Donald Trump je nedavno donio značajnu i kontroverznu odluku koja se odnosi na sveobuhvatne carine na čelik i aluminij koji se uvoze u Sjedinjene Američke Države. Naime, ove carine sada iznose 25%, a primjenjuju se na svu robu, bez izuzetaka, uključujući zemlje koje su prethodno bile oslobođene od carinskih nameta, kao što su Ujedinjeno Kraljevstvo i Australija. Ovaj potez označava kraj dugog razdoblja izuzeća, uključujući i mogućnost za zemlje poput Meksika i Kanade da izbjegnu carine uz poštivanje USMCA sporazuma, koji se odnosi na slobodnu trgovinu između tih zemalja i SAD-a.

Izbor da se ukinu svi prethodni izuzeci ima značajan utjecaj na globalnu trgovinu, jer su Sjedinjene Države jedan od najvećih uvoznika čelika i aluminija. S obzirom na to, sve kompanije koje žele uvoziti ove metale morat će platiti dodatni porez od 25%, što će sigurno povećati troškove u mnogim industrijama, uključujući one u zrakoplovstvu, automobilskoj industriji i građevinarstvu. Ove promjene izazivaju zabrinutost među velikim američkim proizvođačima automobila kao što su Ford, General Motors i Stellantis, koji se boje da će ukidanje izuzeća za Kanadu i Meksiko dovesti do većih troškova za njihove dobavljače.

Međutim, Donald Trump smatra da će ove mjere dugoročno donijeti koristi, jer će povećati proizvodnju čelika i aluminija unutar SAD-a. On vjeruje da će ove carine pomoći jačanju domaće proizvodnje, povećanju broja radnih mjesta i smanjenju zavisnosti od stranih izvora. Američki Institut za željezo i čelik (AISI) podržava ovu odluku, jer smatra da će ona pomoći u vraćanju integriteta carinskog sistema i suzbijanju nepoštenih trgovinskih praksi.

No, ekonomski analitičari i kritičari predviđaju da bi ove mjere mogle imati negativan utjecaj na širu američku ekonomiju. Naime, iako bi ove carine mogle pomoći industriji čelika i aluminija, one bi također mogle dovesti do značajnog povećanja troškova za mnoge sektore, čime bi se smanjila konkurentnost američkih proizvoda na globalnom tržištu. Bill Reinsch, bivši dužnosnik Ministarstva trgovine, ističe kako će ove carine zaštititi domaće industrije, ali će naštetiti onima koji ovise o čeliku i aluminiju, jer će im materijali postati skuplji.

Dodatno, Trump je uveo sveobuhvatne carine u trenutku kada globalne burze pokazuju znakove nestabilnosti. Nakon što su američke burze zabilježile značajan pad, posebno S&P 500, koji je pao za 0,7%, zabrinutost zbog ekonomskih posljedica trgovinskih politika postala je očita. Oxford Economics, kompanija koja se bavi ekonomska istraživanjima, snizila je prognozu rasta američke ekonomije za ovu godinu, s početnih 2,4% na 2%. Strah od recesije sve je prisutniji, a neizvjesnost o smjeru američkih trgovinskih mjera sada je veća nego ikad.

Ove carine također dolaze u trenutku kada Trumpova administracija nastoji ojačati ekonomski položaj zemlje, ali se suočava s izazovima kako balansirati rast domaće proizvodnje i potencijalne negativne učinke na širu ekonomiju. Iako će industrije čelika i aluminija imati koristi, šira industrijska zajednica u SAD-u bi mogla osjetiti ozbiljne posljedice, jer se troškovi za mnoge proizvode drastično povećavaju.

Iako je Trump već ranije uveo carine na čelik i aluminij tokom svog prvog mandata 2018. godine, ove nove mjere predstavljaju značajnu promjenu jer uključuju sve zemlje, bez izuzetaka. Velika Britanija i Australija, koje su ranije bile oslobođene od ovih nameta, sada će morati plaćati carine, čime je signalizirano da Trumpova administracija više ne namjerava pregovarati o izuzecima.

Za zaključak, Trumpove sveobuhvatne carine predstavljaju veliku promjenu u njegovoj trgovinskoj politici, koja se temelji na ideji da će one povećati domaću proizvodnju, dok će istovremeno smanjiti zavisnost od uvoza. Međutim, kritičari upozoravaju da će ove mjere donijeti više štete nego koristi, povećavajući troškove za američke industrije i usporavajući ekonomski rast. Vrijeme će pokazati hoće li ove mjere imati željeni efekt ili će izazvati ozbiljne ekonomske posljedice za Sjedinjene Američke Države i njihove trgovinske partnere.

U konačnici, odluka o sveobuhvatnim carinama otvara novu eru u trgovinskim odnosima, koja će zasigurno imati dugoročne posljedice za globalnu ekonomiju. Dok Trumpova administracija vjeruje da će ove mjere pomoći u jačanju američke proizvodnje čelika i aluminija, izazovi u vidu povećanja troškova za druge industrije i potencijalnog usporavanja ekonomske aktivnosti ne smiju se zanemariti. Ove promjene neće utjecati samo na američku ekonomiju, već i na međunarodne trgovinske tokove, jer će mnoge zemlje, suočene s novim carinama, morati prilagoditi svoje strategije. Što se tiče dugoročnih posljedica, ostaje neizvjesno hoće li ove mjere dugoročno dovesti do željenih rezultata ili će izazvati ekonomsku stagnaciju i povećanje napetosti među trgovinskim partnerima.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here