Aktuelni predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, Donald Trump, nedavno je demantirao tvrdnje koje su se pojavile u javnosti u vezi s njegovim navodnim planom za Gazu. Naime, prema izvještajima, Trump je izjavio da Palestinci neće biti prisilno protjerani iz Pojasa Gaze, unatoč prethodnim izjavama koje su sugerirale suprotno. Ova izjava dolazi nakon što je izraelski ministar financija, Bezalel Smotrich, najavio osnivanje posebne kancelarije unutar Ministarstva obrane Izraela koja bi se bavila prisilnim preseljenjem Palestinaca iz tog područja. Smotrich je tvrdio da postoji američka podrška za ovaj prijedlog, što je izazvalo ozbiljne međunarodne osude, uključujući optužbe za pokušaj etničkog čišćenja.
Iako je Trump javno negirao da podržava bilo kakav plan koji bi uključivao prisilno iseljavanje Palestinaca, situacija ostaje nejasna, jer se postavlja pitanje kako će se njegova administracija odnositi prema planovima koje izraelske vlasti sada promoviraju. U ovom kontekstu, izjava Smotricha da plan za prisilno preseljenje Palestinaca ima “podršku američke administracije” dodatno komplikuje situaciju, jer je ovaj prijedlog izazvao zabrinutost ne samo unutar Međunarodne zajednice, već i među ljudskim pravima i organizacijama koje se protive bilo kojem obliku prisilnog preseljenja naroda.
Trump je demantirao tvrdnje Smotricha izjavivši da “niko neće protjerivati Palestince”, čime je pokušao umanjiti spekulacije o njegovoj navodnoj potpori planu koji bi mogao imati katastrofalne političke posljedice. Trump je ovu izjavu iznio nakon susreta s Michaelom Martinom, irskim premijerom, u Ovalnom uredu. Ova izjava, međutim, nije razjasnila sve detalje i nije odgovorila na ključna pitanja koja se tiču njegove politike prema Izraelu i Palestini.
Situacija je postala još složenija nakon što je Smotrich, tijekom jednog od svojih intervjua, izjavio da je, prema njegovim informacijama, američki dužnosnici često govorili da “neće dopustiti da dva miliona nacista žive odmah iza ograde”, što se odnosi na Palestince u Pojasu Gaze. Ova izjava, koja uključuje uvredljiv termin “nacisti” za Palestince, dodatno je uzburkala javnost i izazvala široku osudu zbog negiranja postojanja palestinskog naroda i dehumaniziranja Palestinaca. Smotrich je također naveo da Izrael surađuje s Sjedinjenim Američkim Državama u pronalaženju drugih zemalja koje bi prihvatile prisilno preseljene Palestince, čime se otvara mogućnost za novo političko preseljenje koje bi moglo ozbiljno promijeniti demografski sastav regije.
Trumpov plan za Gazu, koji je prethodno bio predložen u februaru, također je naišao na brojne međunarodne osude zbog svojih radikalnih prijedloga. Plan je predviđao uklanjanje Palestinaca iz određenih područja, što su mnoge zemlje osudile kao pokušaj etničkog čišćenja. Neke od kritika odnose se na mogućnost daljnjeg pogoršanja situacije u Gazi, što bi moglo dovesti do novih sukoba i nestabilnosti. Ove osude nisu se ograničile samo na političare, već su dolazile i od brojnih nevladinih organizacija, ljudskih prava te međunarodnih tijela koja su izrazila zabrinutost zbog humanitarne situacije.
Tijekom izjava koje su uslijedile, Trump je pokušao smiriti situaciju i objasnio da se, iako njegov plan uključuje preuzimanje određenih teritorija, ne bi provodilo nikakvo prisilno raseljavanje Palestinaca. Unatoč tome, ostaje nejasno koliko će se američka administracija distancirati od Smotrichovih planova, koji i dalje izazivaju sumnje i kritike širom svijeta. Pitanje je kako će Trump reagirati na sve jači pritisak međunarodne zajednice, koja traži od njega da se izjasni o ovom pitanju i osudi izraelske planove za prisilno iseljavanje.
Međutim, dok Trump pokušava smiriti međunarodne tenzije demantirajući podršku za prisilno preseljenje, njegov odnos prema izraelskoj vladi i njezinim planovima i dalje ostaje ključno pitanje. Smotrichovi komentari koji sugeriraju da američka administracija navodno podržava ovaj plan bacaju dodatnu sumnju na cijelu situaciju. Izrael, sa svoje strane, već je započeo implementaciju određenih dijelova svog plana, što dodatno komplikuje međunarodne odnose.
Zbog globalnih osuda i kontinuiranih napetosti, Trumpova politika prema Palestini i Izraelu nalazi se pod intenzivnom analizom i kritikom, što bi moglo imati dugoročne posljedice po američke odnose s Bliskim istokom. S obzirom na to da je ovaj prijedlog izazvao ozbiljne nesuglasice, ostaje za vidjeti kako će se situacija razvijati, te kako će međunarodna zajednica reagirati na buduće korake koje budu poduzimale obje strane.