Ustavni sud Bosne i Hercegovine donio je značajnu odluku koja se odnosi na Zakon o upotrebi zastave, grba i himne Republike Srpske, čiji su dijelovi privremeno stavljeni van snage. Ova odluka uslijedila je nakon zahtjeva Denisa Bećirovića, člana Predsjedništva BiH, koji je pokrenuo postupak zbog sumnji u ustavnost navedenog zakona. Ustavni sud je prihvatio Bećirovićev zahtjev i privremeno obustavio primjenu spornog zakona dok se čeka konačna odluka o njegovoj ustavnosti. Ova mjera stupa na snagu odmah i odnosi se na sve aktivnosti koje bi mogle nastati na osnovu zakona, počevši od 1. februara 2025. godine.

Sporni zakon omogućava isticanje simbola stranih država na javnim institucijama Republike Srpske, uz postojeće simbole entiteta, uključujući grb i zastavu RS-a. Također, prema ovom zakonu, strani simboli mogu se koristiti na pečatima i štambiljima koji se koriste u administrativnim postupcima unutar RS-a. Ovakva praksa može dovesti do situacije gdje bi simboli drugih država postali uobičajeni na javnim dokumentima, što se može tumačiti kao stvaranje paralelnog okvira vanjske politike, izvan službene vanjske politike Bosne i Hercegovine. Ova mogućnost izazvala je zabrinutost u vezi s narušavanjem suvereniteta i teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine, zbog čega je Ustavni sud odlučio donijeti privremenu mjeru.

U obrazloženju svoje odluke, Ustavni sud je naglasio nekoliko ključnih razloga zbog kojih se odlučio na privremeno stavljanje zakona van snage:

  1. Simboli kao izraz suvereniteta – Simboli poput zastave, grba i himne nisu samo reprezentacija identiteta i kulture države ili entiteta, već su i važni za očuvanje suvereniteta, teritorijalnog integriteta i ustavnog poretka. Korištenje stranih simbola uz entitetske simbole moglo bi stvoriti dojam da BiH nema kontrolu nad dijelom svog teritorija, što bi moglo ugroziti političku stabilnost.

  2. Opasnost od političkih napetosti – Ustavni sud je upozorio da bi primjena zakona mogla izazvati dodatne političke napetosti između entiteta RS i državnih institucija BiH. Zakon o upotrebi simbola stranih država mogao bi biti percipiran kao čin provokacije koji bi ugrozio unutarnje odnose unutar Bosne i Hercegovine.

  3. Moguće štetne posljedice u međunarodnim odnosima – Ako bi entitet RS počeo koristiti simbole stranih država na službenim dokumentima, moglo bi to izazvati negativne reakcije na međunarodnoj sceni. Tako bi se stvorio dojam da entiteti unutar BiH, a ne sama država, vode svoju vanjsku politiku, što bi moglo utjecati na međunarodnu poziciju BiH.

Ustavni sud je također ukazao na moguće pravne i diplomatske posljedice koje bi mogle nastati u slučaju da Zakon o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne bude proglašen neustavnim. Takav ishod mogao bi dovesti do povlačenja stranih simbola sa javnih institucija i uklanjanja pečata sa službenih dokumenata, čime bi nastale poteškoće u vezi s pravnom valjanosti tih dokumenata. Ustavni sud je ocijenio da bi u tom slučaju nastale veće štete nego u slučaju privremenog stavljanja zakona van snage.

U ovoj fazi, Ustavni sud nije odlučivao o meritumu slučaja, odnosno o ustavnosti samog zakona, već je samo privremeno obustavio njegovu primjenu dok traje postupak ocjene ustavnosti. Ova mjera je donesena kako bi se spriječile potencijalne negativne posljedice po političku i pravnu stabilnost BiH. Ustavni sud je izrazio zabrinutost zbog mogućih dugoročnih posljedica koje bi primjena zakona mogla imati na unutarnje i međunarodne odnose BiH.

Zaključujući, Ustavni sud je naglasio važnost pažljivog razmatranja svih potencijalnih utjecaja koji bi mogli nastati uslijed implementacije zakona koji omogućava isticanje simbola stranih država na teritoriju Republike Srpske. Iako je trenutna mjera privremena, ona jasno signalizira da će Ustavni sud, u konačnici, detaljno razmotriti sve aspekte zakona i njegove potencijalne posljedice na ustavni poredak BiH. Ovaj slučaj ponovno otvara pitanje suvereniteta i integriteta države, koje ostaje ključno pitanje u političkoj dinamici Bosne i Hercegovine.

Na kraju, odluka Ustavnog suda da privremeno stavi van snage Zakon o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne Republike Srpske također podsjeća na osjetljivost političkih odnosa u Bosni i Hercegovini. Ovaj slučaj ponovo postavlja pitanje ravnoteže između prava entiteta da reguliraju vlastite simbole i očuvanja jedinstvenosti i suvereniteta države BiH. U budućnosti, odluka o ustavnosti ovog zakona može imati značajan utjecaj na političke i pravne procese u zemlji, te će zahtijevati pažljivo praćenje kako bi se izbjegli bilo kakvi postupci koji bi mogli ugroziti stabilnost države. Stoga, iako je trenutna mjera privremena, ona jasno upućuje na potrebu za daljnjim dijalogom i razmatranjem svih stranaka u BiH kako bi se očuvala politička harmonija i osigurala dugoročna stabilnost zemlje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here