Anto Nobilo, poznati hrvatski odvjetnik, nedavno je dao izjavu koja je izazvala značajnu pažnju javnosti, posebno u kontekstu političkih događanja u Bosni i Hercegovini. On je iznio svoje mišljenje o trenutnoj situaciji u Republika Srpskoj i prekinuo svoju pravnu povezanost s Miloradom Dodikom, navodeći da više nije njegov advokat. Nobilo je pojasnio da, iako je bio angažiran u prvom postupku, trenutno nije u mogućnosti nastaviti zastupati Dodika, jer je situacija u kojoj se nalazi Bosna i Hercegovina politizirana i ne može se više smatrati pravnom borbom.
Nobilo je naglasio kako trenutna situacija više nije pravna, već politička, i da je osnovna pozadina događanja donošenje političkih odluka koje se odnose na odnos između Republike Srpske i Bosne i Hercegovine. Po njegovim riječima, na sceni je odluka Republike Srpske da ne prizna Sud Bosne i Hercegovine, niti Tužilaštvo na državnom nivou, što je, prema njegovim riječima, potpuno politička odluka koja se ne može razmatrati unutar pravnog okvira.
Nobilo dalje objašnjava da u ovoj fazi nije moguće donijeti pravne odluke jer su postavke i razlozi iza političkih odluka duboko ukorijenjeni u političku dinamiku. On ističe da je trenutna situacija možda najveća politička kriza koja je zahvatila Bosnu i Hercegovinu nakon završetka rata, te smatra da bi rješenje trebalo doći kroz ozbiljan politički dijalog, a ne kroz pravno represivne mjere.
On je također naglasio da njegov angažman u ovoj situaciji zapravo nije pravne prirode. “Bio sam advokat samo u onom prvom postupku”, izjavio je Nobilo, dodajući da će ispuniti svoju obavezu vezanu za žalbu, ali da se trenutno ne vidi mogućnost daljnjeg pravnog angažmana jer pravna borba više nije opcija.
U kontekstu donošenja odluka u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS), Nobilo je bio vrlo kritičan, navodeći da su te odluke jasno izvan okvira Dejtonskog mirovnog sporazuma. On je istaknuo da su strane ambasade, kao i mnogi međunarodni akteri, shvatili da je Dejtonski sporazum bio nužan za okončanje rata, ali da je on stvorio vrlo nefunkcionalnu državu. Prema Nobilu, trenutne odluke Dodika i njegovih suradnika, koji nastoje dalje osnažiti autonomiju Republike Srpske, prelaze granice onoga što je bilo dogovoreno u Dejtonu.
On smatra da Dodik i njegovi politički partneri sada žele poduzeti radikalne korake kako bi donijeli novi ustav koji bi Republike Srpske omogućio više elemenata državnosti, a time i potencijalnu mogućnost za odcjepljenje od Bosne i Hercegovine. Ovaj prijedlog, kako tvrdi Nobilo, jasno krši Dejtonski okvir, koji ne priznaje pravo na odcjepljenje bilo kojeg dijela teritorija Bosne i Hercegovine.
Nobilo također napominje da je vrlo teško predvidjeti hoće li ovaj prijedlog proći, jer bi takva promjena bila u direktnoj suprotnosti s temeljnim načelima međunarodnog prava koja su postavljena kroz Dejtonski sporazum. On smatra da bi takav razvoj događaja mogao imati ozbiljne političke posljedice, kako za Bosnu i Hercegovinu, tako i za stabilnost Balkanskog regiona u cjelini.
U zaključku, Nobilo je još jednom istaknuo kako se situacija koja se trenutno razvija ne može sagledavati kroz prizmu pravne borbe, jer je ta borba davno prešla u političku sferu. Za njega, izlaz iz trenutne političke krize ne leži u pravnim postupcima, već u otvorenom političkom dijalogu. S obzirom na sve što se događa, on smatra da bi se politika trebala povesti kroz razgovore, a ne kroz sudske odluke koje mogu samo dodatno komplicirati situaciju.
Za kraj, Nobilo je naglasio da će politika u Bosni i Hercegovini i Republika Srpska morati donijeti ključne odluke koje neće biti temeljene samo na nacionalnim interesima, već i na mogućnosti očuvanja stabilnosti regije. Prema njegovom mišljenju, bilo kakva daljnja eskalacija konflikta ili politizacija pravnih pitanja mogla bi dovesti do još većih podjela i nestabilnosti u Bosni i Hercegovini. Zbog toga, izuzetno je važno da svi politički akteri pokažu odgovornost i spremnost na kompromis, kako bi se izbjegli novi sukobi i omogućila dugoročna stabilnost i mir u zemlji.