Elmedin Konaković, predsjednik političke stranke Narod i pravda te ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, iznio je jasnu poruku u vezi s politikom Milorada Dodika i njegovim kontinuiranim napadima na ustavni poredak BiH. Konaković je istakao da su posljednje akcije Dodika, zajedno s Radovanom Viškovićem i Nenadom Stevandićem, otvorile vrata za donošenje konačne arbitražne odluke za Brčko distrikt BiH. Ove poteze smatra ključnim jer bi mogli ubrzati donošenje konačnih presuda koje bi se direktno odrazile na budućnost BiH, a samim tim i na sudbinu Brčko distrikta koji ima poseban status u zemlji. Konaković naglašava da će institucije Bosne i Hercegovine, poput Tužilaštva BiH, Suda BiH, SIPA-e i VSTV-a, nastaviti svoj rad unatoč pokušajima Dodika da ih zaustavi.

Iako Dodik i njegovi suradnici nastoje stvoriti političke tenzije i prijetiti silom, Konaković je siguran da takve prijetnje neće imati dugoročni učinak. On je poručio da će Dodikove provokacije imati učinak samo na uži prostor Laktaša, te da neće moći utjecati na šire teritorijalne granice BiH. Politička stabilnost BiH i međunarodni ugovori o prirodnim bogatstvima, uključujući minerale i rude, ne mogu biti pod kontrolom pojedinca kao što je Dodik. Za takve sporazume potrebna je suverena i međunarodno priznata država, što BiH svakako jest.

Konaković je istakao da će procesuiranje odgovornih za napade na ustavni poredak BiH biti nezaustavljivo, a institucije države, u saradnji s međunarodnim sigurnosnim agencijama, nastavit će svoj rad bez obzira na sve pokušaje opstrukcije. Pored toga, upozorio je da, iako Dodik može stvarati političke tenzije, on će na kraju ostati ograničen na vlastiti entitet, te neće moći šire utjecati na političku situaciju u BiH. Političke odluke koje donosi suvremena vlast i snaga institucija bit će ključne u povratku situacije u zakonske okvire.

U svom govoru, Konaković je naglasio važnost odgovornih političkih odluka koje će usmjeriti BiH prema jačanju ekonomije i poboljšanju životnih uvjeta građana. Ističe kako postoje brojne prilike koje će omogućiti BiH da ojača svoju ekonomiju, a da istovremeno pruži bolji život građanima, uključujući i mlade ljude koji bi trebali imati budućnost u svojoj domovini. Naglasio je da je, uz pravi politički smjer, moguće stvoriti uvjete koji će zadržati mlade ljude u BiH, sa njihovim obiteljima, čime bi se smanjila migracija i osigurao dugoročan ekonomski i socijalni razvoj.

U zaključku, Konaković je naglasio da će političke stranke i institucije koje podupiru suverenitet BiH morati zajednički raditi kako bi spriječile destabilizaciju zemlje i osigurale da Dodikove provokacije ne ugroze budućnost BiH. Snaga institucija, pravi politički smjer i odgovorne odluke ključ su za jačanje Bosne i Hercegovine kao stabilne, demokratske i međunarodno priznate države.

Konaković je također ukazao na to da je ključno da se politička scena u BiH usmjeri prema prilagodbi evropskim standardima i reformama koje jačaju državu. U tom kontekstu, napomenuo je da bi usmjerenje ka EU integracijama trebalo biti prioritet, jer to donosi ekonomske prednosti, bolji životni standard za sve građane, kao i povećanje međunarodne prepoznatljivosti BiH. BiH se mora usmjeriti prema povećanju investicija i stvaranju boljih uvjeta za poslovanje, a to je moguće samo ako se osigura stabilnost na unutrašnjem planu i provede nužne reforme. Konaković je istakao kako je važnost međunarodne saradnje u ovom trenutku ključna jer BiH, uz jačanje svojih unutrašnjih institucija, mora imati i osnaženu diplomatsku prisutnost u svijetu. Pravi smjer u kojem se zemlja mora kretati jeste povećanje transparentnosti u svim segmentima vlasti i smanjenje korupcije, koja je jedan od najvećih izazova sa kojima se BiH suočava.

Osim toga, Konaković je naglasio da je potrebno razvijati socijalnu koheziju među svim narodima unutar BiH. Naglašava da političke stranke ne smiju biti fokusirane samo na interese svojih etničkih zajednica, već na zajednički interes svih građana BiH, jer samo takav pristup može dovesti do stabilnosti i prosperiteta zemlje. U tom kontekstu, važna je uloga obrazovanja, koje mora biti inkluzivno i povezano s ciljevima održivog razvoja. BiH mora ulagati u svoje mlade ljude, koji su njen najveći resurs za budućnost. Kroz podršku obrazovnim institucijama, sticanje novih vještina i pružanje boljih mogućnosti zapošljavanja, BiH bi mogla smanjiti emigraciju i zadržati mlade u zemlji. Samo kroz podršku mladima, koji se suočavaju s izazovima nezaposlenosti i nedostatka prilika, BiH će moći stvoriti temelje za dugoročnu stabilnost i uspjeh na međunarodnoj sceni.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here