U aktuelnoj političkoj atmosferi, odnosi između Srbije i Evropske unije sve više se komplikuju, a dodatnu napetost izaziva najava mogućeg odlaska predsjednika Aleksandra Vučića u Moskvu povodom proslave Dana pobjede 9. maja. Ovaj planirani potez, iako s aspekta bilateralnih odnosa Srbije i Rusije može izgledati simboličan i tradicionalan, nosi ozbiljne geopolitičke implikacije koje bi mogle imati dugoročne posljedice po evropske integracije Srbije.
Vučić je ranije jasno izrazio želju i spremnost da prisustvuje vojnoj paradi u ruskoj prijestolnici, na poziv ruskog predsjednika Vladimira Putina. Ova odluka, međutim, nije prošla nezapaženo na adresama u Briselu, gdje zvaničnici upozoravaju da bi takav čin mogao biti protumačen kao jasan znak odvajanja Srbije od zajedničke evropske politike, naročito u kontekstu trenutne vojne agresije Rusije na Ukrajinu.
Predstavnici EU upozoravaju da bi odlazak srbijanskog predsjednika u Moskvu bio direktan udar na principe i vrijednosti koje kandidatske zemlje trebaju poštovati kako bi postale članice Unije. Među njima se posebno ističe Jonatan Vseviov, generalni sekretar estonskog Ministarstva vanjskih poslova, koji je izjavio da svaka politička odluka nosi svoje posljedice, te da bi upravo odlazak na Paradu pobjede mogao značiti kraj evropskih ambicija Srbije. Njegova poruka bila je jasna i nedvosmislena:
-
Oni moraju razumjeti da njihove odluke imaju cijenu.
-
Posljedica može biti da Srbija nikada ne postane članica EU.
S druge strane, Kaja Kallas, visoka predstavnica Evropske unije za vanjsku politiku i sigurnost, upozorava da učestvovanje bilo koje zemlje kandidata u zvaničnim proslavama u Moskvi neće biti zanemareno. Kako ona ističe, s obzirom na to da Rusija aktivno vodi rat na tlu Evrope, svaki čin koji implicira političku podršku toj državi u ovom trenutku može se shvatiti kao izdaja evropske solidarnosti i udaljavanje od osnovnih normi koje EU promoviše.
Kallas je potvrdila da su ministri vanjskih poslova članica EU već diskutovali o mogućem prisustvu lidera zemalja kandidata na moskovskim ceremonijama, naglašavajući da je u ovom trenutku neprihvatljivo prisustvovati događajima koji slave rusku vojnu moć, dok se istovremeno vodi rat u Ukrajini. Iz njenog govora može se izdvojiti nekoliko ključnih stavova:
-
Evropska unija osuđuje svaki vid političkog flertovanja s režimom u Moskvi.
-
Prisustvo na događaju koji veliča ruski militarizam je suprotno evropskoj vanjskoj politici.
-
Zemlje koje žele postati članice Unije moraju birati strane – i to jasno.
Podsjetimo, Srbija već godinama vodi pristupne pregovore s EU, ali je taj proces često bio usporavan upravo zbog bliskih odnosa Beograda i Moskve, te nespremnosti Srbije da se u potpunosti uskladi s evropskom vanjskom politikom, naročito u pogledu uvođenja sankcija Rusiji. Dok mnoge zemlje kandidati sve više ulažu napore kako bi dokazale svoju lojalnost i spremnost na usklađivanje sa zajedničkim evropskim politikama, Srbija i dalje balansira između Istoka i Zapada, pokušavajući zadržati političku fleksibilnost.
Odlazak predsjednika Vučića na Paradu pobjede u Moskvu bio bi, prema mišljenju mnogih evropskih analitičara, javno očitovanje političke orijentacije prema Rusiji, što bi, u datim okolnostima, gotovo sigurno zatvorilo vrata evropskom članstvu. Evropska unija je, kroz ovaj slučaj, jasno stavila do znanja da trenutna situacija ne dozvoljava neutralnost ili dvosmislenost. U svijetu gdje dominira geopolitičko svrstavanje, očekuje se da kandidati za članstvo pokazuju nepokolebljivu podršku zajedničkim stavovima EU.
U konačnici, pred Srbijom se nalazi jasna dilema:
-
Da li će se nastaviti pokušaji očuvanja tradicionalno dobrih odnosa s Rusijom, po cijenu odricanja od evropskih integracija?
-
Ili će Vučić i političko rukovodstvo Srbije konačno napraviti jasan politički zaokret ka Briselu, žrtvujući jedno partnerstvo zarad drugog?
Kako god bilo, odluka o prisustvu Paradi pobjede u Moskvi više nije samo simboličan čin – ona je postala test političke zrelosti i strateške orijentacije Srbije. Evropska unija je poslala snažnu poruku: vrijeme je za izbor, a posljedice tog izbora bit će dugoročne i značajne.
Hvala vam na čitanju!