11. juli u Busovači: Umjesto tišine – napad na čovjeka koji je tražio poštovanje prema žrtvama Srebrenice
Busovača, 11. juli – Dan kada cijela Bosna i Hercegovina spušta zastave i u tišini odaje počast žrtvama genocida u Srebrenici, za Aldina Aličića iz Zenice pretvorio se u noćnu moru – napad, vrijeđanje i ponižavanje.
U izjavi za medije, Aličić ističe da su komšije iz Busovače, uprkos jasnim zakonskim odredbama i značaju tog datuma, čitav dan puštale glasnu muziku i konzumirale alkohol, remeteći mir na Dan žalosti. Kako kaže, oko 20 sati situacija je eskalirala.
– Kada sam im prišao i zamolio ih da prestanu, nisam naišao na razumijevanje – nego na nasilje. Na mene je fizički nasrnulo više od 30 osoba. Bio sam sam, a oko mene su bila moja maloljetna djeca i djeca iz komšiluka. Tjelesno sam povrijeđen i imam ljekarski nalaz – navodi Aldin.
Još mu je, kaže, teže palo što su akteri kasnije pokušali izokrenuti priču.
– Javnosti su kazali da sam izvršio “teroristički napad”. Ja – nenaoružan, sam, tražeći dostojanstvo za 11. juli. Sve je snimljeno – video zapisi, fotografije, nadzorne kamere. Sve je predato policiji. Sud neka radi svoje, ali narod mora znati istinu – dodaje.
U incidentu je povrijeđen i njegov otac Albin Aličić, bivši glavni narednik Trećeg korpusa Armije RBiH. On, također, posjeduje medicinsku dokumentaciju o povredama.
– Napali su i mog oca. Čovjeka koji je ratovao za ovu zemlju. Pitam – je li to način na koji se danas odnosimo prema onima koji su je branili?
Posebno ga pogađa što se sve pokušava opravdati tvrdnjama da je “bila svadba u džamiji”.
– Svako ko poznaje osnovne stvari zna da šerijatsko vjenčanje nema veze s muzikom i alkoholom iz privatnih dvorišta. To je manipulacija i pokušaj opravdavanja nečega što se ne može opravdati.
Aldin završava porukom javnosti:
– Meni sad kažu da “žive u strahu”. A ja i moja porodica? Šta mi da kažemo? Neću se povući, neću šutjeti. Neću dozvoliti negiranje genocida. Ima nas još koji ćemo ustati protiv nepravde i vjerujem da će oni koji trebaju – razumjeti ovu poruku.
Njegova ispovijest je poziv na razmišljanje, ali i alarm za institucije – da zaštite dostojanstvo Dana žalosti, te sigurnost građana koji taj dan obilježavaju s poštovanjem prenosi dijasporainfo.net
📢 Istina mora izaći na vidjelo. Bez straha. Bez šutnje.
🕯️ 11. juli – dan sjećanja, ne razdora.