Slovenija je nakon već uvedenih sankcija protiv izraelskih ministara Itamara Ben-Gvira i Bezalela Smotriča, koje su proglasile ove zvaničnike nepoželjnim osobama zbog “genocidnih izjava”, uvela nove mjere. Državna sekretarka Neva Grašič izjavila je da protiv pojedinih izraelskih zvaničnika već postoje postupci zbog ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti, te podsjetila da je Međunarodni sud pravde 19. jula 2024. utvrdio da niz izraelskih politika krši međunarodno humanitarno pravo i ljudska prava.


Dosadašnji potezi Ljubljane

Slovenija je već u augustu prošle godine postala prva članica EU koja je uvela embargo na izvoz oružja prema Izraelu. U junu 2024. pridružila se Norveškoj, Španiji i Irskoj u priznavanju Palestine kao nezavisne države, čime je dodatno potvrdila svoj stav među najglasnijim evropskim kritičarima izraelskih poteza prenosi dijasporainfo.net

Netanyahuu se uvukao strah pod kosti: Uradio je ono što nije nikada do sad - featured image


Poruka predsjednice Slovenije

Predsjednica Nataša Pirc Musar je na Generalnoj skupštini UN-a otvoreno govorila o genocidu u Gazi i zatražila hitnu akciju međunarodne zajednice:

Netanyahuu se uvukao strah pod kosti: Uradio je ono što nije nikada do sad - content image

“Nismo zaustavili Holokaust, nismo zaustavili genocid u Ruandi, nismo zaustavili genocid u Srebrenici. Moramo zaustaviti genocid u Gazi. Više nema izgovora.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here