.” Naglasio je da je svjestan odgovornosti svojih postupaka, ali i da je potpuno odlučan u namjeri da odbrani RS, jer smatra da bi svako ustupanje dovelo do trajne destabilizacije entiteta.
Pored Dodika, u ovoj političkoj debati oglasili su se i drugi visoki zvaničnici iz SNSD-a. Tako je Staša Košarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, rekao da Republika Srpska neće prihvatiti odluke Ustavnog suda, jer smatraju da sudski sastav ne predstavlja pravi odraz političke realnosti. On je dodao da će RS nastaviti primjenjivati Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH, kojeg smatraju obavezujućim i ključnim za njihov pravni okvir. Željka Cvijanović, predsjedavajuća Predsjedništva BiH, također je izrazila sumnju u legitimitet Ustavnog suda, tvrdeći da je sud sada samo ostatak onoga što je nekada bio, jer nema sudija iz Republike Srpske.
Ovakve izjave izazvale su osude i reakcije sa drugih strana. Tužilaštvo BiH, zajedno sa drugim državnim institucijama, smatraju da su ovi zakoni neustavni i da njihova primjena direktno ugrožava ustavni poredak Bosne i Hercegovine. Ipak, uprkos kritikama i upozorenjima, politički lideri iz RS nastavljaju s tvrdim stavom da Ustavni sud BiH nije legitimna institucija koja bi mogla donositi odluke koje se odnose na zakonodavne i pravne akte Republike Srpske. Ovaj prijepor otvara veća politička pitanja u BiH, a posebno vezana za ustavnu reformu i sudski nadzor, koji se često smatraju ključnim za stabilnost zemlje.
Nadalje, politički lideri iz RS-a, uključujući Sanja Vulić, šeficu Kluba poslanika SNSD-a, izražavaju sumnju u motive Ustavnog suda i cijeli pravosudni sistem BiH. Oni tvrde da su djelovanja Ustavnog suda i samih sudija politički motivirani i da je cilj stvaranje unitarne države, koja bi u konačnici mogla ugroziti status Republike Srpske. Takvi stavovi izazivaju podjele i među političkim akterima unutar BiH, jer mnogi smatraju da takav pristup može dovesti do daljnje polarizacije i krize u zemlji.
Dok jedni smatraju da zakoni RS-a ugrožavaju jedinstvo BiH i njen ustavni okvir, drugi pak, predvođeni Dodikom, brane ove zakone kao nužnu zaštitu interesa srpskog naroda i teritorijalne suverenosti Republike Srpske. Ove napetosti ukazuju na duboke političke podjele koje i dalje postoje među narodima u BiH, što je dodatno komplicirano međunarodnim utjecajem i spoljnom politikom.
Zaključno, situacija koja se trenutno razvija između Republike Srpske i Ustavnog suda BiH može imati dugoročne političke posljedice, jer se postavlja pitanje opravdanosti i legitimnosti državnih institucija u BiH. Daljnje eskalacije ovih političkih sukoba mogli bi dovesti do novih izazova za stabilnost države, dok istovremeno izazivaju pitanja o tome kako se BiH može dalje razvijati i održati kao funkcionalna država, koja poštuje prava svih svojih naroda.