U posljednjim sedmicama američko Ministarstvo odbrane prolazi kroz ozbiljnu institucionalnu krizu, a u centru ovog vrtloga nalazi se Pete Hegseth, trenutni ministar odbrane SAD-a. Serija događaja koji su uslijedili nakon njegovog imenovanja na tu poziciju, posebno otkrića o njegovoj upotrebi privatnog mobitela za razmjenu povjerljivih informacija putem aplikacije Signal, izazvala je niz reakcija unutar same administracije, ali i šire javnosti.

Prema izvorima bliskim CNN-u, Hegseth je, u jeku procesa potvrde na ministarsku funkciju, otvorio privatni grupni chat u kojem su učestvovali njegova supruga, brat i lični odvjetnik. Iako se prvobitno činilo da je ta komunikacija ograničena na krug podrške tokom političke bitke, on je nastavio koristiti ovu platformu i nakon što je stupio na dužnost, razmjenjujući u njoj detalje osjetljivih vojnih operacija, uključujući planove o napadima na pobunjeničke snage Huta u Jemenu.

Ovaj propust nije izoliran slučaj. Već ranije se otkrilo da je Hegseth koristio sličan kanal komunikacije i sa članovima Kabineta, što je odmah pokrenulo istragu koju vodi vršilac dužnosti glavnog inspektora Ministarstva odbrane. U oba slučaja problem je isti – curenje povjerljivih informacija kroz neautorizirane i nesigurne komunikacijske kanale.

Pored toga, dodatne napetosti nastale su kada je Hegseth otpustio trojicu visokopozicioniranih zvaničnika – Dana Caldwella, Darina Selnicka i Colina Carrolla. Njihova smjena izazvala je niz spekulacija, a javnost je ostala bez preciznog odgovora na pitanje jesu li ta trojica zvaničnika zaista odgovorna za odavanje informacija ili su, kako tvrde, postali žrtve političkog obračuna.

Oni su se oglasili zajedničkim saopštenjem u kojem tvrde da su “duboko razočarani načinom na koji je okončana njihova služba”, te ističu svoju profesionalnost i dugogodišnju vojnu službu, uključujući i boravak u ratnim zonama poput Iraka i Afganistana. Tvrde da su postupali odgovorno s povjerljivim informacijama i odbacuju sve insinuacije o odavanju tajni.

U cijeloj ovoj situaciji, važno je naglasiti nekoliko ključnih momenata:

  • Komunikacija preko privatnog mobitela i aplikacije Signal korištena je za razmjenu vojno-obavještajnih informacija

  • Neki od učesnika chata nisu prošli sigurnosne provjere, uključujući i Hegsethovu suprugu koja je prisustvovala i nekim diplomatskim susretima

  • Otpuštanje trojice savjetnika povezano je s napetostima unutar kabineta i sumnjama ministra prema svojim najbližim saradnicima

  • Otvorena istraga glavnog inspektora već je u toku, a Hegseth je čak pokušao uključiti i FBI, iako su ga neki savjetnici od toga odgovarali

Narastajuće nepovjerenje unutar Pentagona dodatno je naglašeno činjenicom da su se mnogi sadašnji i bivši zvaničnici počeli javno oglašavati. Među njima je i John Ullyot, bivši portparol ministra, koji je izjavio da se Ministarstvo odbrane umjesto vođenja vojnih operacija, trenutno bavi isključivo „beskrajnom dramom“.

On dodaje: „Posljednjih mjesec dana bio je potpuni kolaps u Pentagonu – i to postaje ozbiljan problem za administraciju.“ Ova izjava odjekuje snažno, posebno u svjetlu činjenice da se u isto vrijeme vodi vojna kampanja protiv Huta, da se Pentagon priprema za potencijalni širi sukob Izraela i Irana, i da se dodatne trupe šalju na američku južnu granicu.

U ovom trenutku, više se govori o disfunkciji u samom vrhu Ministarstva odbrane nego o uspješnosti ili neuspjehu vojnih misija koje se sprovode. Hegseth, s druge strane, nije se javno očitovao o novonastaloj situaciji, izbjegavajući susrete s medijima. Na nedavnom događaju u Pentagonu, povodom dolaska francuskog ministra odbrane, on se čak nije pojavio, već je poslao zamjenika – što dodatno pojačava dojam izolacije.

Ono što dodatno zabrinjava jeste odsustvo jasne reakcije iz Bijele kuće, s obzirom na to da je predsjednik Donald Trump, koji je Hegsetha postavio na poziciju, do sada izbjegavao komentarisati situaciju. Mnogi analitičari smatraju da bi smjena ministra mogla biti jedini način da se povrati povjerenje u vojni vrh, ali i da se skrene pažnja s haosa koji trenutno dominira najvišim odbrambenim institucijama u zemlji.

Na kraju, ostaje pitanje: je li ovo početak kraja političke karijere Petea Hegsetha ili samo još jedna kriza u administraciji koju karakterišu turbulencije i unutrašnji sukobi? Kako se istrage budu razvijale, jasno je da će se odgovornost morati precizirati, a povjerenje u sistem ponovno uspostaviti – bilo kroz rekonstrukciju kabineta ili ostavku samog ministra. Jedno je sigurno – Pentagon više nije epicentar strategije, već simbol unutrašnje krize američke vlasti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here