Vijesti o smrti ruskih vojnih lidera koje su uslijedile nakon nedavne eksplozije autobombe izazvale su značajnu pažnju. U središtu tih informacija našao se ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, koji je komentirao eliminaciju visokih vojnih zapovjednika iz ruske vojske. Prema njegovim riječima, smrt generala Moskalika i vojnog inženjera Ritikova označava ključni trenutak u procesu odmazde prema ruskim vojnim strukturama. Zelenski je na društvenoj mreži platformi X naglasio da pravda dolazi te da će Ukrajina nastaviti s naporima na neutraliziranju prijetnji koje dolaze od strane ruskih vojnih operacija i agentura.
U detaljnom izvještaju, Zelenski je također pohvalio rad Službe za vanjsku obavještajnu djelatnost Ukrajine, koja je igrala ključnu ulogu u eliminaciji visoko pozicioniranih ruskih zapovjednika. U svom obraćanju, istaknuo je kako su postignuti značajni rezultati, zahvaljujući timskim naporima na razotkrivanju ruskih agentura i diversantskih grupa unutar Ukrajine. Zelenski je podvukao da su ovi uspjesi ključni za nacionalnu sigurnost Ukrajine, te obećao da će biti poduzeti daljnji koraci kako bi se spriječili budući napadi i destabilizacija. U tom kontekstu, ukrajinski predsjednik također je spomenuo pripreme za uvođenje novih sankcija, što bi moglo imati dugoročne političke i gospodarske posljedice za Rusiju.
Eksplozija autobombe koja se dogodila 25. travnja u blizini Moskve odnijela je život generalu Jaroslavu Moskaliku, zamjeniku načelnika Glavne operativne uprave Glavnog stožera ruske vojske. Moskalik je bio ključna figura u ruskoj vojsci, odgovorna za mnoge operacije, što je njegovu smrt učinilo osobito značajnom za vojni sektor. Sam događaj izazvao je šok među ruskim vlastima, a ukrajinski predsjednik Zelenski je na tu vijest reagirao ističući da ovakve akcije ne predstavljaju samo osvetu, već i nastavak Ukrajine u njezinoj borbi za odbranu teritorijalne cjelovitosti.
Nekoliko dana nakon tog incidenta, 27. travnja, postalo je poznato da je u Brjansku, regiji smještenoj na jugozapadu Rusije, također u eksploziji autobombe poginuo Jevgenij Ritikov, vojni inženjer specijaliziran za razvoj i dizajn sustava za elektroničko ratovanje pod nazivom “Krasuha”. Ovaj sustav ima ključnu ulogu u smetanju komunikacija i ometačkim aktivnostima protiv neprijateljskih snaga, te je smrt Ritikova veliki gubitak za rusku vojnu industriju. Ritikov je bio odgovoran za mnoge inovacije u tom sektoru, a njegov gubitak potencijalno može imati posljedice na operacije Rusije u budućnosti.
Ukrajinski predsjednik Zelenski nije samo komentirao ove smrti, već je istaknuo da će ukrajinske vlasti nastaviti s suzbijanjem ruskih aktivnosti na svim razinama. Njegova vlada nastoji poduzeti mjere koje će omogućiti bolje koordinirane akcije u borbi protiv ruskih vojnih i obavještajnih operacija, te stvoriti dodatne strategije za zaštitu ukrajinskih interesa. Osim toga, istakao je da se predstojeći koraci odnose i na pripremu sankcija koje bi bile usmjerene na dodatnu oslabljivanje ruske ekonomske i političke moći.
Za kraj, Zelenski je izrazio uvjerenje da će ukrajinske institucije, unatoč izazovima i prijetnjama, nastaviti raditi na osiguravanju budućnosti Ukrajine, podržavajući borbu protiv ruskih agresija. U njegovoj poruci također je bilo jasno da Ukrajina mora ostati ustrajna na međunarodnom planu, tražeći podršku za svoje napore i pritiskanje Rusije kroz diplomatske kanale. Osnaživanje vanjske politike i nastavak borbe protiv ruskih agresorskih djelovanja u svim aspektima bit će ključno za budući smjer Ukrajine, kao i za očuvanje stabilnosti u regiji.
Zelenski je također naglasio kako će Ukrajina, unatoč svim preprekama i prijetnjama koje dolaze od strane Rusije, nastaviti tražiti međunarodnu podršku i suradnju s partnerima širom svijeta. Istaknuo je da će daljnje akcije biti usmjerene na jačanje vojne i obavještajne sigurnosti kako bi se spriječile nove prijetnje, ali i kako bi se Ukrajina pripremila za eventualne proaktivne poteze koji će omogućiti stabilnost i dugoročnu sigurnost. Zelenski je pozvao međunarodne organizacije, poput NATO-a i EU-a, da dodatno angažiraju svoje resurse i pomognu Ukrajini u jačanju njenog suvereniteta. Ukratko, on smatra da je ključ za budućnost Ukrajine u jedinstvenoj i koordiniranoj akciji, koja mora uključivati i snažnu podršku unutrašnjem frontu, ali i internacionalnim partnerima. U tom smislu, Ukrajina ostaje posvećena nastavku borbe, vjerujući da će samo kroz zajedničke napore moći osigurati mir i slobodu za svoje građane.