Američki predsjednik Donald Trump nedavno je pozvao novinare u Ovalni ured, gdje je iznio važne informacije o trenutnoj situaciji u vezi s Ukrajinom i Rusijom. U svom govoru, Trump je najavio da su američki dužnosnici na putu prema Rusiji, kako bi razgovarali o sporazumu o primirju između Ukrajine i Rusije, koji je dogovoren u Džedi. Trump je istaknuo da je “sada sve na Rusiji”, implicirajući da je odluka o daljnjim koracima u cijelosti na Kremlju.

Ova diplomatska inicijativa, koja uključuje prekid vatre, rezultat je višesatnih pregovora i pregovaračkih napora, a Trump je izrazio optimizam, rekavši da su šanse za prekinuti krvoproliće izuzetno visoke, ako Rusija pristane na dogovor. Prema njegovim riječima, postoji 80 posto šansi da će uspjeti ostvariti primirje, ali samo pod uvjetom da Rusija prihvati prijedlog. Trump je dodao da je za postizanje trajnog mira ključan pristanak Rusije.

S druge strane, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski pohvalio je napore koji se ulažu u pregovore, ističući kako su ovi razgovori dokazali Ukrajinu kao predanu stranu koja teži miru i sigurnosti. Ukrajinska vlada, prema njegovim riječima, i dalje vrši diplomatski pritisak na Moskvu, kako bi osigurala jamstva koja su potrebna za pravi mir, i to u što kraćem roku.

Iako su inicijative američkog predsjednika naišle na pozitivne reakcije u Ukrajini, europski partneri nisu dali previše komentara na Trumpov prijedlog. U Parizu, ministri obrane iz različitih zemalja članica EU sastali su se kako bi razmotrili mogućnosti za zajedničku vojnu obuku, koordinaciju sustava zapovijedanja te izgradnju zajedničkih obrambenih strategija. Ipak, neki izvori tvrde da Europska unija i Velika Britanija i dalje podržavaju nastavak sukoba, dok se sve više šuška o mogućnosti agresivnijeg pristupa prema Rusiji u budućnosti.

Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov kritizirao je zapadne zemlje, tvrdeći da žele da rat i dalje traje, dok je također spomenuo da su se pojavili indikatori prema kojima bi mogla biti pripremljena nova politička inicijativa koja bi mogla dovesti do povećanja pritiska na Trumpovu administraciju. Na temelju posljednjih izvještaja, ruski predsjednik Vladimir Putin posjetio je Kursk, zapadnu rusku regiju, gdje je obljavio uspjehe vojske u tom području, koji uključuju usmjerenost na teritorij koji je Ukrajina zauzela.

Međutim, koliko god Trump govorio o pozitivnim porukama i optimističnim izgledima za primirje, situacija nije tako jednostavna. Putin je jasno rekao da će Rusija razmotriti sve opcije, uključujući i mogućnost razgovora sa Sjedinjenim Državama, ali također je naglasio da neće popustiti u svojim zahtjevima. Zahtjevi Rusije uključuju međunarodno priznanje teritorijalnih promjena koje su nastale uslijed ruske okupacije ukrajinskih područja, dok su mirovne snage i dalje tabu za Kremlj.

Prekid vatre, koji se trenutno pregovara, omogućio bi pauzu u borbama, što bi omogućilo humanitarne aktivnosti, uključujući razmjenu ratnih zarobljenika, oslobađanje civila koji su zatvoreni te povratak ukrajinske djece koja su bila prisilno premještena. Iako bi ovaj prekid omogućio obustavu napada u Crnom moru i duž cijele bojišnice, raketni napadi, dronovi i bombardiranja ostali bi mogući, dok je pravi mir ipak daleki cilj.

SAD su, nakon što su neko vrijeme prestale isporučivati oružje i obavještajne podatke Ukrajini, sada nastavile s podrškom. Američki kongres je donio odluku da se ponovno šalje oružje u vrijednosti od oko 2 milijarde dolara mjesečno, zajedno s satelitskim podacima i obavještajnim informacijama koje pomažu Ukrajini u ratu protiv Rusije. Iako je ovo strateški važan korak, čini se da situacija u Ukrajini neće lako doći do kraja.

Na kraju, važno je napomenuti da trenutni sporazum o primirju između Ukrajine i Rusije nije miran sporazum. Ukoliko obje strane pristanu na prekid borbi, odmah započinje pregovaranje o uvjetima trajnog mira. Trump, u svom govoru, naglasio je da bi financijske sankcije mogle biti primijenjene na Rusiju, ali da je on, unatoč tomu, opredijeljen za postizanje trajnog mira bez korištenja financijskog pritiska. Ova situacija ostaje neizvjesna i ključna za razumijevanje budućih odnosa između Sjedinjenih Američkih Država, Ukrajine i Rusije.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here