Bivši pripadnici Vojske Republike Srpske, okupljeni u Udruženju “Veterani odbrambeno-otadžbinskog rata RS”, odlučili su se suprotstaviti organizaciji mitinga u Banjoj Luci, koji je bio zamišljen kao podrška predsjedniku Miloradu Dodiku. Ovaj korak izazvao je značajnu pažnju, jer je upravo među veteranima postojala velika očekivanja u vezi s događajem. Međutim, njihov stav prema ovom skupu bio je negativan.

Risto Jeftić, predsjednik Udruženja, jasno je poručio da oni nemaju nikakav razlog za podršku protestu, koji su mnogi smatrali političkom podrškom Dodiku. On je naglasio da je to nešto novo i neuobičajeno, jer u prošlim vremenima, kada su smjenjivani predsjednici, nikada nisu organizovani protesti. Ovaj događaj, prema njegovim riječima, samo ponovo usmjerava pažnju na političku situaciju, koja se ponavlja, bez obzira na to što se već desilo u prošlosti.

Jeftić je, u tom kontekstu, spomenuo smjene bivših lidera kao što su Radovan Karadžić, Biljana Plavšić, Nikola Poplašen i Mirko Šarović, koji su bili podvrgnuti smjenama tokom godina, ali nije bilo ni protesta ni javnih okupljanja u to vreme. U njegovim riječima može se uočiti kritika prema aktuelnoj situaciji, u kojoj je, prema njegovom mišljenju, sve isto. “Najbolniji dio svega je što sada ponovo gledamo isti obrazac”, rekao je Jeftić. Ovo jasno ukazuje na njegovu nezadovoljstvo prema ponavljanju sličnih političkih scenarija, koji, prema njegovom mišljenju, ne donose ništa novo, već samo ponavljaju stare greške.

On je također istakao da se Milorad Dodik ne može poistovjetiti sa Republikom Srpskom. Jeftić tvrdi da više od 20.000 ljudi, koji su poginuli u ratu za Republiku Srpsku, nisu dali svoje živote da bi “jedna osoba” uništila sve što je stvoreno u tom periodu. Ovaj stav je jasna poruka da za veterane RS-a nisu važni politički interesi pojedinaca, već opstanak i štitjenje interesa same Republike Srpske.

Ovaj incident se može shvatiti kao kritika i razočaranje u pristup koji Dodik ima prema odnosima unutar Republike Srpske i prema odnosima sa opozicijom i političkim partnerima. Bivši pripadnici vojske smatraju da je politika podrške jednom čoveku opasna za stabilnost RS-a i da bi trebalo spasiti ono što je stvoreno tokom rata. Dakle, po njihovim rečima, ovo je više pitanje identiteta i opstanka Republike Srpske nego političke podrške jednoj osobi.

Iako se mnogi građani mogu složiti sa stavom da je važno podržavati političke lidera kada je u pitanju stabilnost zemlje, veterani RS-a smatraju da bi se narod trebao postaviti kao kolektiv i štititi sve ono što su prošle generacije stvorile. Zadovoljstvo naroda i opstanak Republike ne smiju zavisiti od interesa samo jednog pojedinca.

Na kraju, Udruženje veterana jasno ističe svoju posvećenost očuvanju Republike Srpske, kao i svojih temeljnih vrednosti, a njihova poruka je jasna: ne bi trebalo dozvoliti da političke igre unište nasleđe i žrtve koje su prethodne generacije podnele za očuvanje Republike. Ova situacija samo potvrđuje duboke političke podela koje i dalje vladaju u Bosni i Hercegovini, i kako često interesi pojedinaca mogu biti u suprotnosti sa širim interesima naroda.

Dodatno, ovaj događaj naglašava duboku politizaciju unutar Republike Srpske i cijele BiH, koja ima dugoročne posljedice na socijalnu i političku stabilnost. Jeftić i veterani jasno poručuju da bi politički lideri trebali djelovati u interesu svih građana, a ne samo u korist vlastite političke pozicije. S obzirom na činjenicu da su mnogi veterani Republike Srpske dali svoje živote u ratovima za očuvanje entiteta, njihovo nezadovoljstvo i odbijanje podrške ovom mitingu odražava zabrinutost za budućnost naroda, koja bi mogla biti ugrožena neslaganjima među liderima. Slični politički nesporazumi samo dodatno polariziraju društvo, stvarajući raskole unutar zajednice koja je već pod velikim stresom.

Ovaj sukob između političkih figura u Republici Srpskoj također otkriva ogromne tenzije u samoj politici zemlje. Naime, političari kao što je Milorad Dodik koji se protive spajanju imovine Republike Srpske na nivo BiH, nailaze na otpor čak i od svojih bivših saveznika i vojnika koji su ranije smatrali Dodika zaštitnikom srpskih interesa. Zadovoljstvo i opstanak Republike Srpske stavljeni su u prvi plan, dok političke ambicije pojedinaca dolaze na drugo mjesto. Ovakvi trenuci političkog neslaganja ukazuju na ozbiljan izazov za budućnost Republike Srpske, jer ukoliko se lideri ne uspiju uskladiti, zemlja bi mogla upasti u duboku političku krizu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here